APRITĒ: Deivs Grols. Teicams visās frontēs

LĪDERIS. Savulaik Deivs Grols bija zināms tikai kā grupas Nirvana bundzinieks, taču nu jau krietnu laiku viņš ir mūziķis ar vārdu – grupas Foo Fighter dibinātājs un dažādu projektu dalībnieks © Bill PERLMAN, The Image Works/TopFoto/Scanpix

Savulaik Deivs Grols bija zināms tikai kā viens no leģendārās grupas Nirvana dalībniekiem, turklāt – bundzinieks. Šobrīd viņš ir pasaulē slavens vokālists un ģitārists, miljoniem albumu pārdotās grupas Foo Fighters līderis. 21. jūnijā viņš būs šeit, Lucavsalā.

Vai būs zemestrīce Lucsavsalā

Nākamās nedēļas vērienīgākais muzikālais notikums būs trešdien, 21. jūnijā, gaidāmais grupas Foo Fighters koncerts Lucavsalā, kuru iesildīs igauņu Elephants From Neptune, amerikāņu The Kills un skotu Biffy Clyro. Deivs Grols ar savu blici šeit līdz šim vēl nav bijuši (amerikāņi vispār mūsu platumu grādus aplaimo reti), turklāt tas būs vienīgais Foo Fighters koncerts Baltijā, līdz ar to sagaidāms, ka šovu apmeklēs arī daudzi tūkstoši fanu no kaimiņvalstīm. Foo Fighters kontā ir vienpadsmit prestižo Grammy balvu un vairāk nekā 30 miljonu pārdotu albumu, pēdējais ripulis Sonic Highways klajā nācis 2014. gadā. Kā informēja koncertaģentūras FBI pārstāvis Kristaps Kārkliņš, jaunās koncertvietas Lucavsalā ietilpība ir 25 000-27 000 apmeklētāju, un šobrīd izskatās, ka visas šīs vietas tik tiešām būs arī aizpildītas. Nez, varbūt arī Rīgu piemeklēs Jaunzēlandes pilsētas Oklendas pieredze - tur oficiāli tika reģistrēti pazemes grūdieni, ko, lēkājot un dejojot, koncerta laikā esot izraisījuši Foo Fighters koncerta apmeklētāji (tiesa, tad to tur bija ap 50 000)... Jāpiebilst, ka Deiva Grola brigāde šogad būs arī vieni no slavenā Glastonberijas festivāla hedlaineriem (kopā ar Radiohead un Edu Šīranu) -120 000 biļešu uz šo pasākumu tika izpārdots stundas laikā. Arī leģendārā Roskildes festivāla galvenie viesi šogad būs tieši Foo Fighters (un Arcad Fire), tā ka nebūs pārspīlējums teikt, ka Lucavsalu nākamnedēļ sagaida pasaules augstākās klases šovs.

FOO FIGHTER: Vairāk nekā divdesmit gadu ilgās karjeras laikā Deivs Grols, Teilors Houkinss, Neits Mendels, Kriss Šiflets un Pets Smīrs spējuši izsisties līdz rokmūzikas virsotnei, kļūstot par vienu no labākajām koncertgrupām pasaulē / Publicitātes foto

