Mūzika

17.okt
Franču čellistu Žanu Gijēnu Keirasu Latvijas klausītāji iepazina 2015. gadā koncertējam kopā ar orķestri Sinfonietta Rīga. Toreiz par viņa spēlēto Haidna Do mažora čellkoncertu līdzās norvēģa Rolfa Vallina Ground karstās diskusijās iesaistījās gan muzikologi, gan mūziķi, spriežot par tradīcijas un novatorisma attiecībām klasikas interpretācijās un jūsmojot par čellista meistarību laikmetīgajā mūzikā.
 
15.okt
Sestdien, 9.novembrī, plkst. 18.00, Koncertzālē „Cēsis” gaidāms koncerts „Kristīne Opolais, Egils Siliņš un LNSO. Draugi – Andrejam Žagaram”, kas tiek rīkots sadarbībā ar Andreja Žagara fondu un Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri. Koncertā piedalīsies soprāns Kristīne Opolais, baritons Egils Siliņš, tenors Mihails Čuļpajevs, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un diriģents Mārtiņš Ozoliņš; koncerta mākslinieciskās programmas veidotājs ir komponists Arturs Maskats. Programmā skanēs Riharda Vāgnera, Džuzepes Verdi, Pētera Čaikovska, Džakomo Pučīni, Žorža Bizē, Umberto Džordano un Artura Rubinšteina mūzika no Andreja Žagara iestudētajām operām, kā arī Artura Maskata “Tango”.
 
15.okt
«Jautājums, ko darīt pavasarī pēc skolas beigšanas, šobrīd ir vēl atvērts. Ir doma par studijām un pieredzes iegūšanu ārzemēs, bet es varu apsolīt, ka vokālās grupas Insomnia vārds no Latvijas mūzikas industrijas nekur nepazudīs – grupa turpinās augt un pilnveidoties,» saka Rīgas Doma kora skolas 4. kursa students, jaunās vokālās grupas Insomnia dibinātājs, producents un mūziķis Gustavs Melbārdis.
 
6.okt
56 gadu vecumā miris itāliešu operas tenors Marčello Džordāni.
 
25.sep
Pirms gandrīz 20 gadiem dibinātajam Latvijas Mūzikas informācijas centram (LMIC) kopš pērnā rudens ir jauns vadītājs – Egīls Šēfers. Šogad piekto jubileju atzīmē arī LMIC paspārnē esošā Nacionālā skaņu ierakstu kompānija Skani, kurai tieši viņš lika pamatus. Šajās dienās klajā nāk jauns Skani izdots albums – Vakara impresijas, kurā latviešu komponistu darbus ieskaņojis Latvijas Radio koris.
 
16.sep
Šodien, 16. septembrī, VEF Kultūras pilī pirmizrādi piedzīvos jauna koncertprogramma un pie viena arī albums – Viņš un Viņa, kurā uz vienas skatuves satiekas komponists Raimonds Pauls un fantastiskā vokāla īpašniece Dināra Rudāne.
 
5.sep
No 6. līdz 8. septembrim Dzintaru koncertzālē norisināsies 16. Kremerata Baltica festivāls.
 
4.sep
Vokālā kamermūzika, solodziesmas, Lieder – tas ir žanrs, kas akadēmiskās mūzikas pasaulē ieņem samērā stabilu vietu, tomēr ir izteikts gardēžu žanrs.
 
28.aug
Latvija ir mūzikas festivālu lielvalsts, īpaši vasarās, kad, par spīti atvaļinājumu sezonai, izcilu kultūras notikumu kalendārs tā vien aicina doties izbaudīt gan Latvijas unikālo koncertzāļu infrastruktūru, gan iemēģināt dažādas tradicionālās un netradicionālās koncertpieredzes gan pilsētās, gan laukos.
 
26.aug
Šo sestdien, 31. augustā, stadionā Daugava uz vērienīgu koncertu aicina Instrumenti. Pat to, lai grupas labais skanējums labi skanētu, rūpēsies mūziķis, kuru uz skatuves kopā ar Jāni Šipkēvicu un Reini Sējānu nemaz tik bieži nemana, tomēr viņš ir pilnvērtīgs Instrumentu dalībnieks – skaņu inženieris Gatis Zaķis.
 
20.aug
Sestdien, 24. augustā, pulksten 15 Kocēnu novadā – Neikenkalna dabas koncertzālē Dikļos – notiks izcilajam latviešu režisoram Uģim Brikmanim (2.10.1956.–9.08.2018.) veltīts noskaņu koncerts Augusta debesīs.
 
19.aug
Pavisam drīz klajā nāks bungu un dūdu mūzikas grupas Auļi jaunākais studijas albums Senču balsis, kas tiks stiprināts ar pieciem koncertiem Latvijas pilsētās. Seši latviešu dūdinieki, kontrabasists un trīs bundzinieki kopīgā projektā ar mongoļu rīkles dziedātāju, sāmu joikotāju un austriešu jodelētāju – tas solās būt ļoti interesanti.
 
