Akcentē vajadzību pēc palīdzības fonda tautiešiem

Lai palīdzētu Latvijas valstspiederīgajiem, Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) ir ierosinājusi veidot speciālu fondu, kura līdzekļus varētu izmantot, sniedzot ārkārtas palīdzību ārpus mūsu valsts. Vakar Ministru kabinets (MK) atbalstīja ārlietu ministra Ģirta Valda Kristovska ierosinājumu veidot Materiālās palīdzības fondu.

ĀM sniegtā informācija liecina, ka fondam būtu nepieciešami 50 000 latu. Paredzēts, ka fonda līdzekļi tiks piešķirti kā materiālā palīdzība personai, izmaksātajā summā iekļaujot atpakaļceļa biļetes izmaksas, citus ar atgriešanos Latvijā saistītus pakalpojumus, kā arī personai piešķirtus nelielus skaidrās naudas līdzekļus. Ar personu paredzēts slēgt aizdevuma līgumu, jo naudu vajadzēs atmaksāt, vienojoties par termiņu. Ja persona neatmaksās aizdotos līdzekļus noteiktajā termiņā un apmērā, tad ĀM vērsīsies tiesā ar lūgumu nodrošināt prasības izpildi.

Sadarbībā ar pārstāvjiem no Finanšu ministrijas, Labklājības ministrijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Tieslietu ministrijas, Veselības ministrijas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas ir paredzēts līdz 3. oktobrim izveidot darba grupu, lai izstrādātu MK noteikumu projektu. Tas būtu jāpaveic līdz šā gada 30. decembrim.

Mūsu tautieši arvien vairāk un biežāk dodas uz ārzemēm – strādāt, mācīties, ceļot, bet ne vienmēr nokārto visas nepieciešamās formalitātes. Gadās, ka ārvalstīs piedāvā strādāt neoficiāli, un cilvēki paliek bez iztikas līdzekļiem vai vispār bez naudas un nespēj atgriezties mājās. ĀM nav īpašu finanšu

līdzekļu, lai varētu palīdzēt. Piemēram, 2008. gadā 52 Latvijas iedzīvotāji ārvalstīs palikuši bez finanšu līdzekļiem un saņēmuši palīdzību no radiniekiem vai draugiem ar ĀM Konsulārā departamenta starpniecību. Vēl šopavasar ĀM valsts sekretārs Andris Teikmanis brīdināja par riskiem, kas varētu apdraudēt darba meklētājus Vācijā un Austrijā. Tika minēti piemēri, kā no darba meklētājiem izkrāpti vairāki desmiti un pat simti eiro, bet rezultātā Latvijas iedzīvotāji palika gan bez darba, gan bez naudas.

ĀM arī atgādina, ka svarīgs nosacījums ir apdrošināšana, dodoties uz ārzemēm. Ja persona ir apdrošinājusies, tad ekstremālos gadījumos palīdzību sniedz un noteiktas izmaksas sedz arī attiecīgā apdrošināšanas kompānija. Piemēram, pašlaik Latvijas valstspiederīgajam visas izmaksas par medicīniskās palīdzības sniegšanu vai transportēšanu jāsedz pašam vai viņa tuviniekiem, ja ārpus Latvijas izbraukušais nav apdrošināts un viņam nav nepieciešamo finanšu. Īpaši dārga ir medicīniskā evakuācija.

Saskaņā ar ĀM informāciju pacienta atgādāšana uz Latviju no Polijas ar sauszemes transportu izmaksā 2500 latu, ar speciālo avioreisu no Norvēģijas – 12 000 latu, personas ārstēšana un evakuācija no Īrijas izmaksā 80 000 latu. Apmaksājot arī medicīnisko evakuāciju, Materiālās palīdzības fondā varētu aptrūkties līdzekļu, tāpēc valdībai būtu jātiek skaidrībā, kā turpmāk rīkoties šādos gadījumos.

Latvijā

Apelācijas sūdzību par pirmās tiesas spriedumu, ar kuru bijušajam Saeimas deputātam Jānim Ādamsonam par spiegošanu Krievijas labā piespriests cietumsods uz astoņiem gadiem un sešiem mēnešiem Rīgas apgabaltiesa plāno turpināt skatīt 2025.gada 13.janvārī plkst.10, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Svarīgākais