Izpētot juridisko biroju iegūtos valsts pasūtījumus, var saskatīt tendences, ka dažām politiskajām partijām ir «savi» juridiskie biroji, bet šiem juridiskajiem birojiem – savas politiskās simpātijas.
Šobrīd visas ministrijas ir sniegušas atbildes uz Saeimas deputātu jautājumiem par līgumiem ar juridiskajiem birojiem, kurus slēgušas gan pašas ministrijas, gan to padotības iestādes, gan kapitālsabiedrības, kurās ministrijas ir valsts kapitāla daļu turētājas. Šī ļoti apjomīgā informācija ir publiski pieejama un analizējama dažādos rakursos – tostarp arī no tāda viedokļa, vai kāds no juristu birojiem nav īpaši pietuvināts kādai konkrētai politiskai partijai.
Antāne var!
Diezin vai kādu pārsteigs, ka advokātu birojs Triniti ieguvis valsts pasūtījumus tikai no Reformu partijas kontrolētajām ministrijām. Šā advokātu biroja mājas lapā, sadaļā «Mūsu komanda», joprojām atrodama arī Reformu partijas valdes locekles, ministra Edmunda Sprūdža padomnieces, neveiksmīgās Rīgas mēra amata kandidātes Ingas Antānes ģīmetne ar norādi – «darbība apturēta uz valsts amatpersonas pienākumu pildīšanas laiku».
No I. Antānes pašreizējās darbavietas – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) – Triniti ieguvis divus valsts pasūtījumus kopumā par 20 500 latiem. Par šiem darījumiem Neatkarīgā jau ir rakstījusi – Triniti nolīgts, lai pārstāvētu
VARAM intereses tiesās, kaut gan ministrijas interešu pārstāvniecība tiesās ir ministrijas Juridiskā un citu departamentu ierēdņu pienākums. Bijusī valsts kontroliere Inguna Sudraba šos darījumus skaidri un gaiši nosaukusi par valsts naudas izšķērdēšanu, savukārt pašreizējā valsts kontroliere Elita Krūmiņa tos vērtējusi nedaudz diplomātiskāk – lai saprastu, vai nav notikusi valsts līdzekļu izšķērdēšana, būtu jāizpēta, kādi ir ministriju ierēdņu pienākumi.
Tāpat Triniti ir ieguvis valsts pasūtījumus kopumā 7700 latu no Ekonomikas ministrijas (vada Reformu partijas ministrs Daniels Pavļuts) un Iekšlietu ministrijas (vada Reformu partijas pārstāvis Rihards Kozlovskis) padotības iestādēm Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un Valsts policijas.
Lietussargiem pienākas
Tāpat nebūs nekāds pārsteigums, ka advokāta Romualda Vonsoviča birojs ieguvis valsts pasūtījumu 36 600 latu no Finanšu ministrijas. Advokāts R. Vonsovičs personīgi ir aktīvi piedalījies t.s. lietussargu grupas organizētajos politiskajos pasākumos; viņa dzīvesbiedres Baibas Strautmanes politiskās simpātijas pret lietussargu grupu arī ir vispār zināmas. Līdz ar to nav nekāds brīnums, ka R. Vonsoviča vārdā nosauktais advokātu birojs ir saņēmis dāsnu valsts pasūtījumu no ministrijas, kuru vada viens no šīs lietussargu grupas dibinātājiem Andris Vilks (Vienotība).
Tāpat ar iepriekšminēto nav pretrunā fakts, ka R. Vonsoviča birojs ieguvis divus pasūtījumus kopumā par 37 200 latiem no D. Pavļuta vadītās Ekonomikas ministrijas pārziņā esošās Latvijas Garantiju aģentūras (LGA). Juridiskos pakalpojumus R. Vonsovičs LGA sniedzis saistībā ar konkursu, kuru Ekonomikas ministrija kūrēja kopā ar Finanšu ministriju, un šā konkursa rezultātā no 30 miljonu eiro dalīšanas tika atšūtas nevajadzīgās personas un tā tika uzticēta vajadzīgajām personām.
Kā pareizi pajautāt?
Lai gan pārējie juridiskie biroji nav tik nepārprotami politiski iezīmējušies, tendences ir saskatāmas. Diemžēl pagaidām nav zināms, vai ministru sniegtā informācija, kas atrodama Saeimas mājas lapā, ir pilnīga, jo jau tieši tajā pašā dienā, kad Neatkarīgā publiskoja ministriju tēriņus juridiskajiem pakalpojumiem, portāls Pietiek.com publiskoja informāciju par Finanšu ministrijas pagājušā gada 11 mēnešos samaksātu rekordsummu – 384 000 eiro – premjeram Valdim Dombrovskim pietuvinātajai Prudentia, kā arī 45 286 latiem advokātu birojam Glimstedt un partneri. Šādi Finanšu ministrijas maksājumi nav atrodami ministra Andra Vilka parakstītajā atbildē Saeimas deputātiem.
