VĒRTS APMEKLĒT. Pētera Vaska mūzikas aprīlis

 
16. APRĪLĪ pasaulē pazīstamākais latviešu komponists Pēteris Vasks svinēs savu 73. dzimšanas dienu. Jau otro gadu viņš savas jubilejas mēnesī viesojas koncertzālē Cēsis, kur aicina klausītājus uz sarunu, baudīt mūzikas un baleta mākslu ©Publicitātes foto

«Cēsu koncertzālei ir pavisam sevišķs pievilkšanas spēks. Tā vienmēr aicina atgriezties. Ar prieku un cerībām gaidu atkalsatikšanos aprīļa festivālā – šoreiz kopā ar maniem brāļiem mūzikā Arvo Pertu, Arturu Maskatu, Erki Svenu Tīru, Hugo Tičati un Vestardu Šimku,» saka šā mēneša gaviļnieks komponists Pēteris Vasks.

Pagājušajā gadā koncertzāle Cēsis aizsāka jaunu, pasaulē zināmākajam latviešu komponistam Pēterim Vaskam veltītu festivālu, kurā vairākos koncertos varēja baudīt tikai un vienīgi izcilā meistara mūziku. Pirmā festivāla noslēguma koncerts Tālā gaisma tika nominēts Lielajai Mūzikas balvai kategorijā Gada koncerts.

Sestdien, 13. aprīlī, koncertzālē Cēsis tiks atklāts jau otrais Pētera Vaska mūzikas aprīlis, kurā skanēs gan Pētera Vaska, gan viņa Baltijas un Skandināvijas radošo domubiedru partitūras, spilgti iekrāsojot baltiešu un skandināvu mūzikas paleti.

«Festivāls Pētera Vaska mūzikas aprīlis top ciešā sadarbībā ar pašu komponistu. Viņš ir mākslinieciskā satura veidotājs un ideju ģenerators, klātesošs visos festivāla koncertos. Un šogad festivālā gaidāms komponista mūzikas lasījums dažādos mākslas žanros, instrumentālajā mūzikā, dejas valodā un vizuāli poētiskā multimediālā projektā,» informē Egija Saļņikova, koncertzāles Cēsis mārketinga un komunikācijas vadītāja.

* Festivāla atklāšanas koncertā Brāļi sestdien, 13. aprīlī, pulksten 14 skanēs komponista lielākās autoritātes Arvo Perta mūzika - opuss Fratres, zviedru mūsdienu komponista Alberta Šnelcera Apollonian Dances un somu komponista Oli Mustonena Klavieru kvintets. No Pētera Vaska varēs dzirdēt Mazo vasaras mūziku un Ceturto stīgu kvartetu, kas skanēs zviedru kamerorķestra O’Modernt solistu izpildījumā.

* Vakara koncertā pulksten 19 Vasks mūzikā un dejā būs iespēja ieraudzīt Pētera Vaska daiļradi neierastākā šķautnē - laikmetīgā baleta iestudējumā. Pasaulslavenā horeogrāfa Džona Noimaijera (80) dibinātais Vācijas Bundes Jugend Ballett (Nacionālais Jaunatnes balets) iestudējis viencēlienu, kas balstīts komponista skaņdarbā klavieru kvartetam - viņa mūzikā paustās skumjas un cerība atspoguļojas arī talantīgā Saša Rivas radītajā horeogrāfijā. Otrajā daļā skatītāji piedzīvos baleta numurus ar P. Vaska, G. Mālera un F. Glāsa mūziku.

* Svētdien, 14. aprīlī, pulksten 19 gaidāms koncerts Vientuļais eņģelis. Meditācija vijolei un stīgu orķestrim - tā būs zviedru kamerorķesta O’Modernt festivālam Cēsīs dāvinātā Baltijas valstu komponistu mūzikas programma, kurā latviešiem Pēterim Vaskam un Arturam Maskatam blakus stāsies igauņu komponists Erki Svens Tīrs. Koncertā varēs dzirdēt P. Vaska Vientuļo eņģeli, A. Maskata Concerto Grosso No 1, bet festivāla īpašais notikums būs vijolniekam Hugo Tičati veltītā Erki Svena Tīra opusa Angel’s Share vijolei un orķestrim pirmatskaņojums Latvijā!

Kamerorķestrī O’Modernt spēlē vadošie jaunie mūziķi no visas Eiropas. Lai arī dibināts vien pirms pāris gadiem, tas jau guvis plašu starptautisku atzinību un uzstājies prestižajā Londonas Vigmora zālē, Konzerthaus Berlīnē, Vīnes Musikverein un Amsterdamas Muziekgebouw.

* Pirms koncerta, pulksten 18, ikviens interesents aicināts piedalīties Pirmskoncerta sarunā, uz kuru muzikologs Orests Silabriedis būs aicinājis komponistus Pēteri Vasku un Arturu Maskatu, kā arī kamerorķestra O’Modernt izveidotāju un vakara koncerta solistu vijolnieku Hugo Tičati, kurš ir aizrautīgs laikmetīgās mūzikas interprets un kurš sev veltītos vijoļkoncertus spēlē teju visos pasaules kontinentos.

* Pētera Vaska mūzikas aprīļa noslēguma koncerts gaidāms 20. aprīlī pulksten 19, un tā būs atkalredzēšanās - pēc vairāku gadu pārtraukuma izskanēs 2016. gadā koncertzāles Cēsis radītais multimediālais klaviermūzikas koncerts Vasks. Šimkus. Purvītis. Tajā skanēs Pētera Vaska cikls Gadalaiki lieliskā pianista Vestarda Šimkus izpildījumā, ko papildinās Roberta Rubīna veidotās projekcijas ar latviešu glezniecības klasiķa Vilhelma Purvīša skaistākajām ainavām.