Finanšu ministrija: Atlikušajos šā gada mēnešos gada inflācija vēl nedaudz pieaugs

© pixabay.com

Lai arī patēriņa cenas palielinās, pašreizējo inflāciju var raksturot kā mērenu, kas kopumā atbilst gaidāmajam pieaugumam, aģentūrai LETA pavēstīja Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji.

Atlikušajos šā gada mēnešos gada inflācija vēl nedaudz pieaugs, decembrī sasniedzot 2,5%, prognozē FM.

Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem vidējais patēriņa cenu līmenis 2024.gada oktobrī bija par 2% augstāks nekā pērnā gada attiecīgajā mēnesī. Tādējādi FM secina, ka patēriņa cenu pieaugums Latvijā palielinās, jo vēl šā gada augustā gada inflācija bija vien 0,7%, bet septembrī jau 1,4%.

Inflāciju šā gada oktobrī noteica straujāks pārtikas un bezalkoholisko dzērienu, alkoholisko dzērienu, atkritumu savākšanas pakalpojumu, atpūtas un kultūras preču un pakalpojumu cenu pieaugums, kā arī mazāks elektroenerģijas un siltumenerģijas cenu kritums nekā iepriekšējos mēnešos, skaidro FM pārstāvji.

Lielāko devumu patēriņa cenu pieaugumā šā gada oktobrī noteica pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenu kāpums par 5,5% salīdzinājumā ar pērnā gada attiecīgo mēnesi. FM norāda, ka cenu pārmaiņas šajā patēriņa preču grupā ir atšķirīgas. Svaigo dārzeņu cenas pieauga par 24%, eļļas un taukvielas sadārdzinājās par 12,3%, piena produktu un gaļas cenas bija attiecīgi par 4,2% un 3,3% augstākas nekā pirms gada, bet cukurs maksāja par 25,6% mazāk.

Straujš pārtikas cenu pieaugums rada nozīmīgu spiedienu uz vidējo inflāciju, atzīst FM. Tā, šā gada oktobrī pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenu pieaugums izskaidro vairāk nekā pusi jeb 1,4 procentpunktus no kopējās inflācijas. FM skaidro, ka tik būtisku devumu nosaka gan straujš cenu pieaugums, gan šīs preču grupas īpatsvars kopējā patēriņa grozā. Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu īpatsvars kopējā patēriņa preču grozā ir vislielākais starp visām precēm un pakalpojumiem, veidojot 26,5%, kas turklāt ir otrais lielākais Eiropas Savienībā (ES).

Līdz šim zemākas pārtikas cenas pasaulē un vietējo pārtikas ražotāju cenu samazinājums nav atspoguļojies mazumtirdzniecības cenās, norāda FM. Neapstrādātās pārtikas cenas pasaulē arī uzņem apgriezienus, jo šā gada septembrī tās pieauga pirmo reizi kopš 2022.gada nogales. Šā gada oktobrī neapstrādātās pārtikas cenu pieaugums sasniedza 5,5%. FM sagaida, ka pārtikas cenu pieaugums turpmākajos mēnešos visticamāk vēl augs.

Sagaidot jauno apkures sezonu, FM atzīmē, ka siltumenerģijas, elektroenerģijas un gāzes tarifi šajā apkures sezonā ir zemāki nekā iepriekšējā. Elektroenerģijas un gāzes cenas šā gada oktobrī gada izteiksmē samazinājās attiecīgi par 6,3% un 5,6%. Siltumenerģijas tarifs bija par 11,5% zemāks nekā pērnā gada oktobrī.

FM skaidro, ka siltumenerģijas tarifi, atšķirībā no elektroenerģijas un gāzes tarifiem, ir decentralizēti, proti, katra pašvaldība pati nosaka savus siltumenerģijas tarifus, līdz ar to atkarībā no izvēlētā kurināmā un tarifa spēkā stāšanās brīža, siltumenerģijas tarifi pašvaldībās var atšķirties. Ir pašvaldības, kur siltumenerģijas tarifs ir augstāks nekā pērn, tomēr, vērtējot kopējo situāciju tautsaimniecībā, siltumenerģijas tarifi ir zemāki.

Pozitīvi FM pārsteidz degvielas cenas. Šā gada oktobrī degvielas cenas bija par 11,4% zemākas nekā pērnā gada oktobrī - 95. markas benzīna vidējā cena šā gada oktobrī bija 1,511 eiro par litru jeb par 19,3 centiem mazāka nekā attiecīgajā mēnesī pērn, bet dīzeļdegviela maksāja 1,484 eiro par litru jeb par 23,2 centiem mazāk. Degvielas cenu samazinājumu labvēlīgi ietekmēja naftas cenu kritums, kā arī stiprāka konkurence degvielas tirgū, kuras rezultātā degvielas tirgotāji piedāvā būtiskas degvielas atlaides klientu piesaistīšanai, skaidro FM.

Svarīgākais