Tehnoloģiju uzņēmumu SIA "Tet" un SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) daļu pilnīgā izpirkšanā no Zviedrijas telekomunikāciju kompānijas "Telia" tiks iesaistīti valstij piederošie uzņēmumi AS "Latvenergo" un VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC), otrdien nolēmusi valdība.
Līdz šim sarunas ar "Telia" par LMT un "Tet" nākotni veda Ekonomikas ministrijas pārstāvji, bet tagad piedāvājumu par daļu izpirkšanu pilnvaroti izteiks valstij pilnībā piederošie "Latvenergo" un LVRTC.
Nav gan zināms, vai "Telia" piekritīs piedāvājumam.
Plkst. 19:33. Tehnoloģiju uzņēmums SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) pozitīvi vērtē to, ka ilga procesa rezultātā beidzot ir pieņemts lēmums, kā virzīties tālāk jautājumā par uzņēmuma nākotni, norādīja LMT prezidents Juris Binde, komentējot valdības lēmumu SIA "Tet" un LMT daļu izpirkšanā no Zviedrijas telekomunikāciju kompānijas "Telia" iesaistīt AS "Latvenergo" un VAS "Latvijas valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC).
Binde uzsvēra, ka LMT vienmēr ir bijis vērsts uz izaugsmi un attīstību, ko apliecinot arī uzņēmuma pirmā pusgada apgrozījuma pieaugums par 8,5%.
"Arī izaugsmes mērķis ir noteikts - attīstot jau identificētās iespējas aizsardzības jomā, ieguldot apjomīgākas investīcijas lietu interneta produktos un pakalpojumos un paplašinot eksportu, uzņēmuma apgrozījums piecos gados varētu pieaugt par 60% un sasniegt 500 miljonus eiro," norādīja Binde.
Viņš akcentēja, ka tas ļautu ne tikai stiprināt sabiedrības labklājību, drošību un valsts eksportspēju, bet arī vēl vairāk audzēt uzņēmuma vērtību.
Plkst. 19.24. Latvenergo plāno uzsākt sarunas ar Telia Company un veikt padziļināto izpēti jeb tā dēvēto due diligence, kā arī citus sagatavošanās darbus, lai izvērtētu darījuma iespējamību, portālu informēja Latvenergo.
Enerģētikas un tehnoloģiju nozares pasaulē pēdējā laikā ir tuvinājušās, līdz ar to saredzam, ka enerģētikas un telekomunikāciju nozares uzņēmumu ciešāka sadarbība nākotnē kļūs svarīga, lai veicinātu uzņēmumu eksporta potenciālu un izaugsmi.
AS "Latvenergo" iesaistās darījumos uz komerciāliem principiem, izvērtējot gan sinerģijas, gan ekonomisko ieguvumu, un uzskata, ka veiksmīgu sarunu gadījumā iespējams nonākt līdz darījumam, kas pavērtu iespēju Latvijā radīt vēl nebijuša mēroga tehnoloģiju uzņēmumu ar nozīmīgu eksporta potenciālu.
Veiksmīgai darījuma realizācijai ir paredzēts piesaistīt arī starptautisku finanšu investoru
Plkst 18.50 Bite Latvija" kritizē valdības lēmumu izpirkt "Tet" un LMT daļas no "Telia", uzsverot, ka tas ir slikts signāls. Vairāk šeit
Plkst. 17.11 Par darījuma summu ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS) solīja informēt tuvākajā laikā, jo esot jāievēro zināms process, bet tā būšot tirgus cenai atbilstoša.
Iepriekš neoficiāli izskanējis, ka darījuma vērtība varētu būt vairāki simti miljoni eiro līdz pat pusmiljardam eiro.
Valainis sacīja, ka tiks arī meklēts starptautisks finanšu investors, un šo procesu plānots sākt no rītdienas. Tāpat arī nākotnē tiks strādāts pie tā, lai uzņēmumi tiktu kotēti biržā.
"Latvenergo" valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste cer, ka darījumu izdosies pabeigt gada laikā.
Valainis skaidroja, ka valdība otrdien pieņēmusi konceptuālu lēmumu par to, kā virzīsies tālāk attiecībās ar "Telia" un kā notiks Latvijas lielāko telekomunikāciju uzņēmumu tālāka attīstība.
"Mūsu mērķis ir padarīt uzņēmumus eksportspējīgākus un uz valstij izdevīgākiem nosacījumiem," sacīja Valainis, uzsverot, ka "Tet" un LMT ir strādājuši ļoti labi, bet to vēsturiskais modelis ir kavējis uzņēmumu attīstību.
Nākotnes redzējums valstij un "Telia" bijis atšķirīgs - ja Latvijas puse redz attīstību tehnoloģiju virzienā un eksportā, tad "Telia" vairāk fokusējās uz vietējo tirgu un telekomunikācijām, uzvēra Valainis.
