Teātris

9.mai
Turpinot ikgadējo pavasara tradīciju, Daugavpils teātris ieradies Rīgā ar viesizrādēm – uz VEF Kultūras pils skatuves iespējams noskatīties komēdiju Ekstrasensa cīņa, mūziklu Džeina Eira, traģikomēdiju Emigranti un dejas izrādi Kazanova. Henrieta. Venēcija.
 
30.apr
Ar 1. maiju, pēc abpusējas vienošanās, Indra Roga atstāj Valmieras teātra mākslinieciskās vadītājas amatu, vēsta Valmieras drāmas teātra mājaslapa.
 
17.apr
Režisors Kirils Serebreņņikovs, kurš šomēnes tika atbrīvots no mājas aresta, ieguvis Krievijas galveno teātra balvu "Zelta masku" kategorijās "labākais drāmas režisors" un "labākais balets".
 
9.apr
Kad pēc 12 gadu darba aktrise un režisore palika bez piederības savam Jaunajam Rīgas teātrim (JRT), Liena Šmukste iekrita depresijā un divas nedēļas noraudāja spilvenā. Bet, izlasījusi feisbukā, ka Latvijas Kultūras akadēmijā (LKA) tiek uzņemti režijas maģistri, viņa noslaucīja asaras, jo saprata: «Kāpēc raudāt? Neviens jau man nepalīdzēs, man pašai ir sev jāpalīdz, un tas nozīmē – ir jāiet tālāk!»
 
31.mar
Mājas arestā esošais Kirils Serebreņņikovs atzīts par labāko režisoru Krievijas Kinematogrāfijas mākslas akadēmijas nacionālās kinoprēmijas "Nika" laureātu paziņošanas ceremonijā, kas sestdienas vakarā notika Maskavā.
 
29.mar
Rīgas Muzikālais teātris tika slēgts 1995. gadā. Kopš tā brīža Latvija ir vienīgā valsts Eiropā, kur nav sava operetes jeb muzikālā teātra. Latvijas operetes fonds (LOF) kopš 2013. gada mēģina aizpildīt šo robu un pa šiem gadiem iestudējis četras operetes, divus mūziklus bērniem un vairāk nekā 22 operešu mūzikas koncertprogrammas. Fonda lūgums Kultūras ministrijai (KM) piešķirt tam šogad un turpmākajos divos gados 200 000 eiro žanra attīstībai, kā arī nodrošināt ar telpām noraidīts, jo «tādas naudas valsts budžetā nav».
 
29.mar
Šovakar Dailes teātra lielajā zālē pirmizrāde Vasīlija Sigareva Kareņinam. Talantīgā krievu dramaturga un kino režisora lugu, kas tapusi pēc Ļeva Tolstoja pasaulslavenā romāna Anna Kareņina motīviem, iestudējis un latviski tulkojis Dž. Dž. Džilindžers.
 
28.mar
«Šis ir stāsts par cilvēka izskata vērtību, varētu teikt, ka šī ir luga ar dubulto dibenu, kur skatītājs aicināts rūpīgi sekot notikumiem, vērot, domāt un analizēt,» saka aktieris un režisors Gundars Silakaktiņš (40). Svētdien, 31. martā, pulksten 19 Dailes teātra Kamerzālē pirmizrāde viņa jauniestudējumam Neglītenis.
 
27.mar
«Ja savā monoizrādē Lidojums, to spēlējot Krievijā, varu atļauties krieviski runāt ar akcentu, tad šajādarbā tas nav vēlams. Bet man patīk spēlēt svešvalodā, jo tas ļauj maksimāli koncentrēties tikai tam, kas ir jānospēlē, izvairoties no liekvārdības,» saka Dailes teātra aktieris Andris Bulis (37).
 
27.mar
Trešdien, 27.martā , tiek atzīmēta Starptautiskā teātra diena. To 1961.gadā iedibinājis UNESCO Starptautiskais teātra institūts.
 
26.mar
«Šis ir stāsts par Alunāna dzīvi un viņa ietekmi uz latviešu teātri,» saka aktieris un režisors Valdis Lūriņš. Rīt, Starptautiskajā teātra dienā, Latvijas Radio pulksten 22.05 piedāvā noklausīties muzikāla uzveduma Re, kā ziņģe skan! pirmatskaņojumu, kas veltīts Ādolfa Alunāna 170 gadu jubilejai, kas pērn tika plaši atzīmēta.
 
26.mar
«Dzīve ir par īsu, lai pagūtu izdarīt visu, ko gribētos. Kādreiz man tādas sajūtas nebija, tā parādās tagad, kad dzīve arvien vairāk iet uz galu. Vēl gribas izdzīvot to, to un to, bet – Dievs jau tā nav domājis. Viņš katram liek izdzīvot savu apjomu, un es ceru, ka mans apjoms ir vēl gana liels,» saka skatītāju mīlētais teātra un kino aktieris Mārtiņš Vilsons.
 
