Teātris

21.nov
«Savu teātru stiprais balsts. Uzticīgi tam – gan teātra spožajos, gan tumšajos brīžos. Ja būtu iespējams, blakus balvai par mūža ieguldījumu es jums abiem piešķirtu Teātra bruņinieka titulu,» tā par abiem Spēlmaņu nakts 2018/2019 balvas Par mūža ieguldījumu teātra mākslā saņēmējiem – Valmieras drāmas teātra (VDT) aktieri Rihardu Rudāku un Liepājas teātra aktieri Jāni Dreiblatu – saka Latvijas Nacionālā teātra aktrise Lolita Cauka.
 
21.nov
Novembris Latvijā ir svētku mēnesis. 11. novembrī pieminam Brīvības cīņās kritušos, noliekot svecīti Daugavmalā, 18. novembrī svinam Latvijas dzimšanas dienu, šogad jau simtu pirmo.
 
15.nov
Latvijas Nacionālajā teātrī 21.janvārī un 22.janvārī plkst.19 būs skatāma krievu režisora Kirila Serebreņņikova, kurš aprīlī tika atbrīvots no pusotra gada ilga mājas aresta, izrāde "Outside", informēja viesizrāžu organizatoru pārstāve Inga Vasiļjeva.
 
11.nov
Nacionālā teātra aktiera, režisora un pedagoga Žaņa Katlapa balva par nacionālo vērtību apliecinājumu Latvijas teātra un kino mākslā šodien tiks pasniegta Dailes teātra aktierim Artūram Skrastiņam un Jaunā Rīgas teātra aktierim Vilim Daudziņam.
 
6.nov
«Izrāde tapa deviņus mēnešus un desmit dienu. Tā ir iznēsāta kā bērns,» saka Lauma Balode, kura izrādē Zenta Mauriņa. Dokumentālie sapņi atveido leģendāro latviešu rakstnieci un tulkotāju.
 
6.nov
Ingas Tropas iestudētā Alise Brīnumzemē bija, iespējams, viena no gaidītākajām šīs sezonas pirmizrādēm.
 
30.okt
«Man ļoti patīk un es gribu strādāt Jaunajā Rīgas teātrī, man tā ir viskomfortablākā vieta šobrīd, kur attīstīties – tieši tā, kā es to vēlos. Bet vai man ir bail, ka manis tur varētu arī nebūt? Man būtu žēl, būtu skumji, bet – bail man nav. Jo es uzskatu, ka katrs ir savā vietā – tieši tur, kur viņam ir jābūt,» saka Jaunā Rīgas teātra (JRT) aktrise Marija Linarte. Viņai rītvakar pirmizrāde – režisora Gata Šmita jauniestudējumā Meklējot Spēlmani.
 
25.okt
Jaunā Rīgas teātra (JRT) mākslinieciskais vadītājs un režisors Alvis Hermanis teātra mājaslapā publicējis pārdomas par notiekošo Dailes teātrī, kur pēc aktieru lūguma no amata atkapās teātra mākslinieciskais vadītājs un režisors Dž. Dž. Džilindžers, kā arī amatu drīz vien atstās Dailes teātra direktors Andris Vītols.
 
25.okt
Ziņa, ka atlūgumu iesniedzis Dailes teātra direktors Andris Vītols, nāca kā nepatīkams turpinājums teātra aktieru cīņām pret nu jau tā bijušo māksliniecisko vadītāju režisoru Dž. Dž. Džilindžeru, kurš savukārt atteicies kaut ko skaidrot presei, motivējot to ar uzticību principiem un to, ka plašāks skaidrojums «varētu nodarīt kaitējumu bijušo kolēģu (īpaši aktīvāko revolucionāru) reputācijai». Līdzi ziņai par atlūguma iesniegšanu publiku sasniedza informācija, ka direktors amatā palikšot, līdz teātrim konkursā tikšot atrasts jauns vadītājs. Šajā situācijā sāka zvanīt Neatkarīgās lasītāji, Dailes teātra cienītāji, un uzdot jautājumu – kas notiek? Dailes teātra direktors Andris Vītols piekrita sarunai un situāciju skaidro pats.
 
23.okt
«Šā jauniestudējuma mēģinājumu procesā beidzot esmu izkliedējis savus priekšstatus par to, kā vispār notiek mēģinājumi. Viss notiek citādāk,» smaidot saka topošais aktieris, valmierietis, Liepājas Universitātes Aktiermākslas students Kārlis Rūdolfs Ērglis.
 
21.okt
Līdz 28. oktobrim jau 14. reizi norisināsies festivāls Zelta maska Latvijā, kas šogad norisināsies Rīgā, Ventspilī, Liepājā un Rēzeknē. Uz Latviju tiek atvestas piecas izrādes.
 
