ŠĪS NEDĒĻAS JUBILĀRS: Aleksejs Naumovs

© f64

"Man nekad nav bijis raksturīgi rīkot lielas balles, tomēr tajās jautrības nekad nav trūcis," saka gleznotājs un Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Aleksejs Naumovs. Sestdien viņš «šaurā ģimenes, draugu un kolēģu» lokā atzīmēs 60. dzimšanas dienu.

«Iespējams, tikai man pašam ir sajūta, ka es nemaz neesmu tik vecs,» smaidot saka Aleksejs Naumovs. Apaļās jubilejas ballīte nebūs vērienīga – «globāla svinēšana nav paredzēta». Turpat viņa darbavietā – Latvijas Mākslas akadēmijā – notiks «pasēdēšana jeb, precīzāk, – pastāvēšana», viss būšot «kompakti un neskaļi». Gleznotājs atzīst, ka nemaz negriboties rīkot lielu balli ar vērienu, turklāt akadēmijā viņš jūtoties gluži kā pilī – Rīgā dzimušā vācbaltiešu arhitekta Vilhelma Ludviga Nikolaja Bokslafa projektētā ēka «no ārpuses vizuāli ir it kā salikta no 60 vācu pilīm, bet iekšpusē tai ir jūgends». Nozīmīgu jubileju atzīmēšana kolēģu lokā ir ja ne gluži tradīcija Mākslas akadēmijā, tad ierasta izpausme gan, jo «ir labi, ka ik pa laikam visi kopā sanāk un parunā, tā dēļ arī ir vērts satikties, jo ikdienā katram savi pienākumi, darbi un darīšanas. Man nekad nav bijis raksturīgi rīkot lielas balles, tomēr tajās jautrības nekad nav trūcis».

Aizvadītais gads gleznotājam bijis «sarežģīts un ne slikts, pat teiktu – labs, jo bija vairāki lieli mākslas projekti gan ārpus Latvijas, gan Rīgā un reģionos». Šobrīd Ministru kabineta telpās skatāma gleznotāja darbu izstāde, pērn apgādā Jumava klajā nāca mākslas zinātnieces Austras Avotiņas rakstītā grāmata par Alekseju Naumovu. «Pirmā un vienīgā par mani. Tas ir patīkams notikums, ko var uzskatīt par dāvanu jubilejā,» atzīst LMA rektors. Pērn klajā nāca arī Jura Zvirgzdiņa grāmata bērniem Ahoi! Plūdi Daugavā, kuras noformējumam Aleksejs Naumovs radīja 20 gleznu – «nevis teksta ilustrācijas, bet savas izjūtas par tekstu», un, pirms ķeršanās klāt šim darbam, viņš izbraucis pa Daugavu no Doles salai līdz Vecdaugavai. «Dzīvesbiedre Anita Paegle mani ir ievirzījusi šajā jomā, un, ja piedāvā – kāpēc ne,» atzīst gleznotājs. Šobrīd viņš strādā pie Ineses Zanderes pasaku grāmatas ilustrācijām jeb «mazām gleznām, kuru radīšanai tiek patērēts milzīgi daudz laika». Mākslinieks smej, ka ar dzīvesbiedres atļauju viņš esot pievērsies ne tikai bērnu grāmatu ilustrēšanai, arī izmēģinājis sev līdz šim nezināmu jomu. «Anita taisīja pastmarku, un es nodomāju – interesanti, kādu es to taisītu, un drīz pēc tam no Latvijas pasta nāca piedāvājums arī pašam,» stāsta gleznotājs; viņa veidotās pastmarkas bija veltītas Latvijas Mākslas akadēmijas jaunajam mācību korpusam, kā arī Ziemassvētkiem. «Jā, laikam ar domām un vēlmēm jābūt uzmanīgam,» nosaka Aleksejs Naumovs.

Lai gan Aleksejs Naumovs jau septiņus gadus ir LMA rektors ar visiem no šā titula izrietošiem pienākumiem, viņš tomēr atrod laiku radošam darbam. «Tikai tad, ja pats strādā, vari studentiem mācīt. Pašam ir jābūt uz viļņa, lai vari parādīt audzēkņiem, ko un kā darīt. Tas ir nerakstīts likums – skolotājs nevar tikai nodot savas zināšanas, pašam neko radošu nedarot. Man bija labs skolotājs Indulis Zariņš, kurš teica: «Ja nesaplānosi savu laiku, tad nevarēsi būt ne gleznotājs, ne pasniedzējs»,» teic Aleksejs Naumovs un atzīst, ka laika plānošana esot viens no galvenajiem produktīvas dzīves elementiem. Turklāt itin bieži viņam izdodas apvienot pasniedzēja darbu ar paša radošajām vēlmēm, kā tas šogad iecerēts arī Indijā un Portugālē.

Kultūra

Uz Latvijas Nacionālā teātra skatuves 18. janvārī Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas „Zelta Mikrofons 2025” ceremonijā balvas „Par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā” saņems televīzijas režisore Svetlana Rudzīte un festivāla „Bildes” rīkotāja Tija Auziņa.

Svarīgākais