19.aug
18. augustā sirsnīgā ceremonijā tika pasniegtas Latvijas Nacionālās operas fonda Gada balvas operai. Balvas tika pasniegtas sešās kategorijās: gada operas soliste – Sonora Vaice, gada baleta soliste – Annija Kopštāle, gada orķestra mūziķi – Otro vijoļu grupa, mūža balva par ieguldīto darbu tehniski administratīvajā darbā – Raimonda Zaice, balva par ilgstošu un panākumiem bagātu darbu – Andris Pujāts, balva par ilgstošu un izcilu darbu mākslinieciskajā jomā – Normunds Zariņš.
 
13.aug
«Latvijā ir ļoti izglītota un prasīga publika, tādēļ katra uzstāšanās ir ar vislielāko atbildību. Īpaši jau Liepājā, kur Starptautiskais pianisma zvaigžņu festivāls ilgo gadu laikā ļāvis iepazīt milzum daudz pianistu un arī citu zvaigžņu no gandrīz visām pasaules malām. Arī es vēl kā bērns gāju uz šiem koncertiem, un man bieži asaras bira no mūzikas aizkustinājuma. Un tagad man pašai tur jāspēlē. Jā, tas bija tas, ko es vēlējos, uz ko es cerēju, un nu tas brīdis ir klāt,» saka viena no Latvijā pieprasītākajām jaunās paaudzes pianistēm Agnese Egliņa.
 
6.aug
Pirms pāris nedēļām savdabīgi savu dzimšanas dienu nosvinēja Katrīna Gupalo – enerģiskā dziedātāja savus draugus un paziņas aicināja uz jaunās dziesmas Svārki? provokatīvā klipa prezentāciju. Drīz nāks klajā arī šī singla angliskā versija, taču tas ir tikai sākums – ir skaidrs, ka maksimāliste Katrīna kāju no gāzes pedāļa tik drīz nenoņems.
 
5.aug
«Es esmu zaldāts pēc dabas – es nečīkstu, neatlaižu, ja ko uzņemos, izdaru līdz galam. Ja es dodu savu vārdu, es to turu, parakstos ar asinīm. Un uzskatu, ka katram ir jāatbild par saviem vārdiem,» saka pasaules operas dīva Inese Galante.
 
4.aug
Babītes novada jauktais koris "Maska" diriģenta Jāņa Ozola vadībā sestdien starptautiskajā amatierkoru konkursā "Eirovīzijas koris 2019" izcīnīja otro vietu, par konkursa uzvarētāju kļūstot korim no Dānijas. Sociālajos tīklos netrūkst komentāru, kuros cilvēki norāda, ka ļoti lepojas ar mūsu valstu pārstāvju sniegumu.
 
2.aug
Andreja Žagara iniciēto Baltijas muzikālo sezonu turpinājums ar rebrendotu nosaukumu mūzikas festivāls Rīga Jūrmala, par kuru latviešu gramatikas speciālistiem varētu rasties jautājumi, jo zīmola grafiskajam veidolam un starptautiskajai konvertējamībai pievērsta lielāka uzmanība nekā pieturzīmju un locījumu lomai nozīmju veidošanā, ar ambiciozu pieteikumu piebiedrojies lielajam Latvijas vasaras mūzikas festivālu pulkam, vienlaikus mēģinot uzdot toni, turpinot aizvadītās simtgades gada koncertprogrammu spožāko virsotņu garā, proti, aicinot spicākos Eiropas orķestrus, populārus diriģentus un pasaulslavenus solistus.
 
31.jūl
Kopā ar prestižās "Emmy" balvas laureāti, komponisti Lolitu Ritmanis uzsākts darbs pie filmas "Dvēseļu putenis" oriģinālmūzikas ieraksta, pavēstīja filmas sabiedrisko attiecību vadītāja Eva Šķēle.
 
30.jūl
Šīs nedēļas nogalē Līgatnes novada Ratniekos risināsies tradicionālais festivāls Laba daba. Starp tā dalībniekiem būs arī grupa Juuk, kas uzstāsies sestdien, 3. augustā, uz lielās jeb Lāča skatuves. Ar Edgaru Šubrovski priekšgalā.
 
25.jūl
Šodien Ventspilī tiek atklāta jaunā koncertzāle Latvija, koncertā tiks atskaņoti arī divi jaundarbi, kas tapuši par godu šim notikumam – pirmās izskanēs ventspilnieka Viļņa Šmīdberga Atklāšanas fanfaras, tām sekos Raimonda Tigula un Noras Ikstenas jaundarbs – oratorija Jūras grāmata. Koncertā muzicēs arī Maestro Raimonds Pauls.
 
18.jūl
Pirmdien, 22. jūlijā, pulksten 4 no rīta pludmalē pie Dzintaru koncertzāles ar pasaulslavenās ērģelnieces Ivetas Apkalnas koncertu tiks atklāts Jūrmalas festivāls.