Mūzika

8.nov
No 13. novembra līdz 4. decembrim Rīgā jau 18. reizi norisināsies Starptautiskais kamermūzikas festivāls, kurā šoruden galvenie akcenti likti uz franču baroku un to valstu mūziku, kuras svin pastāvēšanas simtgadi.
 
8.nov
No 15. līdz 25. novembrim Baltijas valstis ar plašu kultūras programmu atzīmēs simtgades Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mākslas un literatūras festivālā Les Boréales Francijā. Festivāls ar īpašu programmu 18.novembri atzīmēs Latvijas dienu.
 
8.nov
«Lai arī ansamblis Čikāgas piecīši savu darbību ir izbeidzis, mēs esam ļoti iepriecināti un pagodināti, ka mūs atceras un aicina koncertēt Latvijā. Un mēs to arī darīsim ar patiesi patriotisku garu, ar visu sirdi un dvēseli,» saka leģendārā trimdas ansambļa Čikāgas piecīši dziedātājs un dziesmu autors Armands Birkens. Sagaidot Latvijas simtgadi, viņš no Čikāgas nupat ieradies savā tēvu zemē, lai piedalītos vairākos svētku koncertos.
 
7.nov
16. un 17. novembrī Latvijas Nacionālās operas trupas jubilejas koncertā “Mūsu Operai 100” skanēs Latvijas Nacionālās operas izcilo solistu un klausītāju iemīļotu starptautisko operas zvaigžņu balsis. Koncerts “Mūsu Operai 100” notiks Latvijas valsts simtgadei veltītā cikla "Dzimuši Latvijā" ietvaros.
 
5.nov
Nākamgad savu 25. dzimšanas dienu atzīmēs grupa “Pienvedēja piedzīvojumi”, kas pirmā Latvijā pierādīja, ka no “underground” aprindām iespējams izsisties plašākā apritē – tas viņiem izdevās ar hitu “Jel” un kaseti “Cilvēks ar trepēm”.
 
4.nov
Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības koncertorganizācijas "Ave sol" jauniešu koris "Kamēr..." tā galvenā diriģenta un mākslinieciskā vadītāja Aivja Gretera vadībā savu 29. sezonu ir sācis ar spožu uzvaru Tolosas Starptautiskajā koru konkursā Spānijā, kurā bija uzaicināts piedalīties īpašās 50. jubilejas balvas izcīņā. Jauniešu koris "Kamēr..." konkursā ne vien ieguvis Grand Prix, bet arī skatītāju simpātiju balvu, kā arī izvirzīts dalībai nākamajā Eiropas Grand Prix (EGP) 2019. gadā Areco, Itālijā.
 
2.nov
Nākamo otrdien, 6. novembrī, pulksten 18 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) korē notiks aizraujošs bezmaksas koncerts. Tajā skanēs Olivjē Mesiāna dziesmu cikls soprānam un klavierēm Harawi (Mīlas un nāves dziesmas) visai interesantā interpretācijā. Reti atskaņoto vokālās kamermūzikas pērli klausītājiem piedāvās Marija Elizabete Sīgere (mecosoprāns, Francija) un Toms Ostrovskis (klavieres, Latvija).
 
1.nov
Simtgades sezona lutina mūzikas cienītājus ar pasaules klases koncertiem, slavenu orķestru un diriģentu viesošanos, ekskluzīvām programmām un solistiem. Biežāk nekā citkārt Latvijā iegriežas arī mūsu bezdelīgas pasaules mūzikas debesīs.
 
31.okt
Lai gan nākamie dziesmu svētki ir vēl tālu, biļešu iegādes risinājumi tiek meklēti jau šobrīd. Viens no tiem – biļetes tiktu sadalītas pašvaldībās starp svētku procesā iesaistītajiem, taču gana daudz atbalstītāju ir arī «rindas» modelim un priekšrokas došanai sociāli mazākaizsargātām sabiedrības grupām. Taču iespējams, ka, attīstoties tehnoloģijām, tiks ieviestas personalizētas biļetes.
 
30.okt
Diriģentam Andrim Nelsonam, viesojoties Londonā kopā ar Leipcigas "Gewandhaus" orķestri, piešķirts Britu impērijas virsnieka ordenis, liecina paziņojums diriģenta mājaslapā.
 
29.okt
Nra.lv sadarbībā ar LMT Viedtelevīziju piedāvā šodien, 29. oktobrī no plkst. 10.30 tiešraidē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas vērot Dziesmu un deju svētku konferenci “Dziesmu un deju svētki ceļā uz tradīcijas 150-gadi”.
 
25.okt
Koru koncerts Dziesmu un deju svētku noslēgumā ir apaudzis ar citām nozarēm, tādēļ XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu un XVII deju svētkos jāveido atsevišķs dziedātāju koncerts, šādu nostāju šodien Dziesmu un deju svētku padomes sēdē pauda aizvadīto svētku virsdiriģents Romāns Vanags.
 
24.okt
Turpinot valsts simtgadei veltīto koncertturneju, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) vakar, 23. oktobrī, sniedza koncertu Parīzes filharmonijā, Francijā. Uzstāšanās koncertā Grand Nord (“Dižie ziemeļi”) diriģenta Andra Pogas vadībā bija orķestra debija šajā prestižajā koncertzālē, kas atklāta vien 2015. gada janvārī, bet jau paspējusi kļūt par vienu no Eiropas nozīmīgākajām skatuvēm. Koncerts bija viena no Latvijas valsts simtgades Latvijas Ārlietu ministrijas koordinētās Publiskās diplomātijas programmas norisēm Francijā. Koncerttūre šonedēļ turpināsies Vācijā un Šveicē.
 
