Albuma apskats: ansis - “222”

© Publicitātes foto

Akurāt Starptautiskajā sieviešu dienā, 8. martā, latvju repa šā brīža pirmais numurs ansis (pilnā vārdā Ansis Kolmanis) izdevis jaunu albumu, kura centrālā ass balstās duetos un sadarbībās ar citiem māksliniekiem. Gustavo, Wiesulis, Eliots, Steps, Arturs Skutelis, Goča, Kjuumanis, Marko un citi – ierakstīties kopā ar ansi par savu goda lietu uzskatījis vesels latvju repa (un ne tikai) zieds!

Lai gan anša iepriekšējais studijas albums ir 2020. gadā izdotais un teju visas iespējamās mūzikas balvas savākušais “Liela māksla”, jaunais albums pieteikts kā pēctecis nevis tam, bet viņa pirmajam Ķemeros paša spēkiem ierakstītajam solo albumam “111” (2005).

“Šī albuma serde ir manas dzīves realitātes un vides dokumentācija repā. Mana ikdiena, mana repa karjera, mana info telpa, mans rajons, mani principi, vērtības un emocijas bez liekām fantāzijām - ainas no dzīves. “222” neaicina klausītāju identificēties ar manu stāstu, bet ved to ekskursijā pa manu pasauli, pa ceļam sastopot vēl citus varoņus,” stāsta ansis. “Tāpat šis ieraksts jūtami ir arī Netīro Cilpu (ansis un 181h jeb Kārlis Kolmanis) gadu desmitiem nogatavinātās, Latvijas repam pazīstamās un reizē eksperimentālās skaņas nākamā evolūcijas pakāpe pēc albuma “Melnezera grāmata” (2023).”

Albuma ieraksts un apstrāde veikta brāļu Kolmaņu studijā “Netīro Cilpu vēstniecība” Provodņikā, Sarkandaugavā. Kopumā 12 skaņdarbi, tostarp intermēdija (jeb interlūdija?), outro un bonusa gabals. Ko teikt par šo albumu - ja īsumā, tad “222” pilnīgi noteikti kļūs (un jau ir kļuvis) par Notikumu latvju mūzikā, par ko liecina kaut vai fakts, ka pie tā recenzēšanas ķērušies pat tādi interneta portāli, kas ar šo procesu parasti nenodarbojas, turklāt pats ansis sava jaunā garadarba iznākšanu nav īpaši reklamējis. Tas arī saprotams - priekš kam, ja par to tāpat visi uzzinās?!

Kā studijas darbu (producēšanas, aranžēšanas, ierakstīšanas utt.) meistars ansis hiphopā nenoliedzami ir Nr.1, tāpat kā tekstu “skaldīšanā” ar Eminema cienīgu ritmu un jēgpilnu vārdu izstrādē. Līdz ar to nav vērts uzdot retorisku jautājumu, kāpēc albums iesākts ar šķietami pavājo “Pirmās rindas” (kopdarbs ar Marko) - ansis zina labāk, kā vajag. Par dziesmām: ja kāds vēlas ieklausīties Kolmaņa pārdomās par pēdējo gadu notikumiem viņa karjerā un dzīvē, tad koncentrētā veidā tas paskaidrots dziesmā “Kā (Neko par visu)”, ja kāds vēlas paklausīties vienkārši superīgu gabalu, tad tas ir trešais numurs “Parādi” (kopā ar Gustavo) utt., u.t.jpr. - šādu uzskaiti varētu turpināt, aptverot visus albumā iekļautos skaņdarbus.

Ja neskaita jau minētos “Parādus”, vēl īpaši prātā aizķeras arī “Ambīcijas” (dēļ tajā iekļautā vēstījuma un arī līdzīgi “skaldošā” Wiesuļa iesaistes), “Separātistu kodents” (šis gan ir kategorijā 18+, taču smagie vārdi te ir vietā) un “Nodevība” (nikns gabals kopā ar vēl niknāko Stepu). Noklausoties albumu, rodas iespaids, ka ansis uz pārējiem it kā mazliet raugās no augšas? Diez vai, taču varbūt, un, ja arī tā, tad viņš to var atļauties.

Un vēl: 21. martā Zemgales Olimpiskajā centrā Jelgavā norisināsies anša un Gustavo lielkoncerts, kur plašākai auditorijai pirmo reizi būs iespējams dzirdēt arī dziesmas no jaunā albuma. Aizejiet un notestējiet!