Teātris

14.dec
1., 2. un 3.februārī pirmo reizi Latvijā notiks ļoti neparasta Maskavas teātra – “Teātra Dienvidrietumos” – viesizrādes. Rīgā un Daugavpilī teātris rādīs uzreiz trīs aktuālas izrādes: pirmā ir autentisks traģifarss par sieviešu smago likteni – “Vecene Šanele” (16+), otrā – jauna interpretācija par visnoslēpumaināko Bulgakova romānu “Meistars un Margarita”, trešā “pirātu” muzikālā izrāde visai ģimenei “Dārgumu meklējumos vai Neticamais stāsts par kādu kuģa katastrofu”.
 
10.dec
6. decembrī, pēc smagas slimības 81 gada vecumā mūžībā aizgājusi izcilā Rīgas Operetes teātra aktrise Renāte Šteinberga. Atvadīšanās notiks 13.decembrī plkst. 12.00 Rīgas 1. Meža kapu kapličā.
 
9.dec
Tallinā no šodienas līdz 15.decembrim notiks desmitais Starptautiskais teātra festivāls "Midwinter Night's Dream", kas būs veltīts Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskajam vadītājam Alvim Hermanim, un festivāla programmā iekļautas tikai Hermaņa veidotās izrādes.
 
6.dec
Viņa ir ieguvusi kino režijas izglītību, bet viņas sapnis bija kļūt par aktrisi. Lai piepildītu šo sapni, viņa izgājusi dažādas skolas – mācījusies pie Annas Eižvertiņas, Pētera Krilova, Mihaila Gruzdova, Indras Rogas, Elmāra Seņkova un Krišjāņa Salmiņa. Viņai ir milzīga aktiermeistarības bagāža, tāpēc nevarētu teikt, ka tā ir nejaušība, ka viņa nokļuvusi uz lielās skatuves. Viņa – Elza Gauja.
 
5.dec
13.–17. novembrī, kad Latvijas valstī bija iestājusies simtgades finiša taisne, Sanktpēterburgā notika Eiropas Komisijas iedibinātās Eiropas Teātra balvas un Teātra realitātes balvas pasniegšanai veltītie pasākumi, līdztekus VII Sanktpēterburgas kultūras forumam godinot krievu teātri Eiropas kontekstā.
 
30.nov
Šovakar, 30. novembrī, Dailes teātra lielajā zālē pirmizrāde Džeimsa Goldmena lugai Lauva ziemā. Darbs, kas vēsta par Anglijas karaļa Henrija II galma intrigām, latviešu teātra vēsturē atstājis spožu nospiedumu, jo reiz, septiņdesmito gadu beigās, ticis iestudēts toreizējā Andreja Upīša LPSR Valsts akadēmiskajā drāmas teātrī, tomēr kopš tā laika pagājuši gandrīz četrdesmit gadi. Jaunajā iestudējumā galvenajā lomā būs aktieris Juris Žagars.
 
29.nov
Trešdien mūžībā devies Latvijas Nacionālā teātra aktieris Arno Upenieks, ziņo teātris.
 
27.nov
«Tas bija mans sens sapnis – īstenot izrādi, kas nav redzama. Interaktīvu izrādi, kuru skatītājs neredz, bet piedzīvo caur dzirdi, tausti, ožu un garšu,» saka režisors Viesturs Roziņš.
 
23.nov
Šovakar (23. novembrī) notiks Spēlmaņu nakts svinīgā apbalvošanas ceremonija, bet jau rīt Latvijas Leļļu teātris dosies ceļā, lai vestu vienu no kategorijā Gada lielās formas izrāde nominētajām izrādēm Zelta zirgs. Variācijas par Raiņa tēmām uz 14. Starptautisko laikmetīgo leļļu teātra festivālu ImPuls.
 
22.nov
«Mēs kā teātris neesam politiski ne orientēti, ne noskaņoti, mēs strādājam savam skatītājam, piedāvājot labi pavadīt laiku. Jo, ja civilizācija simt astoņdesmit gadu laikā neko nav spējusi mainīt, diez vai mēs ar savu izrādi ko pamainīsim,» saka režisors un Daugavpils teātra direktors Oļegs Šapošņikovs.
 
22.nov
Šā gada nogale aizritējusi divu latvju supergrupu jubilejas koncertsvinību zīmē: pērkonieši atzīmē Ievas Akurateres un Jura Kulakova 60. dzimšanas dienas, bet Menuets – savas pastāvēšanas 50. gadadienu. Abas šīs leģendārās grupas vieno arī tas, ka to sastāvā ir brāļi Juris un Leons Sējāni.
 
