Ar Antras Stafeckas, Ingara Viļuma un grupas „Jumprava” izpildīto kompozīciju „Baltu dzīvi nodzīvot” sestdien Daugavpils olimpiskajā centrā noslēdzās Latvijas Radio 2 aptauja „Muzikālā banka” – tas visiem jau ir zināms. Taču ārpus šī fakta notika daudz interesanta, kas saistās arī ar ārpus Top 3 palicējiem.
Ingara Viļuma, kurš plašākai auditorijai pazīstams kā “Prāta vētras” basģitārists, dziesmas uzvara “Muzikālajā bankā” vērtējama tikai kā daļējs pārsteigums - kā zināms, pērn viņa “Dzīparos” (arī to izpildīja Antra Stafecka, tikai tandēmā ar Ivo Grīsniņu-Grīsli) šajā aptaujā palika trešie. “Priekšsacīkstēs” jeb pusfinālā arī žūrija jeb eksperti par labāko bija atzinusi tieši “Baltu dzīvi nodzīvot”, kas gan tika publiskots tikai pašā noslēgumā. Taču pērn savu 40 gadi nosvinējušās supergrupas “Jumprava” parādīšanās uz “Muzikālās bankas” paša augstākā pakāpiena gan ir kaut kādā mērā pārsteigums - šajā aptaujā viņiem iegūt augstas vietas nebija izdevies. Ja “Muzikālo banku” uzskatām par savulaik ultrapopulārās “Mikrofona” aptaujas mantiniece, tad gan “jumpraviešiem” ir pat divas uzvaras - ar hitiem “Baltā” (1990. gadā) un “Peldētājs” (1991), bet vēl viens tituls ir Aigaram Grāveram kā solomāksliniekam - ar dziesmu “Klusumā” (1992).
Starp citu, daudzi runāja par Dona neesamību klātienē, taču “Jumprava” arī bija stipri noplicinātā sastāvā - Aigars Krēsla stāstīja, ka Aigars Grauba jeb Strēlnieks esot Spānijā, savukārt Ainārs Ašmanis jeb Ašais pārāk vēlu uzzinājis, ka viņam jāuzstājas koncertā Daugavpilī, un šo ieceri realizēt patraucējušas darba lietas.
Uz skatuves un pēc nokāpšanas no tās uzvarētāji slīga ziedu jūrā, bet uzvaru komentēt kolēģi lielākoties uzdeva dziesmas autoram Ingaram Viļumam. „Pateicamies visiem balsotājiem un sakām paldies, ka bijāt tik drosmīgi ielūkoties sevī un saprast šīs dziesmas kodu,” uz skatuves pauda izteikumos ierasti strupais Ingars.
Pēc nokāpšanas no skatuves sarunā ar šo rindu autoru Ingars izpaudās mazliet plašāk: “Šis [“Muzikālajā bankā”] man ir otrais trijnieks, un, protams, pats augstākais sasniegums. Esmu uztaustījis panākumu atslēgu?! Beidz, mēs esam tikai mediatori! Mēs, mūziķi, komponisti un citi radītāji, esam tikai mediatori starp kādu augstāku spēku. Būtībā mēs esam tikai šī vēstījuma iesaiņotāji, lai klausītāji to var sadzirdēt. Es pat to nevaru lāgā izskaidrot. Noskatījos nesen dokumentālo filmu par Avicii, un mani ļoti iedvesmoja epizode, kurā slavenās grupas “Coldplay” līderis Kriss Mārtins teica: “Es nezinu, kā Avicii to dara, taču ir skaidrs, ka viņš kaut kā saistās ar turieni, no kurienes rodas dziesmas. Man nav vienkāršas atbildes. Es neticu, ka dziesma rodas manās smadzenēs. Notiek process, kuru es ar savām zināšanām pierakstu, aranžēju, miksēju un ietērpju veidolā, kura tā skan, taču kā no rīta vai vēlā vakarā parādās iedvesma - to es nevaru pastāstīt.”
Aiz “Baltu dzīvi nodzīvot” palika grupas „Musiqq” izpildītā „Lai kvēl”, savukārt trešo vietu ieņēma Chris Noah (Krists Indrišonoks) ar dziesmu „Nomodā”. Šī dziesma nupat saņēma divus Latvijas mūzikas ierakstu Gada balvas “zelta mikrofonus” kā “Gada dziesma” un “Gada radiohits” (kopumā Krists tika pie piecām statuetēm), tāpēc trešā vieta, iespējams, mazliet kremta, tomēr Chris Noah bilda, ka palikt aiz tādiem izpildītājiem kā Antra Stafecka, “Jumprava” un “Musiqq” nav kauns. “Dažkārt ir arī jāzaudē,” norādīja Krists, kura sirdi turklāt sildīja kolēģu atzinība - paši mūziķi par aptaujas labāko dziesmu atzina tieši “Nomodā”.
