Idejas, kā un kur pavadīt brīvdienas
TIKT GALĀ AR IERADUMIEM
Lai gan gavēņa laiks jau tuvu izskaņai, tomēr nekad nav par vēlu sākt cīņu ar ieradumiem, ko varētu arī dēvēt par atkarībām. Izdevniecība Lietusdārzs laidusi klajā medicīnas zinātņu doktora, kurš specializējies neiroloģijā un smadzeņu darbībā, Džo Dispenza grāmatu Atbrīvojies no ieraduma spēka!, kas miljoniem cilvēku pasaulē palīdzējusi prātu padarīt elastīgu un gatavu pārmaiņām. Autors izklāsta modeli, kā «pārprogrammēt» savu prātu, lai tas pārstāj būt atkarīgs no ārējiem faktoriem. Katru dienu satiekot vienus un tos pašus cilvēkus, darot tos pašus darbus, apmeklējot tās pašas vietas un skatoties uz tām pašām lietām, pazīstamās atmiņas «ieprogrammē» prātu, lai mēs atražotu vienu un to pašu pieredzi. Līdz ar to identitāti sāk noteikt lietas un apstākļi ārpus mums, jo ir viegli identificēties ar apkārtējās pasaules elementiem. Nokļuvuši rutīnas apburtajā lokā, cilvēki atražo ne tikai pieredzi, bet arī nemainīgas emocijas un psiholoģiskos stāvokļus. Varbūt šis ir īstais laiks, lai sāktu dzīvot citādāk?
BALETS FILMĀS
Uzreiz pēc Lieldienām ir vērts uzmanības lokā ietvert 20. Starptautiskā Baltijas baleta festivāla filmu programmu Eiropas balets kino, kas no 7. aprīļa skatāma kinoteātrī K.Suns. Programmā iekļautas četras filmas. Pērn Norvēģijā tapusī dokumentālā filma Baleta zēni vēsta par trīs draugiem, kas ir aizrāvušies ar baletu. Tuvojoties vidusskolas gala eksāmeniem, zēniem ir jāpieņem lēmums – vai viņiem piemīt tik daudz prasmju un talanta, lai veidotu baletdejotāja karjeru? Pirms pieciem gadiem Anglijā veidotās dokumentālās filmas Vienīgi, kad es dejoju pamatā ir stāsts par diviem brazīliešu jauniešiem, kas dzīvo Riodežaneiro nabadzīgajos un vardarbīgajos graustu rajonos un kuri sapņo kļūt par profesionāliem baleta dejotājiem. Franču dokumentālistu filma Eldorado (2007) ir stāsts par to, kā 2005. gadā horeogrāfs Anželēns Prelžokāžs dodas uz Karlheinca Štokhauzena studiju Ķelnē, kur komponists viņam atskaņo savu pēdējo muzikālo darbu Sonntags Abschiend. Mūzikas savaldzināts, horeogrāfs piekrīt jau otrajai sadarbībai ar vācu komponistu. Šis mistiskais skaņdarbs horeogrāfu iedvesmo idejai par «zaudēto paradīzi» – Eldorado. Īpašas uzmanības vērta ir spāņu filma Pūles un degsme (2009) – par nepārspējamā horeogrāfa un dejotāja Morisa Bežāra nāvi 2007. gadā. Filmā tiek stāstīts par Morisa Bežāra dejas kompāniju – Šveices baleta trupu – un tās 40 dejotājiem no visiem pieciem kontinentiem, kas pēc mākslinieciskā vadītāja nāves kļuvuši par «bāreņiem» un kuriem nākas smagi strādāt, lai baleta trupa turpinātu pastāvēt.
SVĒTCEĻOTĀJIEM PA PĒDĀM
Svētdien, 5. aprīlī, pulksten 10.50 LTV1 sāk demonstrēt pērn Lilebritānijā tapušu dokumentālu daudzsēriju filmu Pa svētceļotāju takām ar Saimonu Rīvu (Pilgrimage with Simon Reeve). Cauri gadsimtiem svētceļojumi veduši ļaudis plašos un piedzīvojumiem bagātos ceļojumos, un šī miniseriāla vadītājs Saimons Rīvs dodas pa mūsu senču drošsirdīgi staigātajām takām, atgādinot par piemirstiem šīs īpašās ekspedīcijas aspektiem: kārdinājumiem, saviļņojumiem un briesmām, kas apdraud svētceļotājus. Viņš pēta ticību, cerību, kaislības un pat ēdienu, kas uztur svētceļotājus uz īstās takas – kā viduslaikos, tā šodien. Saimona Rīvsa ceļojumi vispirms ved no Ziemeļanglijas un Kenterberiju, pēc tam cauri Francijai un Spānijas ziemeļiem pa vēl šodien populāro Santjago ceļu. Viņš dodas augstu Alpos un uz Romu, nokļūst Stambulā, no kurienes veic noslēdzošo posmu uz vienu no galvenajiem svētceļnieku mērķiem – Jeruzalemi.