Latvijā ieradies pirmais naftas rezervju kuģis

© Publicitātes foto

Atbilstoši jaunajam naftas produktu drošības rezervju pārvaldības modelim, ir uzsāktas naftas produktu piegādes uz Latviju. Ja nebūtu mainīta esošā sistēma, tuvāko desmit gadu laikā valsts par degvielas rezervju nodrošināšanu pārmaksātu 877 miljonus eiro.

“Esmu gandarīts, ka šodien, sagaidām pirmo Latvijas naftas rezervju piegādes kuģi, kas nozīmē, ka pilnībā esam pārgājuši uz jauno kārtību. Gadiem ilgi tās bija milzīgas izmaksas, kuras iegādājoties degvielu, no savām kabatām sedza Latvijas iedzīvotāji. Tikai pagājušajā gadā vien, tas nozīmēja papildus piecus centus litrā pie degvielas cenas. Šogad tie jau bija septiņi centi litrā,” uzsver ekonomikas ministrs Viktors Valainis.

Viņš piebilst, ka pārejot uz jauno kārtību desmit gadu laikā valsts ietaupīs līdz pat 877 miljoniem eiro un turpmāk ik gadu valsts īpašumā tiks iepirkti 20% no naftas produktu drošības rezervēm, lai tādējādi 2029. gadā valsts īpašumā būtu jau visi 100% naftas produktu drošības rezervju.

Šodien Rīgas ostā sagaidītais kuģis uz Latviju piegādāja pirmo naftas rezervju kravu. Plānots, ka līdz šī gada nogalei caur Rīgas ostu tiks piegādāts viss 2024. gadā nepieciešamais naftas rezervju apjoms.

"Šobrīd, piedzīvojot ģeopolitisko procesu ietekmi uz degvielas pārvadājumu tirgu un kustību, esmu gandarīts, ka Rīgas ostas termināli var dot savu pienesumu valstī būtisko degvielas rezervju piegādē un pārkraušanā. Tas vēlreiz apliecina Rīgas ostas stratēģisko lomu Latvijas drošības un ilgtspējas nodrošināšanā," norāda Rīgas brīvostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš.

Lai uzlabotu valsts ekonomisko drošību un noturību pret krīzes situācijām, kā arī nākotnē samazinātu sistēmas uzturēšanas izmaksas, ekonomikas ministrs V. Valainis 2024. gada sākumā nāca klajā ar paziņojumu, ka Latvija pārtrauks līdzšinējo kārtību naftas rezervju iegādei.

Atbilstoši pirms tam realizētajai kārtībai, valsts pirka iespēju vajadzības gadījumā nopirkt nepieciešamo naftas produktu daudzumu. Šādu drošības rezervju iegādes cena nemitīgi auga - 2021.gadā tam bija nepieciešami 17,68 miljoni eiro, 2022.gadā - 29,28 miljoni eiro, bet 2023.gadā tie jau bija 92,5 miljoni eiro.

Svarīgākais