Mūzika

16.apr
Piektdien, 19. aprīlī, pulksten 19 VEF Kultūras pilī Lieldienu laikam piestāvošā klusinātā noskaņā gaidāms Retro vakars. Un savu 59. dzimšanas dienu tur svinēs dziedātājs un vokālais pedagogs Uģis Roze.
 
10.apr
Savulaik čellus bija ierasts uzskatīt par akadēmiskās mūzikas žanram piederīgiem instrumentiem, taču nu jau kādu laiku šis mīts ir miris. Arī pie mums: piektdien, 12. aprīlī, par to varēs pārliecināties grupas Dagamba koncertā Arēnā Rīga.
 
10.apr
«Cēsu koncertzālei ir pavisam sevišķs pievilkšanas spēks. Tā vienmēr aicina atgriezties. Ar prieku un cerībām gaidu atkalsatikšanos aprīļa festivālā – šoreiz kopā ar maniem brāļiem mūzikā Arvo Pertu, Arturu Maskatu, Erki Svenu Tīru, Hugo Tičati un Vestardu Šimku,» saka šā mēneša gaviļnieks komponists Pēteris Vasks.
 
4.apr
Ogres novada Krapes pagasta Krapēs pirms pusgada durvis vēra tradicionālo mūzikas instrumentu muzejs. Kolekcija tapusi vairāku gadu gaitā, un tās klāsts ir tiešām bagātīgs. Galvenais – tā ir dzīva, jo instrumenti tiek arī spēlēti. Četras no spēles tradīcijām – caurspēlējamās cītaras, Latgales mazo bundziņu jeb bubyna, Ieviņa tipa ermoņiku un Pēterburgas ermoņiku – iekļautas Nacionālajā nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā.
 
4.apr
Septembrī vai oktobrī nāks klajā leģendārās zviedru popgrupas ABBA jaunā dziesma, intervijā dāņu laikrakstam "Ekstra Bladet" atklājis grupas dalībnieks Bjorns Ulveuss.
 
29.mar
Rīgas Muzikālais teātris tika slēgts 1995. gadā. Kopš tā brīža Latvija ir vienīgā valsts Eiropā, kur nav sava operetes jeb muzikālā teātra. Latvijas operetes fonds (LOF) kopš 2013. gada mēģina aizpildīt šo robu un pa šiem gadiem iestudējis četras operetes, divus mūziklus bērniem un vairāk nekā 22 operešu mūzikas koncertprogrammas. Fonda lūgums Kultūras ministrijai (KM) piešķirt tam šogad un turpmākajos divos gados 200 000 eiro žanra attīstībai, kā arī nodrošināt ar telpām noraidīts, jo «tādas naudas valsts budžetā nav».
 
27.mar
Latviešu diriģents Mariss Jansons aprīlī Zalcburgas Lieldienu festivāla laikā saņems Starptautisko Herberta fon Karajana balvu, informēja "RJMF2019" sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Vasiļjeva.
 
25.mar
Šīs nedēļas aizrit dziedātājas un vokālās pedagoģes Igetas Gaiķes zīmē: sestdien Liepājā notika viņas vadītā Brīvās gribas ansambļa Stiprās sievas koncerts, savukārt 31. martā Rīgā, deju studijas Dzirnas telpās, risināsies Igetas jubilejas koncerts.
 
20.mar
Šo sestdien, 23. martā, Liepājas viesnīcas “Promenade Hotel” Hika zālē notiks brīvās gribas ansambļa "Stiprās sievas" pavasara koncerts.
 
13.mar
«Es esmu kristīgs un ticīgs cilvēks, es redzu ļoti spilgtus un neaizmirstamus sapņus, un šī programma, kurā iekļautas gan Baha reliģiskās atklāsmes, gan manas sapņu ainas, visprecīzāk raksturo manu dziļāko būtību. Tāpēc tā noteikti ir vispersoniskākā no manām soloprogrammām, kurā es caur mūziku varu runāt ar klausītājiem par, manuprāt, patiešām būtiskām lietām,» atklāj izcilais pianists Vestards Šimkus (34).
 
11.mar
Lai gan Ralfs Eilands knapi pārsniedzis nodzīvotā ceturtdaļgadsimta slieksni, viņš uz skatuves, šķiet, ir jau vairākus gadu desmitus. Ralfs nekad nesēž mierā, vienmēr rosās, un arī tuvākie pāris mēneši viņam būs ārkārtīgi darbīgi.
 
5.mar
"Lielā mūzikas balva 2018" par izcilu sniegumu gada garumā piešķirta Valsts kamerorķestrim "Sinfonietta Rīga", savukārt par aizvadītā gada labāko koncertu atzīts Jūrmalas festivāla atklāšanas koncerts "Dzimuši Latvijā", aģentūru LETA informēja VSIA "Latvijas Koncerti" sabiedrisko attiecību speciāliste Rinta Bružēvica.
 
