vismazāk iecienīti bērnu vidū ir zivju ēdieni un dārzeņi, un tas nereti rada vecākiem izaicinājumu iekļaut šīs ēdienu grupas atvašu ēdienkartē, lai nodrošinātu daudzveidīgu un veselīgu uzturu.
Kāre pēc dažādiem produktiem iedalās divos tipos - selektīvā un neselektīvā. Kad mums vienkārši kārojas ēdiens, tā ir neselektīvā kāre. Taču, ja mums kārojas kaut kas konkrēts, tā ir selektīvā izvēle un organisms šādi mūs var brīdināt par svarīgu elementu trūkumu.
Dietelogi nosaukuši piecus saldus produktus, no kuriem ikvienam no mums būtu jāizvairās, jo tie bīstami mūsu veselībai. Speciālisti norāda, ka šajos produktos ir daudz ķīmisko vielu, kas var kaitēt organismam, vēsta portāls "otkrito.lv"
Šādas kanēļu zvaigznītes Ziemassvētku laikā Britu karaliskās ģimenes konditors cep jau gadiem, bet tikai šogad - 2019. gada decembrī - Karaliskās ģiemene Instagram kontā atklāja, kā šos cepumus cep Bekingemas pilī.
Žurnāliste Kristīne Virsnīte ļoti aktīvi sociālajos tīklos ikdienā dalās ar viedokli un pieredzi par dažādiem tematiem. Viņa atklājusi, ka divus mēnešus atturējusies no cukura.
Atzīšos, ka esmu liela saldumu mīle un lieliski zinu, cik grūti ir savā ikdienā tos ēst samērīgā daudzumā. Tomēr esmu sapratusi, ka pamazām ir iespējams samazināt dienā patērēto cukura daudzumu, ieviešot nelielas praktiskas korekcijas. Protams, ir ļoti daudz ieteikumu, kā mazināt kāri pēc saldumiem, taču šoreiz padalīšos ar tiem "trikiem", kurus pati esmu izmēģinājusi.
Krievijas pilsētā Stavropolē atrodas kāda konditoreja, kuru iecienījuši tūristi no visas pasaules. Tur tiek ārdoti dažādi saldumi, tostarp, jo īpaši dažādi turku saldumi, piemēram, baklava un lukums. Tiešām izskatās gardi!
Prāgas zoodārzā, lai palīdzētu dzīvniekiem veldzēties karstumā, tiek gatavoti neparasti saldējumi - ledū sasaldētas zivis kopā ar augļiem. Liekas, ka šis našķis lācim labi garšo!
Ar katru gadu aug pieprasījums pēc veselīgākiem saldumiem un uzkodām. Pēc “Maxima mazumtirdzniecības kompass" datiem 24,8% Latvijas iedzīvotāju saldumus ēd katru dienu un 42,3% tos ēd vairākas reizes nedēļā, tajā pašā laikā iedzīvotāji aizvien vairāk domā par veselīgu dzīvesveidu, tādēļ tiek meklētas veselīgākas saldumu alternatīvas.
Kaut arī Latvijā ir senākas saldumu gatavošanas tradīcijas nekā kaimiņvalstīs, Latvijā saldumi nav tik lielā cieņā kā, piemēram, Igaunijā. Turklāt Latvijā ik gadu tiek ievesti saldumi desmitiem miljonu eiro vērtībā no Lietuvas, Polijas, Somijas, Vācijas un citām valstīm.