Teju ceturtā daļa personu ar invaliditāti Latvijā ir ekonomiski neaktīvi

© f64.lv, Kaspars Krafts

"Profesionālās rehabilitācijas dienās" no 18.aprīļa līdz 20.aprīlim interesenti varēs iepazīties ar Sociālās integrācijas valsts aģentūras (SIVA) izglītības programmu piedāvājumu un dažādiem atbalsta pakalpojumiem personām ar invaliditāti un funkcionēšanas traucējumiem, informē SIVA Sabiedrisko attiecību speciāliste Santa Glušina.

Viņa atsaucās uz Centrālās statistikas pārvaldes datiem, ka 2022.gadā Latvijā no 197 397 pilngadīgām personām ar invaliditāti 49 600 bija ekonomiski neaktīvas. Tāpēc, veicinot personu ar invaliditāti integrēšanos, SIVA piedāvā profesionālās rehabilitācijas iespējas, kuru laikā ikviena persona ar invaliditāti un funkcionēšanas traucējumiem varot iegūt bezmaksas izglītību, lai rastu vai atgūtu spējas strādāt.

18.aprīlī interesentiem būs iespēja iepazīties ar vidējās profesionālās izglītības programmām un atbalstu Jūrmalas profesionālajā vidusskolā. Tāpat varēs vairāk uzzināt par datorzinātņu, darba ar datiem un precēm, kokapstrādes, audumu apstrādes, pavārmākslas, dārzniecības, radošās mākslas mācību programmām.

19.aprīlī interesentiem būs iespēja iepazīties ar piektā līmeņa profesionālās kvalifikācijas studiju programmām SIVA Koledžā. Tās ir: personāla speciālists, viesnīcu pakalpojumu organizators, grāmatvedis, komercdarbības speciālists. SIVA Koledža arī ir vienīgā izglītības iestāde Latvijā, kur var mācīties valsts apmaksātā surdotulka programmā.

20.aprīlī izglītības iestāžu un citu institūciju pārstāvji varēs iepazīties ar profesionālās rehabilitācijas procesu, metodikām, atbalsta pakalpojumiem, kā arī izglītības iestāžu mācību vidi.

SIVA ir labklājības ministra pārraudzībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kuras mērķis ir veicināt cilvēku ar invaliditāti un personu ar funkcionāliem traucējumiem sociālo integrāciju, nodrošināt iespēju saņemt profesionālo rehabilitāciju un iegūt profesionālo vidējo vai pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību.

Latvijā

Latvijas Nacionālais dabas muzejs ir bagātību krātuve – daudznozaru dabaszinātņu muzejs, kurā glabājas ģeoloģiskie, entomoloģiskie, paleontoloģiskie, zooloģiskie, botāniskie, mikoloģiskie un antropoloģiskie priekšmeti. Krājums sistemātiski tiek papildināts, ievācot priekšmetus dabā, iepērkot, saņemot dāvinājumus. Muzeja krājumā ir daudzas Latvijā un pasaulē izzūdošas un jau izmirušas sugas, tāpēc kolekciju vērtība ar katru gadu pieaug. Arvien aktuālāks kļūst jautājums par šo vērtību ilglaicīgu saglabāšanu un kā tās nosargāt globālo krīžu, tostarp kara, gadījumā. Par muzeja vērtībām un muzeoloģiskajiem smalkumiem intervijā “nra.lv” stāsta muzeja direktore Skaidrīte Ruskule.

Svarīgākais