1.mar
Ekoloģiskās mūzikas grupas “Ducele” lietas virzās uz priekšu straujos tempos: ansamblis pastāv tikai divus gadus (ja precīzāk – 25 mēnešus), bet jau izdevis divus CD! Jaunajā albumā iekļautas 13 latviešu tautasdziesmu apdares, tikai divas gan gribētos no šī ripuļa nodalīt kā bonusu – slaveno dziesmu “Balta roze”, kuras ierakstā piedalījies vesels dāmu “dream team” - “tautumeitas” Asnate un Aurēlija Rancānes, Ieva Kerēvica, Aija Vītoliņa, Aija Andrejeva, Līga Rīdere, Alise Haijima un vokālās grupas “Oranžās meitenes” dalībnieces, kā arī “Nu ar Dievu, Vidzemīte”, kurā savukārt piedalījusies vīru superkomanda - Aigars Grāvers, Ingus Ulmanis, Juris Kaukulis, Mārcis Judzis, Arturs Gruzdiņš, Atis Ieviņš, Ivars Cinkus un vīru kopa “Vilki”.
 
28.feb
Nupat mūzikas ierakstu veikalos parādījies Evijas Vēberes albums “Sirsdbūt” taustāmā CD formātā – līdz šim tas bija pieejams vien digitāli. Šobrīd tam ir pavisam cita vērtība arī no tā viedokļa, ka albums ieguvis Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvu “Zelta mikrofons” alternatīvās un indī mūzikas kategorijā. Pagājušā gada skaļākais iznāciens – pateicoties kopumā visai nīkulīgajam koncertam “Mīlestības vārdā. 18+”, par jauno dziedātāju Eviju Vēberi (un šī koncerta tāmi…) uzzināja pat tie, kuriem latvju mūzikas pēdējā pietura droši vien bija ansambļa “Ornaments” un dziesmas “Puiši, puiši” laikos.
 
21.feb
Piektdien, 22. februārī, Sv. Jāņa baznīcā festivāla Saxophonia koncertā būs komponistu Jāņa Lūsēna, Riharda Zaļupes, Selgas Mences skaņdarbu pirmatskaņojumi, kā arī Riharda Dubras darbs. Diriģenta Kaspara Putniņa vadībā tiks risinātas muzikālas sarunas par Kosmosu, Mīlestību, Piedošanu un Radīšanu. Pirmo reizi skaņdarbu īpaši Latvijas Radio korim rakstījis komponists Rihards Zaļupe, kura darbs Lūgšana Monserratas melnajai dievmātei tapis klosterī Spānijā.
 
21.feb
Par Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvas Zelta mikrofons ‘2019 ieguvēju alternatīvās un indī mūzikas kategorijā Eviju Vēberi, Latvijas valstij ieejot tās 101. gadadienā, vēl zināja tikai šaurās mūzikas aprindās. Nu par viņu zina visi. Ja precīzāk – domā, ka zina, jo pēc koncerta Mīlestības vārdā. 18+ par Eviju taču tik daudz lasīts.
 
20.feb
«Nedēļu vēlāk tiek sasaukta Rīgas mākslas darbinieku sanāksme Operas telpās, kur piedalās vairākas valsts augstākās amatpersonas, un referātu VK(b)P CK lēmums par operu «Lielā draudzība» un Padomju Latvijas mākslas darbinieku uzdevumi nolasa Arvīds Pelše. Viņš (..) komentē trūkumus, bet to sarakstam pievieno arī Anatola Liepiņa baletu Laima un Oskara Stroka šlāgerus, kuri, pēc viņa vārdiem, «samaitā tautas labo gaumi, cenšas aplipināt to ar satrunējušās buržuāziskās kultūras baciļiem».» Šī sanāksme notika sen – 1948. gadā, taču savu truluma ekspresiju tā nav zaudējusi līdz pat šim baltam brīdim.
 
14.feb
«Ne tik bieži es spēlēju Latvijā, apmēram divas reizes gadā, bet tas ir pietiekami. Iespēju koncertēt Latvijā es uztveru kā platformu eksperimentiem, jo te mani koncerti ir ļoti specifiski – te man ir ļoti daudz brīvības, koncerti Latvijā man ir kā radoša laboratorija. Tas noteikti ir kompliments mūsu publikai, jo nekur citur pasaulē es tā nedaru,» saka jaunais pianists Georgijs Osokins. Šovakar Dzintaru koncertzālē viņa solokoncerts.
 
12.feb
«Jebkuri svētki, kas uz mirkli apstādina laiku un liek mums kļūt atvērtākiem un smaidīgākiem, ir jauki,» saka operdziedātāja Jolanta Strikaite-Lapiņa (soprāns). Ceturtdien, Valentīndienas vakarā, viņa būs Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kur Ziedoņa zālē gaidāma krāšņa mūzikas un dejas izrāde Skrien piparmētras gaisā.
 
9.feb
Sestdien, 9. februārī, noskaidrota "Muzikālās Bankas" gada vērtīgākā dziesma.
 
28.jan
Ar koncertu savas jaunākās tūres “Jubilee Road Tour” ietvaros šo otrdien, 29. janvārī, koncertzālē Palladium uzstāsies superhita “Another Love” un citu labu gabalu autors, prestižās “Brit Awards” ieguvējs un viens no mūsdienu pieprasītākajiem jaunajiem dziesminiekiem Toms Odels.
 
25.jan
11. janvārī pēc sniegotām svētku brīvdienām Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris iesoļoja jaunajā gadā ar romantisma repertuāru muzikāli krāšņā koncertā kopā ar diriģentu Gintaru Rinkēviču un nīderlandiešu vijolnieci Simoni Lamsmā – meistarīgu klasikas un laikmetīgās vijoļmūzikas interpreti ar pamatīgu koncertpieredzi abās pusēs Atlantijas okeānam.