Par kafijas cenu straujo kāpumu šokā pat kafijas tirgotāji

© Pixabay.com

Nemitīgais kafijas cenu kāpums jau kādu laiku ir kļuvis par apspriestāko tēmu visā pasaulē, un tomēr novembra beigās cenas pieauga vēl straujāk, kas izraisīja negaidītu sašutumu. Tieši šajā laika periodā cena par kilogramu zaļo arabikas kafijas pupiņu sasniedza jau 6,5 eiro, lai gan šī gada sākumā tā bija samazinājusies līdz 4,47 eiro. Tagad eksperti apgalvo, ka kafijas cenu svārstības sāk līdzināties kriptovalūtas statusam.

"Lai gan sākotnēji var šķist, ka kafijas un bitkoina tirgiem nav nekā kopīga, patiesībā tos vieno svārstīgums", skaidro "Kafijas Draugs" vadītājs Aurimas Vainauskas, taču pēc tam piebilstot, ka abu tirgu nepārtrauktās cenu svārstības atspulguļo vispārējo tirgu dinamiku.

Kafijai ir būtiska loma finanšu tirgū visā pasaulē. Tika uzskatīts, ka 2023.gadā pasaules kafijas tirgus vērtība varētu sasniegt no 100 līdz 200 miljardiem ASV dolāru. Līdz šim augstākās kafijas cenas tika rģistrētas 1977.gadā un sasniedza 6,8 eiro par kilogramu. Pašreizējā pieauguma sākums datējams 2023.gadā.

Kā šie abi tirgi līdzinās viens otram un ko tas nozīmē tirgotājiem un investoriem?

Pieprasījuma un piedāvājuma dinamika

Izmaiņas piedāvājumā un pieprasījumā būtiski ietekmē arī kafijas cenas. Būtiska nozīme ir tām valstīm, kuras ražo visvairāk kafijas, piemēram, Brazīlija un Vjetnama. Slikta raža, ko izraisa nelabvēlīgi laikapstākļi (piemēram, sausums vai salnas), var veicināt globālu kafijas trūkumu un ietekmēt kafijas cenu kritumu. Pieprasījums var svārstīties sakarā ar izmaiņām patēriņu modeļos un ekonomiskajos apstākļos, tādējādi padarot tirgus stāvokli vēl neparedzamāku.

Arī bitkoina tirgus ir tikpat atkarīgs no pieprasījuma izmaiņām. Atšķirībā no kafijas bitkoinu piedāvājums ir ierobežots un ļoti paredzams: tā maksimālais apjoms ir 21 miljons monētu. Taču, ja runa ir par pieprasījumu - tas ir pakļauts spekulācijām, ko ietekmē investoru nostāja, institucionālā iesaiste, izmaiņas regulējumā un makroekonomiskās prognozes. Palielinoties pieprasījumam, palielinās arī cena, un, ja interese mazinās, tad līdz ar to arī cena.

Spekalutīvais raksturs

Spekulantiem abi tirgus veidi ir īpaši saistoši. Tas var radīt papildu svārstības, ko izraisa neparedzēti notikumi, mainīga nostāja vai tehniskie īstermiņa faktori.

Kafijas tirgū ir iesaistīti spekulanti, tostarp riska ieguldījumu fondi, institucionālie investori, ka arī dažādi citi dalībnieki. Tirgi, kuros tiek pārdoti nākotnes līgumi, ļauj šādiem spekulantiem veikt likmes uz kafijas cenām, savukārt tirgotāji bieži pārvērtē laikapstākļu ziņu precizitāti un ģeopolitisko ietekmi, kas palielina svārstīgumu.

Bitkoinu tirgus ir ļoti līdzīgs: tāpat kā saistībā ar kafiju, arī bitkoinu cena bieži veidojas atkarībā no vispārējās nostājas, nevis patiesās vērtības. Sociālajos medijos publicētie ieraksti un atjauninātie noteikumi var radikāli mainīt bitkoinu cenu pāris stundu laikā. Turklāt, ņemot vērā salīdzinoši nelielo tirgus kapitālu, arī atsevišķiem darījumiem var būt būtiska ietekme, ja tie ir pietiekami apjomīgi.