20.mar
21. februārī Latvijas Nacionālajā operā un baletā notika divu jauniestudējumu pirmizrādes, šoreiz operas žanrā kā jauns diptihs, ko veidoja mazpazīstamā itāļu operkomponista Italo Montemeci operas Burvestība (L’Incantesimo, 1943) un Rudžero Leonkavallo operas Pajaci jauniestudējums.
 
20.mar
No šodienas, 20. marta, līdz 14. aprīlim notiks 24. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls, kas kā allaž piedāvās krāšņu un aizraujošu programmu – Rīgā, Preiļos, Rēzeknē un Ventspilī.
 
11.mar
Veiksmīgu pirmizrādi svētdien Hamburgas operā, Vācijā, pieredzējis Džuzepes Verdi "Nabuko" iestudējums, par spīti tam, ka operas režisors Kirils Serebreņņikovs atrodas mājas arestā Maskavā un mēģinājumus bija spiests vadīt ar video starpniecību.
 
7.mar
«Šī izrāde ir par mani. Jā, jā, tieši tā! Man ir jāspēlē aktieris, un tas esmu es. Tas, protams, ir daudz grūtāk, nekā spēlēt jebkuru citu lomu. Aktieris ir kails ikvienā lomā, bet šajā – vēl kailāks, jo, gribot vai negribot, lien ārā arī dažādas personīgas lietas. Nav aiz kā aizslēpties, jo – kur tad tu, aktieris, aiz aktiera aizslēpsies?!» saka skatītāju mīlētais Liepājas teātra aktieris Edgars Pujāts.
 
6.mar
Režisoram Mārtiņam Eihem šosezon pirmā pirmizrāde – piektdien, 8. martā, pulksten 19 Ģertrūdes ielas teātrī (ĢIT). Tur tapis jauniestudējums Escape Room. Mīts par brīvību.
 
5.mar
«Šajā iestudējumā mēs runājam par cilvēkiem, viņu lietu uztveri, atbilstību vai neatbilstību vispārpieņemtajiem standartiem un mūsu katra iekšējiem kritērijiem,» saka režisore Inese Mičule. Ceturtdien, 7. martā, Nacionālajā teātrī iestudējuma Paradoksālā Latvija pirmizrāde. Tikai un vienīgi latviešu tematikai veltītajā teātra sezonā Inese Mičule piedāvās savu versiju par «īpatnēji domājošiem cilvēkiem, kuri dzīvo mūsu mazajā Latvijā un par kuriem daudz neko nezinām».
 
28.feb
«Nezinu, vai šī izrāde ir aktuāla vai nav aktuāla, toties tā noteikti ir svarīga. Mūsu nenormālajā skriešanas laikā ir vērts vēlreiz parādīt to, kas ir labs, un izrāde ir laba,» saka horeogrāfe Olga Žitluhina. Piektdien, 1. martā, Eduarda Smiļģa Teātra muzejā būs skatāma viņas veidotā Raiņa un Aspazijas mīlestības vēstulēs balstītā laikmetīgās dejas izrāde Viens un Divi, kurā tiek uzdoti jautājumi par mīlestības eksplozīvo dabu, tās spēju vienlaikus satuvināt cilvēkus un radīt dziļu vientulību.
 
26.feb
«Ja man trijos vārdos jānoformulē, par ko ir šī izrāde, es teiktu, ka par draudzības dažādajām formām. Un vienlaikus tajā tiek uzdots jautājums, kāda mākslai vispār ir jēga, un – kāpēc mēs to darām?... Bet racionālas atbildes jau nav, tā katram pašam ir jāmeklē starp rindām,» domā režisors Valters Sīlis.
 
23.feb
Šodien plkst.11 Rīgas Doma baznīcā notiks Nacionālā teātra 100 gadu jubilejai veltīts dievkalpojums, bet plkst.18 teātrī norisināsies īpašs svētku koncerts, informēja Nacionālā teātra pārstāvji.
 
22.feb
«Šis darbs nav kūrorts, bet es zināju, kur pieteicos, un arī piekritu strādāt,» saka Nacionālā teātra vadītājs Jānis Vimba. Pirms nepilna gada viņu kā labāko kandidātu teātra vadītāja amatam izvēlējās Kultūras ministrijas izveidotā nominācijas komisija. Savus pienākumus viņš sāka pildīt 27. jūnijā. Sestdien Nacionālais teātris svinēs savas dibināšanas simtgadi.