Savukārt “Musiqq” otrā vieta nav nemaz tāds pārsteigums, kā daudziem šķita - Marata Ogļezņeva un Emīla Balcera grupa šajā aptaujā vienmēr ir augstu kotējusies, turklāt 2009. gadā ar superhitu “Abrakadabra” arī uzvarējusi (vēl viena uzvara 2016. gadā - kopā ar “Prāta Vētru” un hitu “Debesis iekrita sevī”). Lipīgā dziesma “Lai kvēl” klātienes koncertā ļoti uzskatāmi bija viena no atmiņā paliekošākajām.
“Muzikālās bankas” uzvarētāju jau otro gadu pēc kārtas noteica tikai klausītāju un skatītāju balsojums finālšova tiešraides laikā, tāpēc vienam no galvenajiem favorītiem Donam ar piedalīšanos neklātienes formātā no Londonas un videoklipa demonstrēšanu uzvarēt nebija nekādu cerību. Turklāt Dons arī pats pielika visas pūles, lai nebūtu cerību ne tikai uz uzvaru, bet pat uz augstu vietu - varēja taču savā īsajā videosveicienā iepīt, cik ļoti viņam žēl, ka nevar kāpt uz skatuves tiešraidē, cik ļoti viņš mīl Latviju un Latgali, sveikt Daugavpili gaidāmajā 750 gadu jubilejā un veikt citus sirdis atmaigstošus paziņojumus… Devītā vieta.
Tiesa, citiem nosacītajiem veterāniem ar visu ierašanos Daugavpilī klājās vēl sliktāk: Intaram Busulim - 10. vieta, “Instrumentiem” - 11. vieta, bet Linda Leen palika… Smalkjūtīgi paklusēsim, paskatieties tabulā.
Šoreiz “Muzikālās bankas” klausītāji bija devuši priekšroku jaunajiem: ar 2023. gada nogalē klajā laisto dziesmu par 2024. gada ceturto vērtīgāko 2025. gadā tika atzīta Emilijas “Sirds pelnos”, vēl viens šova “X Faktors” produkts, omīšu siržu lauzējs Viktors Buntovskis ieņēma godpilno septīto vietu, savukārt astotajā palika plašākam publikas lokam līdz šim visai maz zināmā grupa “YŪT”. Izcils rezultāts arī rokmūzikas mīļotājam un brango ūsu īpašniekam Mikam Galvanovskim.
Kurus vēl saukt par veiksminiekiem? No Spānijas atbraukušais un tālāk uz Berlīni devušais Gunārs Kalniņš ar paša pāraranžēto, nodziedāto un teju vai nodiriģēto “Balto dziesmu” TV skatītājiem aizkustinājumā esot licis meklēt kabatā pēc nēzdodziņa (starp citu, svešumā tik daudzus gadus dzīvojot Gunāriņš joprojām iztiek bez akcenta!). Daudziem klausītājiem klātienē radās jautājums, kas ir tas soloģitāras monstrs, kurš meistarīgi piespēlē virknei konkursantu? Kaspars Vizulis. Vēl - Ivo Fomins, kurš šoreiz nebraukāja šurpu turpu savus aptuveni 420 kilometrus no Liepājas līdz Daugavpilij, bet palika viesnīcā un ar tādu spēku nomauca savu jauno singlu “Ezera sonāte”, ka jaunuļiem mutes palika vaļā. Un vēl - Latvijas Radio cilvēki, kuri pierādīja, ka pasākumu spēj teicami novadīt paši, bez visādiem fiņķiem un citiem “stāriem”.
Nobeigumā daudzu mutēs virmoja jautājums - vai arī nākamgad “Muzikālā banka” brauks uz Daugavpili, jo līgums ar šo pilsētu par šī pasākuma rīkošanu šeit ir beidzies ar sešām sekmīgām “bankām”. Paši daugavpilieši aizkulisēs prātoja, ka līgums noteikti tiks pagarināts, “MB” ilggadējais producents Aigars Dinsbergs smaidīja “tad jau redzēs”, bet Latvijas Sabiedriskā medija valdes priekšsēdētāja Baiba Zūzena teica “mēs pie jums jūtamies labi” un “ceram, ka atgriezīsimies”, turklāt deva mājienu, ka varbūt ne tikai ar “Muzikālo banku”, bet vēl kādu pasākumu. Nudien - tad jau redzēsim.
“Muzikālās bankas 2024” rezultāti
1. “Baltu dzīvi nodzīvot” - Antra Stafecka, “Jumprava”
2. “Lai kvēl” - “Musiqq”
3. “Nomodā” - Chris Noah
4. “Sirds pelnos” - Emilija
5. “Stulbā sirdsapziņa” - Miks Galvanovskis
6. “Nejauši kadri” - “Sudden Lights”
7. “Parasta meitene” - Viktors Buntovskis
8. “Tuvu” - “YŪT”
9. “Bultiņa melnā” - Dons
10. “Es došos ārā” - Intars Busulis, Abonementa orķestris
11.“Tu iekriti manī” - “Instrumenti”
12. “Varbūt” - Kārlis Būmeisters
13. “Ataust rīts” - Aminata, “Sudden Lights”
14.“Palaid vaļā” - “Kautkaili”
15. “Magnētiskā vētra” - Linda Leen