Daudzi no mums ir dzirdējuši, ka, lai orhideja mājās skaisti un atkārtoti ziedētu, podiņā laiku pa laikam jāieliek ledus gabaliņi. Lai arī šai metodei ir piekritēji, profesionāli dārznieki to neiesaka darīt, kamēr pētījumi pierāda pretējo. Kā ir patiesībā?
Pirmo reizi vairāk nekā 100 gadu laikā Sāremā no jauna atklāta orhideju suga - ‘Dactylorhiza sambucina’. Tiesa, pirms 120 gadiem šī orhideja bijusi sastopama Igaunijā, taču vēlāk tā pazudusi. Līdz šim igauņu pētniekiem bija jābrauc uz Ālandu salām, lai redzētu, kā šī orhideju suga zied. Tagad to varēs izdarīt pašu mājās.
Antra Stafecka savā «Instagram» kontā publicējusi ziedošu orhideju podiņā. Dziedātājas mīļākie ziedi ir orhidejas, un viņa ir aizrāvusies ar izsmalcināto, bet arī kaprīzo istabas augu audzēšanu.
Latvijas Dabas muzejs sadarbībā ar Latvijas Orhideju un eksotisko augu draugu asociāciju ir izveidojis krāšņu orhideju izstādi „Orhidejas un citi eksotiskie augi”. Tajā ir apskatāmas interesantas tropisko orhideju sugas, krāšņi selekcionēti hibrīdi, kā arī citi savdabīgi un eksotiski augi.
Diez vai katrs ir redzējis dzīvu dzeguzi, toties par dzegužkurpīšu trauslo skaistumu priecājušies visi. Tomēr retais zina, ka šis augs ir pasaulē lielākajai puķu saimei– orhidejām – piederīgs.
Pasaulē ir vairāk nekā četrdesmit tūkstoši orhideju sugu, no tām Latvijā ir aptuveni divdesmit. Tās sīkāk tiek iedalītas virszemes orhidejās, klinšu orhidejās un epifītu orhidejās, kas ir visizplatītākās.