84% EM budžeta nākamgad tērēs uzņēmējdarbības atbalstam un iedzīvotāju mājokļu programmām

© Kaspars Krafts/F64

Lielāko daļu jeb 84% Ekonomikas ministrijas budžeta 2025.gadā paredzēts tērēt uzņēmējdarbības konkurētspējas atbalstam, būvniecības un mājokļu politikas īstenošanai un atbalstam iedzīvotājiem, kā arī iekšējā tirgus uzraudzībai. Kopumā tas veidos 167,8 miljonus eiro, liecina Ekonomikas ministrijas (EM) plānotais budžets.

“Mūsu prioritātes nākamgad ir atbalstīt uzņēmējus, piesaistīt investīcijas, veicināt patēriņu patērētāju vidū - visas EM darbības būs vērstas uz virsmērķa sasniegšanu - Latvijas ekonomikas divkāršošanu desmit gadu laikā. Darbaspēka nodokļu reforma, kas ļaus iedzīvotājiem saņemt vairāk naudas “uz rokas” ir tikai viens no pirmajiem soļiem,” norāda ekonomikas ministrs Viktors Valainis.

Piekto daļu EM budžeta jeb nepilnus 42 miljonus eiro paredzēts novirzīt būvniecības un mājokļu politikas īstenošanai un atbalstam iedzīvotājiem. Tas nozīmē, ka EM caur finanšu institūcijas Altum programmām nodrošinās grantus iedzīvotājiem, lai iedzīvotājiem būtu vieglāk iegādāties mājokli vai nosiltināt jau esošo. Šajā programmā ir paredzēts arī atbalsts sociāli neaizsargātākajai sabiedrības daļai - daudzbērnu ģimenēm, ģimenēm, kurās aug bērni ar invaliditāti, personām ar 1.invaliditātes grupu, kā arī trūcīgajām vai maznodrošinātām personām. Šai sabiedrības daļai ir paredzēts segt daļu elektroenerģijas izmaksu.

Uzņēmējdarbības konkurētspējas atbalstam tiks novirzīti 119,8 miljoni eiro jeb 60,26% EM budžeta. Pasākumu kopumā ir ietverti gan Eiropas Savienības fondu instrumenti (54,38 miljoni eiro), gan EM pamatfunkciju nodrošināšana. Šajā sfērā paredzēts intensīvāk pievērsties birokrātijas mazināšanai, lai atvieglotu būvniecības procesu, veicināt atjaunīgās enerģijas izmantošanu, sekmēt eksportu, veicināt inovācijas, ilgtermiņa pētījumu programmas, digitalizāciju, investīciju projektus un jaunuzņēmumu ekosistēmu.

Ekonomika

No 2025.gada 1.janvāra Eiropas Savienības atbalsts tiks mērķēts uz sociāli vismazāk aizsargātām iedzīvotāju grupām un tiks mainīts pārtikas atbalsta apjoms. To joprojām varēs saņemt ģimenes ar trūcīgas mājsaimniecības statusu un krīzes situācijā nonākušas mājsaimniecības, tostarp Ukrainas civiliedzīvotāji. Taču viens cilvēks varēs saņemt vienu pārtikas preču komplektu ceturksnī līdzšinējo 2 pārtikas preču komplektu vietā. ES atbalsts tiek nodrošināts Eiropas Sociālā fonda Plus programmas materiālās nenodrošinātības mazināšanai 2021.–2027. gadam ietvaros, informē Labklājības ministrija.

Svarīgākais