Sāroda maestro Ustads Amdžads Ali Hāns Rīgā

© the-south-asian.com

29. septembrī pulksten 19 30 Rīgas Kongresu namā pirmo reizi Baltijā ar vienīgo koncertu uzstāsies sāroda virtuozs Ustads Amdžads Ali Hāns. (Ustad Amjad Ali Khan) Indijas klasiskās mūzikas leģenda spēlēs kopā ar saviem dēliem Amānu un Ajānu, senas mūziķu dzimtas septīto paaudzi. Tā būs iespēja baudīt diženu mūziku.

Ikviens, kam pazīstama indiešu mūzika, ir dzirdējis Amdžada Ali Hāna vārdu, par kuru iespējams runāt tikai vispārākajā pakāpē – viņš ir visslavenākais XX gadsimta sārodists, un arī šajā gadsimtā pagaidām nav, kas ar viņu spētu līdzināties. Dalailama XIV ir teicis, ka "Amdžads Ali Hāns ar savu mūziku nes pasaulei cilvēciskā gara dziļumu, sirds siltumu un kalpošanas apziņu"

Amdžads Ali Hāns pirmo koncertu sniedza sešu gadu vecumā kā sava tēva  Hafiza Ali Hāna māceklis. Vēlāk Amdžads Ali Hāns ir koncertējis visos kontinentos, regulāri uzstājas pasaules prestižākajās koncertzālēs – Karaliskajā Alberta zālē Londonā, Sidnejas operā, Vašingtonas Kenedija centrā un citur. Mūziķis ir izpelnījies atzinību kā neskaitāmu starptautisku balvu ieguvējs un ir apbalvots ar augstiem Indijas valsts ordeņiem. Par viņu ir rakstītas grāmatas un uzņemtas filmas. Viņš ir ne tikai virtuozs izpildītājs, bet arī komponists – viņa koncertus sarodam ar orķestri ir izpildījuši Skotijas, Taivānas, Francijas un citu valstu simfoniskie orķestri.  Indiešu klasiskās mūzikas virziens Senia Bangaš garāna, ko pārstāv Amdžads Ali Hāns, gadsimtiem ilgi tika atskaņots tikai maharadžu un sultānu pilīs, jo bija paredzēts tikai izredzētiem un tika uzskatīts par nevēlamu parastiem mirstīgajiem – jo, atbilstoši senai mācībai, visa pasaule sastāv no skaņu vibrācijām un tas, kurš valda pār skaņu, valda arī pār pasauli.

Amdžadam Ali Hānam ir daudz klausītāju Latvijā, kuri jau ilgi un nepacietīgi gaida sava dievinātā mūziķa atbraukšanu. 10. septembrī Kalnciema kvartālā kā Amdžada Ali Hāna gaidīšanas svētki notika indisks minifestivāls, kurā piedalījās mūziķi un dejotāji no Latvijas un Lietuvas. „Iespēja dzirdēt ko tādu, varbūt ir dota tikai reizi dzīvē, un nevajag laist to garām,” saka Rīgas Indijas mūzikas skolas „Sarasvati” vadītājs, Amdžada Ali Hāna audzēknis Sergejs Ancupovs.

Kultūra

Uz Latvijas Nacionālā teātra skatuves 18. janvārī Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas „Zelta Mikrofons 2025” ceremonijā balvas „Par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā” saņems televīzijas režisore Svetlana Rudzīte un festivāla „Bildes” rīkotāja Tija Auziņa.

Svarīgākais