Diriģentei Ausmai Derkēvicai veltīts koncerts

KORMŪZIKAS EVERESTS. Diriģentes Ausmas Derkēvicas ieguldījums latviešu koru mākslā ir unikāls. Viņas bijušie audzēkņi, dziedātāji un draugi pieminēs leģendu viņas 90. jubilejā īpašā koncertā Rīgas Latviešu biedrībā © Publicitātes foto

Rīt, 23. novembrī, pulksten 17, godinot Ausmu Derkēvicu 90. jubilejā, Rīgas Latviešu biedrības nama lielajā zālē izskanēs izcilajai diriģentei, JVLMA goda profesorei, veltīts koncerts – viņas bijušo audzēkņu, dziedātāju velte savai maestrīnai.

Koncertā piedalīsies gan koris Dzintars, gan bijušo Ausmas Derkēvicas kormeistaru un dziedātāju kori (Salve, Sonante, Senaiskalns, Atskaņa, Ausmas Derkēvicas bijušo dziedātāju sastāvs Gold Amber). Korus diriģēs Aira Birziņa, Baiba Ozoliņa, Ginta Pētersone, Laimdota Ivule, Zane Kažēna, Inga Graumane. Koncerta īpašais viesis - Māris Sirmais.

Ausma Derkēvica (1929 - 2011) patiesi bija kormūzikas Everests, platīna lēdija, kā viņu raksturojis komponists Pēteris Vasks, Latvijas mūzikas karaliene - šādi leģendāro diriģenti vērtējis maestro Raimods Pauls. Ausma Derkēvica bija pirmā un gandrīz 20 gadus arī vienīgā sieviete, kas kāpusi dziesmu svētku virsdiriģenta tribīnē un vadījusi kopkori, sākot ar dziesmu svētku simtgadi 1973. gadā līdz pat XXIV dziesmu svētkiem 2008. gadā.

Ausma Derkēvica ir sieviešu koru kustības izveidotāja un attīstītāja Latvijā un pirmā diriģente, kas ar Latvijas kori (kori Dzintars) piedalījusies un ieguvusi Grand Prix starptautiskā konkursā Debrecenā jau 1968. gadā, - tā bija pirmā Latvijas mūziķu uzvara starptautiskā konkursā, zelta uzvara.

Derkēvicas gandrīz 60 gadus ilgais diriģentes darba mūžs lielākoties bijis saistīts ar daudzu starptautisko balvu ieguvēju sieviešu kori Dzintars un Valsts kori Latvija, ar ko veidojās sadarbība ar daudziem pasaulslaveniem orķestriem, diriģentiem un komponistiem (Mariss Jansons, Nēme Jervi, Kurts Mazurs, Vladimirs Fedosejevs, Valērijs Gergijevs, Jons Aleksa, Arvīds Jansons, Endrū Loids Vebers, Mikis Teodorakis, Veljo Tormiss u.c.), arī solistiem (Sāra Braitmena, Irina Arhipova, Jeļena Obrazcova, Inese Galante, Egils Siliņš, Inga Kalna). Iestudēts vairāk nekā simts lielformas vokāli instrumentālo darbu, kas izpildīti uz dažādu valstu skatuvēm, kur koris atzīts par izcilu Eiropas un pasaules mūzikas vienību.

Ausma Derkēvica bijusi arī vairāku starptautisku konkursu žūriju priekšsēdētāja, kā arī goda patronese. 1994. gadā Ausmai Derkēvicai piešķirta Lielā mūzikas balva par mūža ieguldījumu latviešu kora mākslā, kopš 1995. gada viņa ir Triju Zvaigžņu ordeņa komandiere, bet 2004. gadā viņai pasniegta Ministru kabineta balva par mūža ieguldījumu kora mūzikas attīstībā.