Informācija no Valsts Darba inspekcijas liecina, ka pēc darbinieka atgriešanās no bērna kopšanas atvaļinājuma darba devējam ir jānodrošina iepriekšējais amats vai, ja tas nav iespējams, līdzvērtīgs darbs ar ne mazāk labvēlīgiem darba apstākļiem un tādiem pašiem nodarbinātības noteikumiem. Jautājums par to, vai izdosies saglabāt darbu un atalgojumu tādā pašā līmenī, nodarbina daudzus jaunos vecākus, kas devušies bērna kopšanas atvaļinājumā.
39% sieviešu pārtrauc esošo darbu uz ilgāku laiku
Pasaules pētījuma dati[1] liecina, ka, piedzimstot bērnam, 27% sieviešu pārtrauc darbu vai karjeru vispār, savukārt vīrieši - tikai aptuveni 10%. Tendences liecina, ka pasaulē arvien vairāk bērnu audzināšanā iesaistās tēvi. Tāpat statistika liecina, ka, aizejot bērna kopšanas atvaļinājumā, 39% sieviešu un 24% vīriešu pārtrauc esošo darbu uz ilgāku laiku, nekā paredz atvaļinājums, savukārt pēc atgriešanās darbā 42% sieviešu strādā samazinātas darba stundas.
Piedzimstot mazulim, notiek lielas pārmaiņas gan ģimenes vidē, gan daudzu lietu uztverē kopumā. Dzīvē ienāk jaunas daudz svarīgākas prioritātes, tāpēc, rodas iespēja paskatīties uz esošo darbu ar citām acīm. Daudzas māmiņas uzdod sev jautājumu, vai atgriezties iepriekšējā darbā. Pirmkārt, jāsaprot, vai šis darbs ir apvienojams ar jaunajiem ģimenes pienākumiem, vai darba apstākļi ir droši un nav kaitīgi veselībai, vai mazuļa barošana ir apvienojama ar veicamo darbu pienākumu.
Likums liek saglabāt darba vietu un atalgojumu
Likums liek darba devējam saglabāt darba vietu, kamēr sieviete ir dekrēta atvaļinājumā. Savukārt Darba likuma 109. pants paredz, ka darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu ar grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, — visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam.
Darba likuma 146.panta normas paredz tiesības darbiniekam, kuram ir bērns līdz pusotra gada vecumam, izmantot papildu pārtraukumus bērna barošanai, kas nav īsāki par 30 minūtēm un piešķirami ne retāk kā pēc katrām trim stundām.
Tomēr tiklīdz sieviete ierodas darbā, tā var nonākt neapskaužamā situācijā gadījumā, ja darba vietā ir veikta reorganizācija un konkrētā nodaļa vai darbavieta ir likvidēta. Arī darba alga ir jāsaglabā sievietes prombūtnes laikā, taču, atgriežoties darbā, jau tajā pašā dienā var tikt izdots rīkojums par izmaiņām.