24.okt
Eiroradio džeza orķestra izpildījumā divos koncertos Latvijā būs dzirdams unikāla Baltijas valstu simtgadei veltīta skaņdarba Baltic Vibes pasaules pirmatskaņojums. Skaņdarbu radījuši trīs talantīgi Baltijas valstu komponisti – Kirke Karja no Igaunijas, Kārlis Vanags no Latvijas, un Dainius Pulauskas no Lietuvas.
 
24.okt
Pa zeltainām rudens lapām klātu ceļu 22. oktobra vakarā Mūžībā aizgājusi izcilā kordiriģente un skolotāja Maestro Terēze Broka (1925.—2018.). Noslēdzies skaists, bagāts mūžs, kas pilnībā veltīts kora mūzikas attīstībai Latgalē, vēsta Broku ģimenes un Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas oficiālais paziņojums.
 
23.okt
2018.gada 23.oktobrī mūžībā devusies kordiriģente, pedagoģe, kultūras darbiniece, aktīva Latgales reģiona mūzikas dzīves veicinātāja un organizatore, Dziesmu un deju svētku Goda virsdiriģente Terēzija Broka.
 
19.okt
Šodien, 19. oktobrī, un arī rīt Rīgā, VEF Kultūras pilī notiks ekspresīvā Liepājas rokmūziķa Ivo Fomina koncerts, kas notiks par godu viņa – jūs neticēsiet! – 50 gadu jubilejai. Šķiet, Ivo Fomins ir uz skatuves jau vismaz gadus simts, taču vizuāli gan viņam nevar dot pat 40.
 
18.okt
Šodien, 18. oktobrī, kopā ar kolēģiem un mūzikas cienītājiem koncertā Dzintaru koncertzālē izcilais Latvijas džeza kontrabasists Boriss Bannihs atzīmēs savu 70 gadu jubileju.
 
16.okt
Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) šodien atgriežas no Slovākijas, kur nedēļas nogalē sniedza koncertu “Bratislavas mūzikas festivālā”. Latvijas valsts simtgadei veltītā turneja turpināsies jau šonedēļ, kad LNSO dosies uz Francijas, Šveices un Vācijas nozīmīgām koncertzālēm. Ar Pētera Vaska, Sergeja Rahmaņinova un Pētera Čaikovska skaņdarbiem orķestris uzstāsies tādās pazīstamās vietās kā Parīzes filharmonija, Eksanprovansas Grand Thé?tre un Štutgartes Liederhalle Bēthovena zāle. Turnejas programmu Latvijas iedzīvotājiem būs iespēja klausīties 18. oktobrī plkst. 10.00 Lielajā ģildē, piedaloties vijolniecei Magdalēnai Gekai.
 
14.okt
Vācu komponista Bernda Aloiza Cimmermaņa koncerts “Nobody knows de trouble I see”, ko jau svētdien, 14.oktobrī, dzirdēsim talantīgā trompetista Hokana Hardenbergera, diriģenta Andra Nelsona un Leipcigas “Gewandhaus” orķestra izpildījumā, ir ārkārtīgi emocionāls džeza un klasiskās mūzikas apvienojums, teica koncerta organizators Andrejs Žagars.
 
12.okt
Latviešu diriģents Andris Nelsons tiek saukts par vienu spožākajiem savas paaudzes diriģentiem pasaulē. Precīzi Latvijas simtgadē, 18. novembrī Andrim apritēs četrdesmit gadu, bet viņa māksliniecisko sasniegumu klāstā jau ir gan divas Grammy balvas, gan ekskluzīvs līgums ar Deutsche Grammophon par simfoniskās klasikas mūsdienu ieskaņojumiem, transatlantiskajā darba kalendārā neskaitāmas tikšanās mūzikā ar pasaules labākajiem orķestriem un ikdienas darbs ar Bostonas Simfonisko orķestri ASV un Leipcigas Gewandhaus orķestri Vācijā, kas kļuvis arī par Latvijas simtgades sezonas gaidītu viesi šajā īpašajā koncertsezonā ar veselām divām koncertprogrammām 13. un 14. oktobrī Latvijas Nacionālajā Operā, bet 16. oktobrī Liepājā, kur “Lielā Dzintara” akustikā skanēs gan Andra Dzenīša jaundarbs “Māra”, gan soprāna Kristīnes Opolais balss un Gustava Mālera Pirmā simfonija. Lai arī mūsdienās līdz sarunai ar Andri ved garumgari līkloči caur orķestra pārstāvjiem un aģentūrām, sarakstēm un saskaņojumiem, galu galā tā tomēr notiek un ir tikpat gaiša kā parasti. Nelsons, pat atrodoties slavas zenītā, joprojām nav zaudējis spēju brīnīties, prasmi neatlaidīgi strādāt un neapstāties pie sasniegtā.
 
11.okt
13. oktobrī Rīgā un 16. oktobrī Liepājā būs reta iespēja Latvijā baudīt diriģenta, vairākkārtēja Grammy balvas ieguvēja Andra Nelsona sniegumu, viņa vadībā muzicēs viens no pasaules labākajiem simfoniskajiem kolektīviem – Leipcigas Gewandhaus orķestris un soprāns Kristīne Opolais.