2.lapa
Lai atgriešanās darbā būtu kā svētki
Daudzām jaunajām māmiņām atgriešanās darbā ir ilgi gaidīti svētki pēc bērna auklēšanas dienu no dienas. Atkal atpakaļ cilvēkos, darbos un ar jaunām iespējām, taču ir vairāki priekšnosacījumi, kas jāveic, lai patiešām būtu gatava darbiem. Vispirms noteikti vajadzētu pārskatīt un atjaunot datus savā CV, droši var pievienot kādus kursus vai lekcijas, ja tādi ir apmeklēti. Ja jūti, ka vēl neesi gatava pilnībā atgriezties darbā, var apdomāt iespēju strādāt no mājām - mūsdienās interneta vidē iespējams atrast dažādus katra izglītībai un prasmēm atbilstošus piedāvājumus.
Papildus tam būtu vērts paveikt arī vairākas citas lietas, ja plānojat atgriezties darbā, piemēram, sastādīt darbā atgriešanās plānu, kas ietver ģimenes, juridiskos, skaistuma un citus jautājumus. Atkarībā no bērniņa vecuma un situācijas ģimenē jau laikus jāsāk meklēt auklīti. Šī nodarbe var aizņemt pat pusgadu, jo mierīgi un ar pilnu atdevi varēs strādāt tikai tad, ja mazulis būs drošās rokās. Tāpat savlaicīgi jāsazinās ar uzņēmuma personāla departamentu, lai vienotos par atgriešanās datumu, vajadzīgajiem dokumentiem u.tml.
Izvērtēt emocionālo un fizisko slodzi
Būtu ieteicams censties atgriezties darbā ceturtdienā vai piektdienā, jo sākt ar pilnu darba nedēļu varētu būt pārāk liela emocionālā un fiziskā slodze. Iesākumā pat viena diena bez mazuļa var būt grūta. Ieteiktu sagatavot arī sava mazuļa fotogrāfiju vai izveidot foto galeriju, lai neizjustu sāpes par atšķirtību no sava mazā mīļuma. Svarīgi ir arī parūpēties par savu veselību un neizlaist ēdienreizes, jo organismam ir nepieciešama daudz lielāka enerģijas deva, noteikti jāatceras arī pirms iešanas uz darbu vai uz interviju pārbaudīt savu skapja saturu, jo drēbju izmērs var neatbilst tavam tagadējam izmēram.
Lai atkal uzsāktu darba gaitas pēc mazuļa kopšanas atvaļinājuma, ieteicams ieviest dienasgrāmatu un veikt pamatīgu savas dienas plānojumu. Atšķirībā no darba kalendāra plānojuma, jauno vecāku dienas plānojumā jāiekļauj daudz un dažādu svarīgu lietu, kas saistītas ar mazuli. Tas ir ļoti svarīgi, jo, atšķirībā no agrākās darba un atpūtas dzīves, mazulis noteikti ir ieviesis pamatīgas pārmaiņas!
Deleģē pienākumus gan darbā, gan mājās
Kad šis jautājums ir atrisināts, jāķeras klāt visas dienas un nedēļas laika plānojumam. Ja iespējams vienoties ar darba devēju par garāku pusdienu pārtraukumu, var paspēt mazuli pabarot, neatņemot bērnam tik ļoti svarīgo mātes pienu. Darba likums nosaka darba devējam pienākumu darbiniekam, kuram ir bērns līdz pusotra gada vecumam, piešķirt papildu pārtraukumus bērna barošanai, kas nav īsāki par 30 minūtēm un ne retāk kā pēc katrām trim stundām.
Lai paspētu visu laicīgi un neiedzītu sevi un ģimeni liekā stresā, darbu deleģēšanu jāpielieto gan mājās, gan profesionālajā vidē. Parasti jaunās māmiņas vēlas pierādīt citiem, ka ar visu spēj tikt galā vienas pašas. Ja mamma atsāk darba gaitas, tad lietas, ko kādreiz sieviete veica visas dienas garumā, jāuzņemas kādam no ģimenes. Noteikti nevajag aizmirst draugus, kaimiņus, attālus radus, kurus var iesaistīts dažādu darbu palīdzēšanā kaut vai reizi nedēļā, vai pat reizi mēnesī.
Tas pats attiecas uz darba vidi. Nekautrējies kādu no pienākumiem palūgt veikt darba kolēģim vai savam darbiniekam. Lai atgriešanās darba vidē būtu vieglāka un darbiniece par daļu aktuālo notikumu būtu jau informēta, ieteicams rakstīt e-pastus un uzturēt kontaktus ar saviem darba kolēģiem.
[1] http://www.pewsocialtrends.org