Teātris

21.sep
Šovakar Dailes teātra lielajā zālē pirmizrāde Dž. Dž. Džilindžera iestudētajai Franka Vēdekinda Lulū. «Pienāk brīdis, kad izrādē beidzas eņģelis un sākas velns,» teikts anotācijā. Kāds tas būs uz skatuves, to varēsim pārliecināties savām acīm, bet uz pirmspirmizrādes sarunu Neatkarīgā šoreiz aicināja vienu no šīs sezonas Dailes teātra jaunieguvumiem – aktieri Andri Buli. Viņš pēc brīvmākslinieka jeb frīlancera gadiem kļuvis par štata aktieri teātrī, kurš šoruden sācis savu 99. sezonu. Pirmais jautājums mūsu sarunā likumsakarīgi par Franku Vēdekindu, kurš ar savām lugām atstājis pēdas ne tikai teātra, bet arī mēmā kino vēsturē.
 
18.sep
«Parasti šo lomu spēlē pieredzējušākas aktrises. No režisora puses tā ir diezgan liela uzdrīkstēšanās, un es neteikšu, ka man tas ir viegls uzdevums – šo lomu iepazīt, izprast, tajā iejusties un dzīvot,» atzīst Dailes teātra jaunā aktrise Ieva Florence. Viņa spēlē Stellu Tenesija Viljamsa lugā, kas latviešu skatītājam pazīstama kā Ilgu tramvajs un kas ir viens no pazīstamākajiem amerikāņu dramaturga darbiem. Režisors Regnārs Vaivars Dailes teātra Mazajā zālē to iestudējis ar nosaukumu Kaisles vilciens. Pirmizrāde rītvakar.
 
13.sep
Līdzās simtgades izrāžu sērijai teātra festivālā Draama Tartu, Igaunijā, Vanemuines teātrī izdevās noskatīties arī nu jau aptuveni gadu repertuārā esošo igauņu dramaturģes Siretas Kempbelas lugas Beatrise iestudējumu.
 
11.sep
Latvijas Nacionālais teātris savu 100. sezonu, kurā tiek solīti tikai latviešu autoru darbu iestudējumi, šonedēļ atklāj ar diviem Raiņa darbu iestudējumiem – Pūt, vējiņi! un Antiņš. Zelts. Kalns, kas tapis pēc lugas Zelta zirgs motīviem.
 
4.sep
«Šī sezona man būs interesanta ar to, ka strādāšu ar trim režisoriem, ar kuriem iepriekš nav bijusi sadarbība,» saka Liepājas teātra aktieris Edgars Ozoliņš. Sestdien, 8. septembrī, viņam pirmizrāde – Liepājas teātris savu 112. sezonu sāks ar Rasas Bugavičutes-Pēces sarakstītās lugas Liepāja – Latvijas galvaspilsēta iestudējumu Valtera Sīļa režijā.
 
30.aug
Sestdien un svētdien, 1. un 2. septembrī, pulksten 17.05 Latvijas Radio 1. kanālā raidījumā Ielūdz Radioteātris būs iespēja dzirdēt Aspazijas lugas Ragana (1895) ieskaņojumu, ko režisējusi aktrise un skatuves runas pedagoģe Zane Daudziņa.
 
23.aug
ailes teātra gaidāmās sezonas vīzijā tas raksturojams kā bezkaunīgs, kaitinošs, radošs un mīlams, teātra 99.sezonai veltītajā preses konferencē sacīja teātra mākslinieciskais vadītājs Dž.Dž.Džilindžers.
 
16.aug
Piektdien, 17. augustā, rudens viesizrādes Rīgā sāks Valmieras teātris, izrādot četrus iepriekšējā sezonā tapušus iestudējumus, kuros visos tiek pētītas savstarpējās attiecības un mīlestības dažādā daba.
 
9.aug
15. augustā pulksten 19 Brasas apkaimē pirmizrādi piedzīvos brīvdabas izrāde Brasa. Pumpurs. Spēks.
 
7.aug
«Darbs šīs izrādes veidošanā tika ieguldīts ļoti liels, tāpēc man ir dubults prieks, ka tas atmaksājas – Piafa dzīvo, un es domāju, ka dzīvos vēl ilgi,» gandarīta ir Liepājas teātra aktrise Agnese Jēkabsone. Ceturtdienas un piektdienas vakarā Dailes teātra skatuve piederēs viņai un viņas atveidotai izcilajai māksliniecei Edītei Piafai.
 
31.jūl
«Tajā brīdī, kad festivāls ir piedzimis un ir vēl neapdauzījies praktiskajās problēmās un notikumos, tas ir vismīļākais. Pamazām tas paliek spurains kā pusaudzis, jo īpaši pēdējās nedēļas pirms festivāla lien ārā visādi niķi un stiķi, kaut kas negrib notikt tā, kā tam vajadzētu notikt. Bet, kad viss sāk notikt, tas kļūst par tavu kolēģi un labāko draugu,» saka scenogrāfs, režisors un Valmieras vasaras teātra festivāla direktors Reinis Suhanovs.
 