Ārējie faktori un neparedzēti notikumi

Gan kafijas, gan bitkoina tirgi ir ļoti atkarīgi no dažādiem ārējiem faktoriem un neparedzētiem notikumiem.

Iepriekš jau tika apspriesta ciešā saikne starp kafijas cenām un laikapstākļiem. Neparedzēti sala apstākļi Brazīlijā var izpostīt lielu daļu pasaules kafijas ražu, izraisot strauju cenu kāpumu. Tas pats attiecas uz politiskiem nemieriem vai izmaiņām eksporta politikā: šādi faktori var izjaukt piegādes ķēdi kafijas audzēšanas valstīs, tādējādi atkārtoti radot svārstības. "Vairākas ekstrēmas laikapstākļu parādības ir ietekmējušas arabikas kafijas piedāvājumu visā pasaulē: 2021.gada jūlijā sals izpostīja lielu daļu ražas Brazīlijā, savukārt Kolumbijā 13 mēnešus nepārtraukti lija lietus. Nemaz nerunājot par Etiopiju, kas pēdējos piecus gadus piedzīvo sausumu," norāda "Kafijas Draugs" vadītājs Aurimas Vainauskas.

Tāpat kā bitkoinu cenu būtiski ietekmē tehnoloģiju attīstība (piemēram, blokķēdes protokola atjauninājumi) un citi ārējie faktori, piemēram, vietējo valdību nostāja pret ieguvi vai kriptovalūtas biržām, arī neparedzētiem notikumiem ir būtiska loma: tajos var ietilpt apjomīgu kriptovalūtas platformu sabrukums vai labvēlīgu regulējumu stāšanās spēkā, kas bieži vien var izraisīt ievērojamus cenu kāpumus.

Prognozējamības trūkums

Dažādu sarežģītu faktoru dēļ gan kafijas, gan bitkoinu cenas var būt īpaši grūti prognozējamas.

Attiecībā uz kafijas tirgu svārstīgumu veicina pēkšņas laikapstākļu izmaiņas, ģeopolitiskie riski un spekulantu darbības. Piemēram, lai arī tirgotāji sagaida labu ražu, pēkšņs sausums vai kaitēkļu uzliesmojums var izraisīt neparedzētus pavērsienus tirgū.

Bitkoinu tirgus ir tikpat neprognozējams: to var ietekmēt vispārējā nostāja, mekroekonomiskās prognozes un izmaiņas regulējumos. Arī uzlabotie tehniskās analīzes rīki var nebūt īpaši noderīgi, tāpēc vienlaikus iespējama gan liela peļņa, gan lieli zaudējumi.

Svārstīgums - gan iespēja, gan risks

Abu tirgu svārstīgums rada gan vērtīgas iespējas, gan arī ievērojamus riskus.

Ražotāji un pircēji ar nākotnes līgumu starpniecību var pasargāt sevi no pēkšņām cenu izmaiņām. Savukārt spekulanti gūst peļņu no šāda svārstīguma un bieži izmanto cenu svārstību priekšrocības.

Bitkoinu svārstības piesaista tos, kuri tiecas pēc augstas peļņas, tomēr ilgtermiņa investori no šī tirgus izvairās. Savukārt, lai samazinātu risku vai gūtu peļņu no cenu svārstībām, iestādes bieži izmanto atvasinātos finanšu instrumentus, piemēram, iespēju līgumus vai nākotnes līgumus.

Lai gan var šķist, ka kafija un bitkoins ir savstarpēji atšķirīgas pasaules, kopīgā cenu svārstīguma iezīme norāda uz abu tirgu līdzībām. Tie abi ir atkarīgi no pieprasījuma un piedāvājuma izmaiņām, tirgus spekulācijām un ārējiem faktoriem. "Neatkarīgi no tā, vai tas ir svaigi pagatavotas kafijas aromāts vai digitālā blokķēdes revolūcija, šie abi tirgi ilustrē to, cik neparedzama var būt finanšu sistēma," secina A. Vainauskas.

Ekonomika

Valdība šobrīd strādā pie jauna regulējuma, lai noteiktu atbildību par aizliegtu vienošanos veikšanu iepirkumos, aģentūrai LETA pavēstīja Ministru prezidentes padomniece stratēģiskās komunikācijas jautājumos Elīna Lidere.