Rundāles pils svin jubileju un aicina apmeklētājus

© skanpix

24. maijā Rundāles pilī, reizē ar tās 278. dzimšanas dienu, tiks atzīmēti piecdesmit gadi kopš restaurācijas darbu sākuma, noslēdzot tos un atklājot pili apmeklētājiem. Restaurācijas darbos no 1972. līdz 2014. gadam kopumā ieguldīti 8 420 495 eiro.

Restaurācijas darbu piecdesmitgades pasākums tiek plānots divās daļās, dienas pirmajā pusē bijušie restauratori un muzeja darbinieki tiek aicināti uz atmiņu pēcpusdienu, kuras laikā ejot cauri atjaunotajām pils telpām atminētos kā notika restaurācijas darbi. Svētku vakara daļā ieradīsies pārējie viesi un notiks svinīgā telpu un jauno izstāžu atklāšana, kā arī uzrunas uz centrālajām pils kāpnēm, bet vakars noslēgsies ar operas uzvedumu un uguņošanu.

Svinību dienā tiks atklāta pilnībā restaurēta un iekārtota hercoga Ernsta Johana Bīrona bibliotēka, kā arī grāfa Teodora Mēdema dāvinājumu izstāde "Kurzemes hercogiene Doroteja un grāfu Mēdemu dzimta". Atvērts tiks arī studiju kabinets “Rundāles pils restaurācijas hronika” un starptautiska Latvijas Nacionālās un Helsinku bibliotēku izstāde “Kurzemes hercogu bibliotēka”. Ar šo telpu atklāšanu noslēdzas Rundāles pils restaurācija, kuras beidzamo posmu no 2010. līdz 2014.gadam atbalstīja Borisa un Ināras Teterevu fonds. Apmeklētāju apskatei restaurētās telpas būs pieejamas no 25.maija.

Līdzīgi kā citus gadus arī jubilejas vasarā Rundāles pilī ir plānoti daudzi skaisti pasākumi.

7. jūnijā gaidāmi Rundāles novada svētki, ar krāšņu gājienu, koncertu ar Žorža Siksnas un Jelgavas tirkīza kora un Samantas Tīnas, kā arī Latvijas Radio bērnu vokāla ansambļa „Dzeguzīte” un citu mākslinieku piedalīšanos. Svētku noslēgumā balle un uguņošana.

Vasaras sezona Rundālē neizpaliks arī bez Rundāles pils Dārza svētkiem kas norisināsies 28. jūnijā. Kā ik gadu pasākums sāksies ar semināriem, šī gada tēma - vēsturiskie parteri, sagaidāmi arī tirgotāji, radošās darbnīcas un koncerti. Jūnija beigas un jūlijs ir laiks, kad Rundāles pilī uzzied vēsturisko rožu un peoniju kolekcija, atdzīvinot tās krāšņo parku.

12.jūlijā Rundāles pilī norisināsies Starptautiskais Senās mūzikas festivāls, kurš piedāvā iespēju iejusties viduslaiku, renesanses un baroka laikmetā, un ir viens no apmeklētākajiem sezonas notikumiem. Ik gadu festivālā piedalās izcili senās mūzikas ansambļi ne tikai no Eiropas, bet arī no ASV, Brazīlijas, Kolumbijas un pat Jaunzēlandes. Festivāls ir īpašs ar saviem krāšņajiem senlaicīgajiem tērpiem, seno instrumentu skanējumu un uguņošanu seno laiku gaumē. 2. augustā un 13.septembrī gaidāmi Liepājas Simfonskā orķestra koncerti.

„Rundāles pils joprojām turpina augt un attīstīties un gaidīs visus interesentus no 25.maija apskatīt muzeja jaunumus,” atklāj Rundāles pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ruta Biļeviča.

Kultūra

2024. gada novembrī noslēdzies pirmais posms reģistrācijai Svētkiem. Balstoties uz reģistrācijas sistēmas datiem, kas apkopoti 2024. gada 1. novembrī, XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem gatavojas 20774 tautas deju dejotāji, 12426 kordziedātāji, 3245 mūsdienu deju dejotāji, 1520 folkloras kopu dalībnieki, 1315 pūtēju orķestru mūziķi, 1018 simfonisko orķestru mūziķi, 468 koklētāji un 245 akordeonisti. Svētkiem gatavojas arī instrumentālie ansambļi, vokālie ansambļi, teātri, kapelas, profesionālo izglītības iestāžu kolektīvi, speciālo izglītības iestāžu kolektīvi un vizuālās, vizuāli plastiskās mākslas pulciņu dalībnieki.