15.nov
18. novembrī un 19. novembrī Latvijas Nacionālajā teātrī, vietā, kur dibināta Latvijas valsts, notiks koncertuzvedums Dzimšanas dienas nakts, ko tā veidotāji raksturo kā skaistu dzimšanas dienas apsveikumu Latvijai.
 
15.nov
«Pēdējos gados man vairākas lomas ir tādas, kur ar aktiermeistarību nepietiek, kur vajag psihologa, psihiatra skaidrojumu. Un šī atkal ir tāda – ar diagnozi,» saka skatītāju mīlētā Dailes teātra aktrise Indra Briķe. Viņai šovakar pirmizrāde – Džesijas loma amerikāņu dramaturģes Māršas Normenas lugā Ar labu nakti, māt, ko Kamerzālē iestudējis režisors Rolands Atkočūns.
 
7.nov
«Visvairāk cīnos ar atbildības slogu, jo gribu, lai visiem ir svētki – gan skatītājiem, gan ikvienam māksliniekam, kurš šajā pasākumā piedalīsies. Tāpēc vislielākais izaicinājums ir, lai viss ir forši, jo mēs taču svinam dzimšanas dienu,» saka aktieris Māris Bezmers. Viņš šovasar ieguvis arī kino režijas maģistra diplomu.
 
1.nov
No 4. līdz 25. novembrim kinoteātrī Splendid Palace svētdienu vakaros pulksten 17 notiks laikmetīgo operu un baletu cikla rudens sezona.
 
30.okt
Spēlmaņu nakts" balvas par mūža ieguldījumu teātra mākslā šogad saņems Latvijas Nacionālā teātra aktrise Māra Zemdega un Dailes teātra aktieris Gunārs Placēns, apstiprināja Latvijas Teātra darbinieku savienības radošo projektu koordinatore Undīne Preisa.
 
26.okt
Latvijas teātra pasaulē šonedēļ ir divas ievērības cienīgas ziņas, kas skar bērnu un jauniešu izrāžu tematiku. Sāksim ar starptautisku vēsti par to, ka Latvijas Leļļu teātra (LLT) iestudējums Zelta zirgs 25. Starptautiskajā leļļu teātru festivālā Spotkania Polijas pilsētā Toruņā saņēmis balvu par labāko scenogrāfiju.
 
19.okt
Laikmetīgās operas intriģē ne tikai ar izvēlēto tematiku, bet arī ar konceptuālo pieeju, kāda raksturīga mūsdienu skatuves mākslām. Formas eksperimenti atbīdījušies otrajā plānā, un lielāka nozīme tiek piešķirta vēstījumam, kuram arvien biežāk ir sociāls raksturs.
 
8.okt
Šonedēļ Latvijā būs skatāmas Krievijas nacionālās teātra balvas Zelta maska izrādes Latvijā. Kā ierasts, festivāls Zelta maska Latvijā norisināsies Rīgā, Ventspilī un Liepājā.
 
2.okt
No rītdienas Baltijas valstu simtgades svinību ietvaros trīs vakarus pēc kārtas iespējams noskatīties Lietuvas Nacionālā operas un baleta teātra aizvadīto sezonu labākos iestudējumus.
 
27.sep
«Sācis spēlēt basketbolu, sapratu, ka esmu riktīgs komandas spēlētājs. Tāpēc man teātrī ir viegli, jo vairāk par manām individuālajām uzvarām man svarīgs ir mūsu kopīgais rezultāts – lai izrāde izdodas, lai kolēģi ir gandarīti, lai skatītāji ir apmierināti. Un, kad tā notiek, sajūta ir neizstāstāma. Tas ir tas foršākais teātrī,» saka Valmieras teātra aktieris Rihards Jakovels.
 
21.sep
Šovakar Dailes teātra lielajā zālē pirmizrāde Dž. Dž. Džilindžera iestudētajai Franka Vēdekinda Lulū. «Pienāk brīdis, kad izrādē beidzas eņģelis un sākas velns,» teikts anotācijā. Kāds tas būs uz skatuves, to varēsim pārliecināties savām acīm, bet uz pirmspirmizrādes sarunu Neatkarīgā šoreiz aicināja vienu no šīs sezonas Dailes teātra jaunieguvumiem – aktieri Andri Buli. Viņš pēc brīvmākslinieka jeb frīlancera gadiem kļuvis par štata aktieri teātrī, kurš šoruden sācis savu 99. sezonu. Pirmais jautājums mūsu sarunā likumsakarīgi par Franku Vēdekindu, kurš ar savām lugām atstājis pēdas ne tikai teātra, bet arī mēmā kino vēsturē.