FM grib celt akcīzes nodokli degvielai

© Ģirts Ozoliņš/MN

Lai kompensētu zaudējumus, ko radītu iespējamā darbaspēka nodokļu pārskatīšana, Finanšu ministrija piedāvāja paaugstināt akcīzes nodokli, indeksēt transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli visiem transportlīdzekļiem, paaugstināt izložu nodokļa likmes.

Piemēram, akcīzes nodokļa paaugstināšana degvielai dotu papildu 33 miljonus eiro, akcīzes nodokļa likmes paaugstināšana degvielai, dabasgāzei un naftas gāzēm, ko izmanto par kurināmo, budžets papildu iegūtu 5,3 miljonus eiro. Akcīzes nodokļa atbrīvojuma atcelšana naftas produktiem, kurus izmanto elektroenerģijas ražošanā un koģenerācijā, dotu 200 000 eiro, savukārt akcīzes nodokļa kafijai noapaļošana - 600 000 eiro.

Scenārijā piedāvāts transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa (TEN) likmes indeksēt visiem transportlīdzekļiem, ļaujot budžetam papildu iekasēt 11,3 miljonus eiro.

Izložu nodokļa likmes palielināšana no 10% uz 15% budžetam dotu papildu 2,5 miljonus eiro, bet dabas resursu nodokļa (DRN) likmes akmeņoglēm un koksam palielināšana - 300 000 eiro.

Savukārt ar ieņēmumu no konfiscēto noziedzīgi iegūto līdzekļu realizācijas, budžets varētu papildu iekasēt 30 miljonus eiro.

Vairāk par iespējamām nodokļu izmaiņām var izlasīt šeit.

Ekonomika

Saeima kopā ar nākamā gada valsts budžeta projektu 1.lasījumā ir pieņēmusi arī Solidaritātes iemaksas likumprojektu, kas noteiks pienākumu kredītiestādēm turpmākos trīs gadus veikt solidaritātes maksājumus. Galīgajā lasījumā budžetu un ar to saistītos likumus Saeima sāks skatīt 4.decembrī. Gan pret šo jauno likumu, gan pret izmaiņām iemaksās 2.pensiju līmenī jau ir iebildušas Latvijas bankas. Tikko ar savu atzinumu nāca klajā arī Eiropas Centrālā banka, norādot, ka Solidaritātes iemaksas likumprojekts nelabvēlīgi ietekmēs nosacījumus, kādos darbojas kredītiestādes, līdz ar to tā vispārējā ietekme uz kreditēšanas pieaugumu un tādējādi netieši uz valsts budžetu ir neskaidra. Finanšu nozares asociācijas (FNA) valdes priekšsēdētājs Uldis Cērps, kurš šajā amatā stājās oktobra sākumā, intervijā aģentūrai LETA saka, ka nozare turpinās dialogu un skaidros riskus, kurus saskata. Tostarp nav redzams, kā šis nodoklis var veicināt kreditēšanu.