Pēc Valaiņa teiktā, arī citās pasaules valstīs enerģētikas un telekomunikāciju uzņēmumi veido kopīgas alianses, kopuzņēmumos apvienojot kompetences.
Vienlaikus par uzņēmumu apvienošanu runāt esot pāragri.
Čakste sacīja, ka uzņēmumu vadītājiem ir jāspēj ieraudzīt nākotnes tendences, un šobrī novērojams tas, cik ļoti mainās enerģētika, tostarp cik tā kļūst vieda.
"Domāju, ka mēs piedzīvojam zināmu transformāciju, kurai mums jābūt gataviem. Mēs redzam iespējas šajā investīcijā radīt spēcīgu tehnoloģisku uzņēmumu, kas rada risinājumus arī enerģētikai," sacīja Čakste
LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols uzsvēra, ka LVRTC jau pērn izteica gatavību investēt IKT nozares attīstībā, un uzņēmums ir gandarīts, ka šis process pakāpeniski virzās uz priekšu.
"Šobrīd LVRTC ir labi kapitalizēts uzņēmums ar kopējo projektu portfeļa pārvaldību tuvu pie 300 miljoniem eiro," akcentēja Ozols.
Viņš arī norādīja, ka nepieciešamās infrastruktūras izveide kļūst arvien dinamiskāka, gan lai sniegtu jēgpilnus mākslīgā intelekta risinājumus, sakaru datu pārraides risinājumus, gan nodrošinātu mūsdienu tehnoloģijām atbilstošu drošību.
Ozols uzsvēra, ka "Tet" un LMT ir spēcīgas speciālistu, inženieru komandas, kas ir to lielākā vērtība.
Satiksmes ministrs Atis Švinka (P) sacīja, ka ir svarīgi attīstīt IT, sakaru pakalpojumus, infrastruktūras un datu pakalpojumus un inovācijas.
Jau ziņots, ka sarunās starp Latvijas valsti un "Telia" iepriekš tikuši apspriesti vairāki iespējamie varianti - no "Tet" un LMT apvienošanas līdz esošās situācijas saglabāšanai. Izskatīta arī iespēja abus uzņēmumu atpirkt no "Telia" pilnībā vai daļēji, kā arī atsevišķu aktīvu nodalīšana.
Savulaik tika izveidota sarežģīta "Tet" un LMT pārvaldības shēma, par kuras maiņu abiem akcionāriem - Latvijas valstij un "Telia" - līdz šim tā arī nav izdevies vienoties.
Valstij SIA "Publisko aktīvu pārvaldītājs "Possessor"" ("Possessor") personā pieder 51% "Tet" daļu, bet "Telia" meitasuzņēmumam "Tilts Communications" - 49% "Tet" daļu. Savukārt LMT kapitālā kopumā 49% pieder "Telia" un tās meitaskompānijai "Sonera Holding", 28% - Latvijas valstij caur LVRTC un "Possessor" (5%), bet vēl 23% LMT daļu pieder "Tet".
Tas teorētiski nozīmē, ka ar "Tet" starpniecību "Telia" īpatsvars LMT kapitālā ir 60,3%, bet Latvijas valsts - 39,7%. Tomēr praksē tā nenotiek un faktiski valstij ir izšķiroša kontrole arī LMT, jo tai ir vairākums "Tet". Vienlaikus tas ir bremzējis vairākus stratēģiskus lēmumus, kuriem ir nepieciešama vienprātība.
"Telia" sākotnēji piedāvāja scenāriju, kura rezultātā abiem galvenajiem akcionāriem - valstij un "Telia" - piederētu pa 50% LMT, kas pirms tam būtu iegādājies "Tet" telekomunikāciju biznesu. Tika piedāvāts vēlāk veikt akciju sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO) un 20% vai lielāku apjomu LMT akciju kotēt biržā. Publiskajā piedāvājumā daļu savu akciju pārdotu abi akcionāri.
Valsts amatpersonas oficiāli nekomentēja šo piedāvājumu, bet noraidīja iespēju, ka valsts varētu pārdot savas daļas.
Gatavību finansiāli iesaistīties "Tet" vai tā aktīvu - optiskā tīkla infrastruktūras - izpirkšanā iepriekš pauda LVRTC. Šo variantu atbalstījis arī LMT prezidents Juris Binde, norādot, ka savukārt LMT varētu iegādāties "Tet" klientu portfeli. Savukārt "Tet" valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks iepriekš sacījis, ka "Tet" varētu iegādāties LMT daļas.
Iepriekš neoficiāli izskanēja, ka "Latvenergo" varētu būt viens no uzņēmumiem, ar kura starpniecību notiktu šis darījums, jo valdība nebija gatava LMT un "Tet" izpirkšanā ieguldīt valsts budžeta līdzekļus.