Izvirzījies ar Nirvana

Protams, Foo Fighters ir vairāku vīru komanda, tomēr nebūs daudz mūzikas fanu, kas spēs nosaukt viņu vārdus, jo galvenais ir viens - Deivs Grols. Šim vīram ir 48 gadi, viņš dzimis Vorenas pilsētiņā (Ohaio štats), kur jau šobrīd kāda iela esot nosaukta Deivida Ērika Grola vārdā. Puisis jau bērnībā bijis traks uz mūziku, taču nevar palepoties ar ierastajiem stāstiem sex, drugs & rock’n’roll garā - ja neskaita nelielu arestiņu par braukšanu dzērumā (drīzāk gan paģirās) ar motorolleru, citādi kriminālie briesmu stāsti viņa biogrāfijā nav atrodami. Savos izteikumos mūziķis gan ir visai neizvēlīgs, bet kāpēc gan viņam tādam arī būt. «Cik sevi atceros, mūsu mājā vienmēr vāļājās ģitāra, taču man nekad nebija ienācis prātā sākt uz tās spēlēt. Situācija mainījās, kad man palika desmit gadu - tad nespēlēt uz ģitāras vienkārši nebija iespējams,» atminas Deivs. Pēc tam viņš sāka praktizēties arī bungu spēlē, taču, tā kā mājās sitamajiem instrumentiem gluži fiziski bija pārāk maz vietas, tad klapēja spilvenus. Skološanās viņam pieriebās itin ātri, daudz interesantāk šķita muzicēt, un 17 gadu vecumā Grols ietrāpījās itin perspektīvās grupas Scream rindās. Lai tur tiktu, konkursā viņš piemeloja, ka ir 20 gadu vecs. «Man trakoti gribējās redzēt pasauli, kas man arī sanāca,» atminas bundzinieks. Šajā grupā spēlējot, viņš iedraudzējās ar The Melvins mūziķiem, savukārt šīs brigādes līderis Bazs Osborns reiz viņu sapazīstināja ar Kurtu Kobeinu un Krisu Novoseliču - nākotnes Nirvana pamatkodolu. Par tālāko laikam nav pat vērts plašāk stāstīt, jo kurš gan nezina, kas ir Nirvana. 1991. gadā ar hitu Smells Like Teen Spirit un albumu Nevermind šī grandža grupa guva pasaules slavu un būtībā kļuva par pirmo, kas alternatīvā roka žanru iznesa plašākos ūdeņos, sākot no MTV un hitparāžu dzīlēm līdz pat Grammy balvām. Nirvana beidzās ar Kurta Kobeina pašnāvību, nošaujoties 1994. gada 5. aprīlī 27 gadu vecumā. «Ja ne Kobeina nāve, domāju, ka nekādu Foo Fighter šobrīd nebūtu. Es noteikti būtu palicis, kas biju, un vēl šobaltdien bungotu grupā Nirvana. Nu, varbūt izdotu pāris singlu kādā neatkarīgā mūzikas izdevniecībā, un tas arī viss. Man vienmēr gribējies būt tikai vienkārši mūziķim no Kurta grupas,» savulaik atzinis Grols.

Plašs darbības spektrs

Taču Deivs Grols nav «vienkārši mūziķis no Kurta grupas». Viņš jau Nirvana laikos komponēja dziesmas, taču tolaik lielākoties tās kautrējās piedāvāt ambiciozajam Kobeinam, «lai neizjauktu grupas ķīmiju», - iznāca kasetīte Pocketwatch (1992), kurā iekļauto skaņu materiālu bundzinieks izdeva zem pseidonīma Late!. Pēc Kurta nāves 1995. gadā mūziķis izdeva savu albumu Foo Fighter, ierakstot to gandrīz pilnībā patstāvīgi, un tikai pēc tam, sajutis nepieciešamību jauno skaņu materiālu atrādīt arī koncertos, savāca mūziķus savai grupai. Lai gan Grols dēvēts par otru labāko bundzinieku rokmūzikas vēsturē kopš Džona Bonema (Led Zeppelin) - tā reiz rakstījis britu izdevums Classic Rock -, jaunajā formācijā viņš kļuva par vokālistu un ģitāristu. Skatoties no šā laika skatpunkta, par to nav iemesla brīnīties, jo Grols ir ģēnijs visās frontēs. Jau guvis panākumus ar Foo Fighters, viņš tos nevis nepaguris stiprināja, bet gan sadomāja pakomponēt īpaši smagu mūziku, kuru vēlāk izdeva zem projekta Probot nosaukuma - šajā lietā iesaistīties bija gatavi pat tādi slaveni metālvīri kā Kronoss (Venom), Lemijs Kilmisters (Motorhead), Makss Kavalera (Sepultura) un daudzi, daudzi citi. Un izdevās! Savukārt vēl pirms tam Deivs bija piekritis pabungot Džoša Hommes izveidotajai apvienībai

Queens Of The Stone Age. Un atkal izdevās! Tāpat viņš ir arī piedalījies pāris filmās, kā arī ierakstījis to skaņu celiņus, un nevienā no šiem gadījumiem nevar teikt, ka Deiva Grola radītais būtu garām kasei - viņam viss padodas. Un vēl viņš piespēlējis arī Nine Inch Nails, Prodigy, Garbage, pat Polam Makartnijam un citiem - jāatkārtojas, taču viņam tiešām viss padodas. Kāds interesants fakts - 2002. gada beigās Grols sasniedza grūti atkārtojamu panākumu. Proti, Billboard topā Nirvana pārizdoto gabalu You Know You’re Right no pirmā pakāpiena nobīdīja grupas Foo Fighter dziesma All My Life, savukārt to mazliet vēlāk no Nr. 1 pozīcijas izstūma Queens Of the Stone Age hits No On Knows. Līdz ar to sanāk, ka aptuveni četrus mēnešus Deivs Grols Amerikā bija pirmais numurs, bet paveicot to ar trim dažādām grupām. Atkārtojiet to, ja varat!



Izklaide

Daudzsološā latvju jaunā rokgrupa “Everet” klausītāju vērtējumam nodevusi savu jaunāko singlu “Kāpēc” un tam veltīto videoklipu, kas tapis sadarbībā ar kultūras namu “Atmoda”.

Svarīgākais