Pašreizējā demogrāfiskā situācija Latvijā signalizē par problēmām saistībā nākotnes pensionāru finanšu situāciju, tā izriet no Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) finanšu un nodokļu eksperta Jāņa Hermaņa sacītā intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes”.
Viņš skaidroja, ka šogad dzimušie 13 tūkstoši jaundzimušie darba tirgū gaitas sāks pēc aptuveni 25 gadiem, un paredzams, ka tajā brīdī pensionēšanās vecumu būs sasnieguši aptuveni 28 tūkstoši cilvēku.
“Mēs redzam, ka šobrīd Latvijā ir aptuveni 28 tūkstoši četrdesmitgadnieku, kas pēc 25 gadiem vēlēsies pensionēties. Tas nozīmē, ka šiem 13 tūkstošiem jaundzimušajiem būs jāuztur šie 28 tūkstoši pensionāri. Tas zināmā mērā norāda uz problēmu. Pensijas ir signāls tiem, kas vēlēsies pensionēties nākotnē, - jūs būs grūti uzturēt. Jādomā arī pašiem, kā stiprināt savu kapitālu,” piebilda eksperts.
Kā ziņots, Eiropas Savienības (ES) statistikas pārvalde “Eurostat” prognozē, ka Latvijas iedzīvotāju skaits turpinās samazināties, no 2022. līdz 2070. gadam sarūkot par trešdaļu jeb līdz 1,3 miljoniem, liecina informācija, kas atrodama Labklājības ministrijas (LM) sagatavotajā informatīvajā ziņojumā par demogrāfiskās politikas situāciju valstī.
Galvenokārt demogrāfisko situāciju raksturo dzimstības samazināšanās un mūža ilguma palielināšanās. Ziņojumā secināts, ka pašlaik Latvijas demogrāfiskajai situācijai raksturīgs negatīvs iedzīvotāju dabiskais pieaugums. Tāpat novērojama vidējā mūža ilguma palielināšanās, kas veicina sabiedrības novecošanos un demogrāfiskās slodzes palielināšanos.
Iedzīvotāju dabiskais pieaugums ir negatīvs kopš 1991. gada - 2021. gadā tas sasniedza augstāko negatīvo rādītāju.