Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) saskaņā ar ārstu novērojumiem gada tumšajos mēnešos arvien palielinās smagas un sarežģītas traumas guvušo pacientu skaits, kas nonāk slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, jo bez atstarojošiem elementiem savā apģērbā bijuši nepamanāmi citiem satiksmes dalībniekiem.
Šogad Vidzemē bojā gājuši divi gājēji un viens velosipēdists, bet cietuši 41 gājējs un 20 velosipēdisti. Neskatoties uz to, ka Valsts policija regulāri atgādina gan autovadītājiem, gan gājējiem un velosipēdistiem par to, cik svarīgi ir rūpēties par savu drošību, piedaloties ceļu satiksmē, nākas novērot, ka joprojām daudzi satiksmes dalībnieki mēdz ignorēt noteikumus, radot iespējamu apdraudējumu sev un citiem satiksmes dalībniekiem.
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs informē, ka "Atstarotājs ar latvju rakstu zīmēm", kas iegādāta laika posmā no 11.10.2018 līdz 19.01.2019 ir konstatētas neatbilstības.
Lai mudinātu Latvijas iedzīvotājus tumšajā laikā rūpēties par savu un līdzcilvēkiem drošību uz ceļa diennakts tumšajā laikā un sliktas redzamības apstākļos, gājēji tiek aicināti būt redzamiem un lietot gaismu atstarojošus elementus. Drošības kampaņas “Esi pamanāms, paliec dzīvs!” ietvaros "Neste", sadarbībā ar raidījumu “Auto ziņas” veica eksperimentu, pārbaudot dažādus atstarojošus elementus, lai noskaidrotu, kurus no tiem vislabāk pamana automašīnu vadītāji.
Ceļu satiksmes noteikumu likums nosaka, ka diennakts tumšajā laikā, ja ceļš nav pietiekami un vienmērīgi apgaismots, gājējiem, kas atrodas uz brauktuves vai nomales, jābūt tērptiem atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem. Apkopojām ieteikumus, kas jāņem vērā izvēloties atstarotāju.
Ne reizi vien par gājēju drošību īpaši diennakts tumšajā laikā atgādinājusi policija, tomēr šķiet, ka joprojām ir cilvēki, kuri domā, ka viņiem arī tumšā laikā pie apģērba piesprausti atstarojoši elementi nav vajadzīgi. Kārtējo reizi uzmanību šai problēmai pievērsusi arī kāda autovadītāja.
Lai gan varētu šķist, ka katru gadu neskaitāmas reizes tiek atgādināts, cik ļoti nepieciešamu gājējiem ir atstarotāji, joprojām autovadītāji sociālajos tīklos publicē dusmu pilnus ierakstus, kas veltīti tiem, kuri nedomā par savu drošību.
Rudens un ziema tradicionāli ir laiks, kad likumsargi ne reizi vien atgādina, ka diennakts tumšajā laikā nedrīkst aizmirst pie apģērba piespraust atstarojošus elementus. Skaudro patiesību par šādu elementu nepieciešamu publicējis kāds sociālā tīkla facebook lietotājs.
Straujiem soļiem pienācis laiks, kad ārā arvien ātrāk satumst. Lai gan policija, gan citi drošības dienesti jau vairākkārt brīdinājuši, ka tumsā obligāti nepieciešami atstarotāji, ir cilvēki, kuriem šis aicinājums šķiet maznozīmīgs.
Lai uzlabotu dramatisko situāciju satiksmes drošībā, Ceļu satiksmes un drošības direkcija (CSDD) sadarbībā ar biedrību "Latvijas Samariešu apvienība" mazturīgajiem izdalīs 20 000 atstarojošas vestes, aģentūrai LETA pastāstīja CSDD pārstāvis Jānis Aizpors.
"Atstarotājs ir, bet palika mājās", "tieši šodien pazaudēju", "tikko trolejbusā nozaga" - tās ir tikai dažas no atrunām, kāpēc cilvēki nebija pamanāmi uz ceļa tad, kad tiem garām brauca policijas ekipāža. Turpinoties tumšajam ziemas periodam, Valsts policijas darbinieki joprojām pievērš pastiprinātu uzmanību mazāk aizsargāto ceļu satiksmes dalībnieku drošībai uz ceļa.
Valsts policija desmit gadu laikā iedzīvotājiem izdalījusi vairāk kā miljonu atstarotāju, taču, neskatoties uz to, joprojām ceļu satiksmes negadījumos cieš vai nāvējošas traumas gūst gājēji.