Ludmila Vīksna

9:42
Šogad ir pārsteidzoši daudz baktērijas - mikoplazmas ierosinātu infekciju un slimību, un dažkārt pacienti nonāk arī intensīvajā terapijā, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" sacīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģe, profesore Ludmila Vīksna.
4.feb 2022
Infektoloģe Ludmila Vīksna kanāla TV24 raidījumā "Uz līnijas"komentējusi, vai šobrīd ir iespējams mazināt valstī noteiktos Covid-19 ierobežojumus.
31.jan 2022
Runājot par Covid-19 ierobežojumu atcelšanu, RSU profesorei, RAKUS infektoloģijas galvenajai speciālistei Ludmilai Vīksnai ir viennozīmīgs viedoklis – atcelt nevajadzētu. TV24 raidījumā “Uz līnijas” viņa norāda, ka no infektoloģijas saktupunkta lielākais apdraudējums šobrīd ir mediķu slimošana.
6.apr 2021
Infektoloģe Ludmila Vīksna kanāla Rīga TV 24 speciālizlaidumā pauda viedokli par ierobežojumiem Latvijā, norādot, ka tie nav pārspīlēti.
26.jan 2021
Infektoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes Infektoloģijas katedras vadītāja un profesore Ludmila Vīksna kanāla Rīga TV 24 raidījumā "Uz līnijas" pastāstījusi par sajūtām pēc saņemtām divām pret Covid-19 vakcīnas devām.
4.dec 2020
. Cilvēkiem, kuri pārslimojuši Covid-19, vēlāk bieži tiek novērotas dažādas veselības problēmas, tai skaitā daudziem ir neiroloģiskas kaites, kas var izpausties kā galvas reiboņi un atmiņas traucējumi, šorīt intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" pastāstīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas galvenā speciāliste infektoloģijā, profesore Ludmila Vīksna.
18.apr 2020
RSU profesore un infektoloģe Ludmila Vīksna atklāj, ka ir vairāki medikamenti, kuri tiek izmantoti citu slimību ārstēšanai, taču varētu palīdzēt uzveikt arī jauno koronavīrusu Covid-19.
13.feb 2020
Pagaidām nav precīzi konstatēts, kāds Austrumāzijas dzīvnieks ir bijis galvenais «varonis» dramatiskajā koronavīrusa (tam nule ir dots nosaukums – Covid-19) pārnesē uz cilvēku. Iespējams, ka sikspārnis, kobra vai kāda no jūras veltēm. Ķīnieši – tāpat kā daudzu Austrumāzijas zemju iedzīvotāji – minētos mošķus ēd viegli termiski apstrādātus, turklāt sanitārie apstākļi, kādos top šīs delikateses, nav ne tuvu ideāli. Ķīnas, Vjetnamas vai Taizemes tirgos mēs varam priecāties par Austrumu eksotiku, bet līdz brīdim... kad pasauli apjoņo kāds jauns, agresīvs vīruss.