Remdenā ūdens slimības legionelozes dēļ Latvijā katru gadu nomirst daži cilvēki, bet saslimst vidēji 33 cilvēki. Šīs infekcijas slimības simptomi atgādina pneimoniju vai gripu, tāpēc var pieļaut, ka ūdensvadā dzīvojošo legionellas baktēriju dēļ dzīvību tomēr zaudējuši vairāk cilvēku. Kopš pavasara Veselības un Ekonomikas ministrija centās rast kopīgu risinājumu, lai ierobežotu legionellu baktēriju izplatību daudzdzīvokļu mājās.
Izskatot vairākus iespējamos variantus, kā apkarot baktērijas ūdensvados, visātrākais un no ēkas apsaimniekotāja līdzekļu izlietojuma aspekta lētākais (bet ne iedzīvotājiem) būtu paaugstināt un regulāri uzturēt karstā ūdens temperatūru vismaz līdz +55 grādiem, kas mājās, kur dzīvokļu īpašnieki bija pieprasījuši noteikt zemāku ūdens temperatūru, rēķinus par karsto ūdeni palielinātu par 5-10 procentiem.
Paredzēts arī ieviest prasību, lai legionelozes konstatēšanas gadījumā persona, kuras īpašumā vai valdījumā ir ūdensapgādes vai kondicionēšanas sistēma, nodrošinātu ne tikai sistēmas noslēguma dezinfekciju, bet arī turpmāku periodisku ūdens pārbaudi, noņemot ūdens paraugus mikrobioloģiskajām analīzēm, un profilaktiskās dezinfekcijas veikšanu pēc Veselības inspekcijas norādījumiem. Šīs pārbaudes ir samērā dārgas, un ēku pārvaldnieki uztraucas, kā to varēs izpildīt, ja mājai nav uzkrājuma, proti, nav naudas, lai regulāri veiktu analīzes un citus legionelozi ierobežojošus pasākumus. Gadījumos, kad tiks konstatēta saslimšana ar legionelozi, kas saistīta ar ūdensapgādes sistēmu, ūdensapgādes sistēmas īpašniekam vai tā valdītājam četras reizes gadā pēc Veselības inspekcijas norādījuma būs jāveic dzeramā ūdens izmeklēšana un profilaktiskā dezinfekcija līdz legionellas baktēriju skaits ūdens paraugos nepārsniegs pieļaujamo normu.
Tā dēvētā rakstnieku māja Rīgā bija viena no tām, kur iedzīvotāji saslima ar legionelozi. Inženierzinātņu doktore Maija Rubīna dzīvo šajā mājā un aktīvi iesaistījusies problēmas risināšanā. Viņa rakstījusi Rīgas domes deputātiem, Ekonomikas un Veselības ministrijai un saņēmusi Veselības ministrijas atbildi par pasākumiem legionelozes ierobežošanā. Ar grozījumiem Ministru kabineta noteikumos Noteikumi par dzīvojamās mājas apsekošanu, tehnisko apkopi, kārtējo remontu un energoefektivitātes minimālajām prasībām pārvaldītājam noteikts par pienākumu obligāto pārvaldīšanas darbību ietvaros veikt ēkas iekšējo ūdensvadu un siltummezglu apsekošanu un novērtēšanu, nosakot potenciālās legionellu savairošanās un uzkrāšanās vietas (kur ir stāvošs ūdens, rezervuāri, aklie cauruļvadi u. c.) un piesārņojuma avotus (korodētas caurules, bioplēves aplikums uz cauruļu iekšējām virsmām). Ziņošana par infekciju un tās apturēšana padarīta ātrāka - par ūdens paraugu laboratoriskās izmeklēšanas rezultātiem legionelozes skartā objekta īpašnieks vai apsaimniekotājs un Veselības inspekcija tiks informēta telefoniski un pa elektronisko pastu papildus jau esošajai kārtībai - oficiālas vēstules nosūtīšanai pa pastu. Tāpat par laboratoriskās izmeklēšanas rezultātiem tiks informēta konkrētā pašvaldība un dzīvokļa īpašnieks, kurā tika paņemti ūdens paraugi.