18.okt
Dailes teātris nav "bezdibeņa malā" un turpina funkcionēt ar labām izrādēm, labu aktieru trupu un profesionāliem tehniskajiem darbiniekiem, tomēr tam ir nepieciešamas pārmaiņas, norādīja Dailes teātra aktieris Juris Žagars, atklājot, ka amatu pamest nolēmušajam teātra direktoram neizdevās izveidot iecerēto māksliniecisko padomi.
 
17.okt
Pēc desmit gadu ilga darba amatu atstās Dailes teātra direktors Andris Vītols, informēja teātra sabiedrisko attiecību vadītāja Laura Leimane. Vītola lēmums seko pāris nedēļas pēc tam, kad aktieru īstenotā "apvērsumā" amatu pameta teātra mākslinieciskais vadītājs Dž.Dž. Džilindžers.
 
15.okt
Ar franču dramaturga Īva Žamiaka komēdijas Uz Akapulko, kundze! iestudējumu Valmieras teātrī atgriežas Edmunds Freibergs. «Pirms 45 gadiem no Valmieras es devos uz Rīgu un kopš tā laika šajā teātrī neko neesmu darījis. Atgriešanās vienmēr saistīta ar sentimentu,» saka režisors. Jauniestudējuma pirmizrāde piektdien, 18. oktobrī.
 
7.okt
Dailes teātra mākslinieciskais vadītājs Dž. Dž. Džilindžers pirmdien, 7.oktobrī, parakstījis vienošanos ar teātra direktoru par atkāpšanos no amata un paziņo, ka savā turpmākajā dzīvē ar teātri vairs nenodarbosies, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".
 
3.okt
«Cita skatuve ir cita skatuve – ja mājās pat sienas palīdz, tad tā enerģija, kas nāk no publikas, spēlējot uz citas skatuves, ir patīkami atsvaidzinoša un perspektīvu papildinoša. Tāpēc viesizrādes vienmēr gaidu atplestām rokām un atvērtu sirdi,» saka Liepājas teātra aktieris Sandis Pēcis (32).
 
1.okt
«Es gribētu nospēlēt Annu Kareņinu, Žannu d’Arku... Bet es esmu atvērta Visumam un – ko Dievs dos. Es ticu, ka īstās lomas un darbi nāk īstajā laikā, tāpēc neierobežoju sevi,» saka Daugavpils teātra jaunā aktrise Kristīna Zaharova. Viņasprāt, mēs paši dažkārt uzliekam sev blokus un barjeras, nespējot iedomāties, uz ko patiesībā esam spējīgi.
 
27.sep
Enerģijas bumba, savdabīga dinamo mašīna, kas spēj elektrizēt klātesošos Homo novus festivāla apmeklētājus – tā īsumā varētu raksturot beļģu mākslinieces Mītas Varlopas un viņas domubiedru izrādes.
 
25.sep
Dailes teātra aktieru pārstāvji trešdien teātra direktoram izteikuši pretenzijas pret teātra māksliniecisko vadītāju Dž. Dž. Džilindžeru, un teātra direktors Andris Vītols apstiprināja, ka pagaidām neizslēdz pat Džilindžera atlaišanu, lai gan runājis ar viņu par to vēl neesot.
 
20.sep
Saruna pirms pirmizrādes Dailes teātrī 20. septembrī ir pirmizrāde Reja Kūnija komēdijai Neiespējamā misija. Ierasti neiespējamajai misijai – intervijai mēģinājumu karstumā pirms pirmizrādes, kad izrādē iesaistītajiem vismazāk par visu pasaulē gribas ar kādu parunāt par topošo izrādi – šoreiz piekrita Artis Robežnieks, kurš tajā spēlēs galveno lomu. Nojaušot, ko prasīšu vispirms, viņš apsteidza notikumus, sakot: «Ar jautājumu, kāpēc tieši šī izrāde, ir jāiet pie režisora Dž. Dž Džilindžera. Bet es esmu pateicīgs, ka man tajā iedeva lomu! Toties kādu! Taksometra šoferis Džons Smits. Divsievības piekopējs.»
 
19.sep
Latvijas Nacionālais teātris šodien sāks sezonu ar trim jaunām izrādēm, pavēstīja teātra direktors Jānis Vimba.
 
18.sep
«Neviena lieta pasaulē nebūtu atklāta, ja nebūtu tādu dullo, kuri iet, meklē un mēģina saprast lietu kārtību. Jo šis izzināšanas process ir pats svarīgākais,» uzskata jaunais aktieris Emīls Krūmiņš (28).