Finanšu ministrija ar Komunikāciju nodaļas vecākās referentes Ievas Pužules starpniecību uz Neatkarīgās jautājumu, vai tas neliecina, ka ministrija melo Saeimas deputātiem, skaidroja: «Deputātu pieprasījums bija par valsts pārvaldes līgumiem ar juridisko pakalpojumu sniedzējiem. Līguma ar Prudentia priekšmets nav par juridiskiem pakalpojumiem un konsultācijām. Līdz ar to deputātiem sagatavotajā atbildē netika iekļauts līgums ar Prudentia. Savukārt Lato Lapsa savā informācijas pieprasījumā norādīja, ka vēlas saņemt informāciju par līgumiem, kas slēgti ar Prudentia.»
Daži veiksminieki
Advokātu birojs Raidla, Lejiņš un Norcous ticis pie vairākiem valsts pasūtījumiem Ekonomikas un Finanšu ministrijā, kā arī to pakļautības iestādēs un kapitālsabiedrībās kopumā par aptuveni 134 000 latu.
Abām iepriekšminētajām ministrijām tuvs ir bijis arī birojs Glimstedt un partneri, kuram samaksāti aptuveni 85 000 latu (nav pieskaitīti portāla Pietiek.com minētie 45 000 latu). Tāpat birojs par 12 050 latiem slēdzis līgumu ar Satiksmes ministriju, par kuru, kā zināms, politisko atbildību uzņēmusies Vienotība.
Satiksmes ministrija vairākus līgumus slēgusi arī ar iepriekšminēto Prudentia Advisers, bet no tiem tikai vienā gadījumā zināma samaksātā summa – 11 000 latu.
Reformu partijas kontrolētā Ekonomikas ministrija vairākos gadījumos valsts pārvaldes funkcijas uzticējusi Ernst & Young Baltic, kura (ņemot vērā arī līgumu ar Augstsprieguma tīkls) no valsts saņēmusi vismaz 68 000 latu.
Pie vairāk nekā 62 000 latu ticis advokātu birojs Magnusson (Reformu partijas kontrolētās Ekonomikas ministrija un
VARAM), advokātu birojs Sorainen ticis pie vairāk nekā 80 000 latu (Finanšu ministrija, Tieslietu ministrija un Privatizācijas aģentūra). Pricewaterhouse Coopers no VARAM saņēmis 20 000 latu, bet no Augstsprieguma tīkla – 17 922 latus.
Juridiskie risinājumi
Dažos gadījumos redzams, ka atsevišķi juristi specializējušies tieši valsts pārvaldes apkalpošanā. Piemēram, ar Izglītības un zinātnes ministrijas vairāk nekā 10 padotības iestādēm kopumā par 74 000 latu līgumus slēguši SIA Legal Solutions Latvia un IK Legal Solutions. Firmas.lv dati liecina, ka abiem uzņēmumiem ir viens īpašnieks – Fēlikss Vaivods. Tāpat ar daudzām izglītības iestādēm līgums ir SIA CVIR, kas tai ienesis 46 000 latu.
Tiesu namu aģentūrai patīk birojs A. Kazačkovs un partneri, kas ieguvis vairāk nekā 20 000 latu, bet Datu valsts inspekcijai – advokāts Māris Ruķers (15 000 latu).
Advokāts Jānis Dzirnieks specializējies Valsts vides dienesta un Latvijas vides fonda aizsardzības administrācijas apkalpošanā – triju gadu laikā 78 000 latu. Advokāts Jānis Vaits izpratis kādu citu «zaļās idejas» niansi – no Vides pārraudzības valsts biroja 37 200 latu. Vēl citu niansi uztvērusi SIA Futurum (pamatkapitāls 2 lati) īpašniece, ar Vides investīciju fondu noslēdzot līgumu par 30 000 latu.
Vērā ņemami ir arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas līgumi ar SIA Merkants (103 900 latu), Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra līgums ar SIA Eurokonsults (34 000 latu) un Labklājības ministrijas līgums ar advokātu Raivi Grīnbergu (22 300 latu).
Bet pāri visam, protams, līgumi ar ārvalstniekiem. Valsts kase White&Case samaksājusi 155 598 eiro un 109 356 latus, Allen&Overy – vairāk nekā 381 000 latu. Kā liecina Finanšu ministrijas atbilde Saeimas deputātiem, šie nav līgumi par «juridiskiem pakalpojumiem un konsultācijām», bet gan par aizņēmumu organizēšanu starptautiskos tirgos, līdz ar to var secināt, ka Finanšu ministrija savos skaidrojumos, kāpēc žurnālistiem tiek sniegta viena informācija, bet Saeimas deputātiem – cita, stieg aizvien dziļākās pretrunās.
Latvenergo par 700 000 latiem noslēgusi līgumu ar zviedru SWECO International AB par «inženieru konsultantu pakalpojumiem Daugavas HES rekonstrukcijas projektiem».