Vairāki medikamenti dod cerību ārstēt Covid-19 slimniekus

© ZUMAPRESS.com/Scanpix/Leta

RSU profesore un infektoloģe Ludmila Vīksna atklāj, ka ir vairāki medikamenti, kuri tiek izmantoti citu slimību ārstēšanai, taču varētu palīdzēt uzveikt arī jauno koronavīrusu Covid-19.

"Vēl nav etioloģisku medikamentu Covid-19 ārstēšanai, bet vairāki desmiti ir pieteikti kā "kandidāti", to vidū tādi, kas sekmīgi tiek izmantoti citu slimību ārstēšanai, piemēram, malārijas (hlorokvīns, hidroksihlorokvīns), un tādi, kas sekmīgi izmantoti vīrushepatītu un HIV (piemēram, darunavīrs) infekcijas ārstēšanai; Ebolas vīrusa ārstēšanai izmantotais - remdesivīrs.

No pašlaik pētāmajiem japāņu preparāts Avigans šķiet visefektīvākais.

Tiek aprobēti preparāti no veterinārmedicīnas. Ir informācija, ka vairāki medikamenti jau tiek izmēģināti nelielam cilvēku skaitam (70-100 pacientu) un atsevišķos gadījumos rezultāti ir cerīgi.

Ir aktualizēta kopš pagājušā gadsimta zināma infekcijas slimību ārstēšanas metode, kad slimajiem ievada pārslimojušu pacientu plazmu, jo tajā ir specifiskās antivielas, kas var palēnināt slimības attīstību.

Vairākas valstis informējušas par atsevišķiem veiksmīgiem Covid-19 ārstēšanas gadījumiem, izmantojot pārslimojošo pacientu plazmu. Metode prasa izpēti un novērtējumu," norādā infektoloģe.

Profesore atgādina, ka vakcīnas pret Covid-19 (SARS-CoV-2) vēl nav. Vairākas valstis (Ķīna, Francija, Vācija, Krievija, ASV u. c.) informē, ka speciālisti intensīvi strādā pie vakcīnu radīšanas, izmantojot vairākus un atšķirīgus principus un platformas. Jau norit klīniski izmēģinājumi uz cilvēkiem.

"Noderīga ir vakcīna pret pneimokoku. Tā ir vērsta pret Streptococcus pneumoniae jeb pneimokoku, kas nereti cilvēkiem, it īpaši ≥65 gadiem rada smagas vai pat nāvējošas plaušu slimības. Cilvēks ir īpaši pakļauts pneimokoku infekcijai, ja slimo ar gripu, citu ARVI un, visticamāk, arī ar Covid-19. Vakcīna ir ieteicama, lai pasargātu Covid-19 pacientus no sekundāras infekcijas pievienošanās.

Latvijā ir pieejama tāda pneimokokālā vakcīna, kas ievadāma tikai vienu reizi mūžā, lai nodrošinātu imunitāti.

BCG (Bacillus Calmette-Guérin) vakcīna Covid-19 kontekstā tiek minēta kā vakcīna, kas, bērnībā ievadīta, radījusi īpašu nespecifisko imunitāti, kas, iespējams, pasargā cilvēkus no saslimšanas vispār un smagām Covid-19 formām. Par iemelsu šādam pieļāvumam ir šābrīža novērojums, ka valstīs, kurās iedzīvotāji vakcinēti ar BCG, saslimušo un mirušo ir mazāk nekā valstīs, kurās šo vakcīnu nelieto. Pašlaik nav zinātniski pamatotu faktu par labu šim pieņēmumam, bet jautājums ir aktualizēts izpētei," norāda infektoloģe.

"Neatkarīgās" interviju ar profesori un infektoloģi Ludmila Vīksnu lasi šeit!

Savukārt portāls STAT News ziņo par eksperimentāla medikamenta "Remdesivir" izmēģinājumiem uz Covid-19 slimniekiem ASV. Lielākā daļa pacientu pēc medikamenta saņemšanas ir izveseļojušies un pēc dažām dienām varēja pamest slimnīcu. Taču ir divi pacienti, kuriem veselības uzlabojumu nav, tādēļ pārsteidzīgi secināt, ka medikaments ir efektīvs visiem slimniekiem.

Veselība

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) sākusi kolektīvā interešu strīda procedūru, iesniedzot Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadībai prasību atcelt plānotās dienesta darba organizācijas izmaiņas.

Svarīgākais