Valdība tomēr nenonāk līdz lēmumam Henkuzena disciplinārlietas jautājumā

© Oksana Džadana/F64 Photo Agency

Valdība šodien skatīja, bet beigās nenonāca līdz konkrētam lēmumam Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktora Svena Henkuzena disciplinārlietas jautājumā.

Attiecīgais jautājums tika skatīts valdības sēdes slēgtajā daļā.

Pēc valdības sēdes veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) žurnālistiem sacīja, ka Ministru kabineta ceturtdienas sēdē, skatot jautājumu par Henkuzena disciplinārlietu saistībā ar vakcīnu iepirkumiem, tika diskutēts par dažādiem Henkuzenam piemērojamā soda bargumiem, tomēr līdz gala lēmumam valdība nenonāca.

8.aprīlī sāktā disciplinārlieta pret ZVA direktoru, pēc Pavļuta sacītā, šobrīd ir pabeigta un disciplinārlietas komisija konstatējusi pārkāpumus šajā sakarā, tomēr šodienas valdības sēdē tā arī netika panākts konkrēts lēmums, kas nozīmē, ka šo jautājumu skatīs nākamajā valdības sēdē.

"Komisija ierosinājusi disciplinārsodu, ar kuru es esmu vērsies Ministru kabinetā, nosakot patiesībā stingrāku soda mēru, nekā bija ieteikusi disciplinārlietas komisija, un šajā gadījumā valdība ir izdiskutējusi šo jautājumu no dažādiem aspektiem, bet šodien vēl galīgo lēmumu nav pieņēmusi," sacīja Pavļuts.

Aprīļa sākumā par amata pienākumu konkrētu uzdevumu nepildīšanu pret Henkuzenu tika sākta disciplinārlieta, kuru bija paredzēts izmeklēt līdz aprīļa beigām. Iepriekšējās pārbaudēs par vakcīnu iepirkumiem secināts, ka Henkuzens ir kļūdaini informējis valdības pārstāvjus saistībā ar pieejamo vakcīnu apjomu.

Kā iepriekš atklāja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP), atbilstoši skaidrojumiem, ko Henkuzens arī sniedzis disciplinārlietas izmeklēšanas komisijai sakarā ar otro "BioNTech/Pfizer" iepirkumu decembrī, brīdī, kad valdībā šī diskusija par vakcīnu iegādi bijusi, viņš neesot no galvas varējis atminēties precīzo vakcīnu devu skaitu, esot gatavojies ziņot par citiem jautājumiem.

"Būtiskās sekas ir iestājušās no tā, ka faktiski nav izpildīts valdības dotais pēc būtības skaidri saprotamais uzdevums - iegādāties visu vakcīnu apjomu, kas ir pieejams, un pēc valdības sēdes šis uzdevums - konstatēt, kāds šis apjoms ir, un pēc būtības izpildīt valdības uzdevumu un iegādāties visas vakcīnu devas, kas bija pieejamas," disciplinārlietas sākšanu pret Henkuzenu skaidroja Pavļuts.

Jau ziņots, ka Henkuzena ieskatā atbildīgais par papildu vakcīnu pret Covid-19 neiepirkšanu jāmeklē politiskā līmenī un Nacionālajā veselības dienestā (NVD).

Intervijā laikrakstam "Diena" Henkuzens pauda, ka vakcīnu portfeļa izveidē ekspertiem primārais bija jautājums, cik kopumā vakcīnu devu nepieciešams. Tika ņemts vērā iedzīvotāju skaits, kā arī tas, ka bērni vakcinēti netiek. "Tieši vakcīnu skaits ir būtiska mēraukla, un tas jau ir politisks lēmums. Tas, cik lielā mērā mēs "pārapdrošināmies" vai pasūtām vairāk, nekā būtu vajadzīgs, nav tikai ekspertu lēmums. Tas ir politisks lēmums, par kuru politiķiem jāuzņemas līdzatbildība," sacīja ZVA vadītājs.

Savukārt bijusī veselības ministre Ilze Viņķele (AP) norādījusi, ka pērn decembrī Henkuzens pasūtīja mazāku "Pfizer/BioNTech" vakcīnu skaitu, politiķi par to neinformējot.

Mikroblogošanas vietnē "Twitter" Viņķele apgalvojusi, ka pagājušā gada izskaņā, kad Latvija veica ražotāja "Pfizer/BioNTech" vakcīnu pret Covid-19 pasūtījumu, Henkuzens, kurš bija attiecīgās Veselības ministrijas darba grupas vadītājs, nesniedza bijušajai veselības ministrei informāciju par pavisam pieejamo šī ražotāja devu skaitu, kā arī faktu, ka uzdevis NVD ierēdnim pasūtīt 100 000 šī ražotāja vakcīnas devu.