24.jūl
«Nekad neesmu piedalījies dziesmu un deju svētkos, skolas gados veiksmīgi izlavierēju, lai man nebūtu ne jādzied, ne jādejo,» saka Latvijas Nacionālā teātra aktieris Kristians Kareļins. Piektdien, 27. jūlijā, pulksten 19 viņam pirmizrāde Saulkrastu estrādē – lielizrādē ar dziesmām, jokiem un pārģērbšanos (Ne)Pareizie dziesmu svētki, ko iestudējis aktieris Mārtiņš Egliens.
 
17.jūl
«Annas Brigaderes stāsts ir par to mūžīgo cilvēku «meklēšanos». Nu nevar tas vīrišķis bez sievišķa un otrādi. Un tas celiņš uz otra sirdi ne vienmēr ir rozēm kaisīts,» saka aktieris un režisors Voldemārs Šoriņš, kurš kopā ar režisoru Juri Kalniņu veidojis teātra brīvdabas izrādi – Annas Brigaderes luga Lielais loms.
 
12.jūl
Piektdien, 13. jūlijā, pulksten 19 Rūjienas estrādē pirmizrādi piedzīvos jauna brīvdabas izrāde “Lielais loms”, kas tapusi pēc Annas Brigaderes lugas motīviem.
 
7.jūl
Deju lieluzvedums "Māras zeme" ir viens no XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku centrālajiem un dalībnieku ziņā kuplākajiem notikumiem. Nra.lv sadarbībā ar LMT Viedtelevīziju aicina šovakar, 7. jūlijā no plkst. 21.45 tiešraidē no Daugavas stadiona ielūkoties uzveduma tapšanas aizkulisēs.
 
27.jun
No šodienas Latvijas Nacionālā teātra valdes locekļa amata pienākumus pildīs Jānis Vimba, informēja Kultūras ministrijas (KM) sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.
 
21.jun
Lai gan Nacionālā teātra kā valsts uzņēmuma darbība ir bijusi veiksmīga, tas patlaban strādā krīzes menedžmenta apstākļos, un šādi ilgi izdzīvot nav iespējams, intervijā aģentūrai LETA pauda jaunais teātra vadītājs Jānis Vimba, kurš amatā stāsies 27.jūnijā. Viņaprāt, repertuāra vienību teātrī ir par daudz, arī aktieru slodze ir pārāk liela - tas tikšot risināts.
 
20.jun
«Savulaik saklausījies, ka latviešiem nav humora izjūtas, gribēju to pārbaudīt – tā radās Pannas teātris, kas šogad svin savu desmito dzimšanas dienu. Jau pēc pirmajām izrādēm secinājām, ka latviešiem ir tik laba humora izjūta, ka brīžam pat netiekam tai līdzi, tāpēc – jo mums vairāk komēdiju, jo labāk,» uzskata Pannas teātra režisors Juris Rijnieks.
 
20.jun
Otrdien, 19. jūnijā, Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejā tika nosaukti Spēlmaņu nakts 2018 balvu pretendenti. Tie tika izvirzīti 16 kategorijās. Vairāk nekā 100 sezonas jauniestudējumus vērtēja un nominantus izvirzīja žūrija. Tajā darbojas teātra kritiķe un zinātniece, žūrijas priekšsēdētāja Edīte Tišheizere, teātra kritiķe Andra Rutkēviča, teātra kritiķe un zinātniece Ieva Rodiņa, teātra vēsturnieks Jānis Siliņš, dramaturgs un vēsturnieks Eduards Liniņš. Svinīgā apbalvošanas ceremonija notiks 23. novembra vakarā Latvijas Nacionālajā teātrī.
 
19.jun
«Es lasīšu jāņuzāles, pīšu ziedu vainadziņu, lēkšu pāri ugunskuram un agrā Jāņu rītā noteikti iešu kaila rasā mazgāties,» savus svētku plānus atklāj Dailes teātra jaunā aktrise Lelde Dreimane. Viņa jau dzīvo Līgo noskaņās – jo spēlē Zāru Goldbaum Skroderdienās Silmačos, ko iestudējis režisors Intars Rešetins.
 
14.jun
«Šī izrāde varētu būt kā atgādinājums, ka nevajag ļaut attiecībām sarežģīties, bet, ja tomēr tā noticis, vajag ātrāk tās sakārtot, nevis tad, kad klāt pēdējā stundiņa, jo – var nepaspēt,» saka aktrise Ligita Dēvica.
 
11.jun
Ņujorkā svētdien "Tony" balvu ceremonijā ar desmit godalgām, arī labākā mūzikla balvu, triumfēja mūzikls "The Band's Visit", otrajā vietā ar sešām balvām atstājot lugas "Harry Potter and the Cursed Child" iestudējumu.