\\Autori

JPJuris Paiders

13.okt
It is now the sixth month since Neatkarīgā switched to digital format, and this is the time to start thinking about future developments.
 
13.okt
Šonedēļ rit jau sestais mēnesis, kopš Neatkarīgā iznāk digitālā formātā, un tas ir laiks, kad var sākt domāt par nākamajiem attīstības virzieniem.
 
10.okt
Tigran Mkrtchyan, Ambassador of Armenia to Latvia answers Neatkarīgās questions.
 
10.okt
Uz Neatkarīgās jautājumiem atbild Armēnijas vēstnieks Latvijā Tigrans Mkrtčjans
 
4.okt
1. oktobrī Ķīnā tika atzīmēta Ķīnas Tautas Republikas proklamēšanas 71. gadadiena. Kārtējās gadadienas svinības ir labs motīvs, lai mēģinātu atbildēt uz jautājumu, kā 1949. gadā kļuva iespējama komunistisko spēku uzvara visā Ķīnā.
 
2.okt
Šodien uz savu pirmo sēdi sanāk jaunā Rīgas dome, no kuras 60 deputātiem 18 ir ievēlēti no partiju apvienības “Attīstībai/Par!” un partijas “Progresīvie” apvienotā saraksta. Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām šī apvienotā saraksta augšgalā (un tātad ar lielākām izredzēm nokļūt deputātu statusā) lielākoties bija “Attīstībai/Par!” biedri. Taču, saskaitot plusus un svītrojumus, spēku samērs ir krasi mainījās – Rīgas domes deputātu vidū ir daudz vairāk partijas “Progresīvie” (P) nekā “Attīstībai/Par!” (AP) biedru. Ar 90% lielu varbūtību var apgalvot, ka velēšanu laikā, izvēloties balsot par kopējo “Progresīvo” un “Attīstībai Par!” sarakstu, aptuveni 400‒600 liela vēlētāju grupa īpaši svītroja deputātu kandidātus no “Attīstībai/Par!” saraksta augšējās daļas.
 
29.sep
27. septembra rītā uz Kalnu Karabahas faktiskās robežas ar Azerbaidžānas spēkiem sākās smagas kaujas, kurās tika iesaistīta artilērija, aviācija un bruņutehnika. Svētdienas un pirmdienas kaujās vairāki desmiti abu pušu karavīru tika nogalināti, bet ievainoto skaits ir mērāms simtos. Armēnijas premjerministrs Nikols Pašinjans 27. septembrī paziņoja, ka Azerbaidžāna ir pieteikusi karu armēņu tautai. Gan neatzītā Kalnu Karabaha, gan Armēnija svētdien izsludināja karastāvokli un vispārējo mobilizāciju.
 
20.sep
Tieši pirms 75 gadiem, 1945. gada 2. septembrī, Japānas valdība parakstīja kapitulācijas aktu un Otrais pasaules karš beidzās arī Āzijas un Klusā okeāna daļā.
 
13.sep
Šī gada ierobežojumi ļoti būtiski ietekmēja tūrisma iespējas. Ņemot vērā to, ka dažādās zemēs bija ļoti atšķirīgi epidemioloģiskie ierobežojumi, tūrisma braucienu piedāvājumā parādījās arī pilnīgi jaunas iespējas. Viens no šādiem maršrutiem bija kruīza braucieni no Rīgas uz Ālandu salām.
 
5.sep
Tieši pirms 75 gadiem 1941. gada 2. septembrī Japānas valdība parakstīja kapitulācijas aktu un Otrais pasaules karš beidzās arī Āzijā un Klusajā okeānā. Taču Eiropā lielākās Otrā pasaules kara problēmas tika atrisinātas jau labu laiku iepriekš, bet Āzijā starp vairākām karojošajām valstīm vēl nav panākta vienošanās par miera līgumu. Šīs iesaldētās problēmas var kļūt īpaši aktuālas, jo arvien izteiktāk iezīmējas ASV un Ķīnas konflikts, kas jebkurā brīdī var saasināties. Pieaugot saspīlējumam starp Ķīnu un ASV, neatrisinātie Otrā pasaules kara jautājumi var paplašināt konflikta ģeogrāfiju un iesaistīt tajā arī citas valstis.
 
31.aug
Salīdzinot Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātus ar 2018. gada Saeimas vēlēšanu rezultātiem Rīgas velēšanu apgabalā, var secināt, ka visvairāk savus atbalstītājus zaudējusi sociāldemokrātiskā partija “Saskaņa”, KPV LV un JKP, bet vislabāk savu atbalstītāju skaitu divu gadu laikā ir izdevies palielināt “Attīstībai/Par!” un “Jaunajai Vienotībai”.
 
24.aug
Atbilstoši SIA “Latvijas Fakti” pagājušajā nedēļā veiktajai aptaujai, visticamāk, ka 5% barjeru Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās pārvarēs Sociāldemokrātiskā partija “Saskaņa”, “Attīstībai/Par!” un “Progresīvie” (AP/PRO), Latvijas Krievu savienība, “Jaunā Vienotība” (JV), “Gods kalpot Rīgai” (GKR), “Jaunā Saskaņa”, Zaļo un Zemnieku savienība un Nacionālās apvienības “Visu Latvijai”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK un Latvijas Reģionu apvienības (NA/LRA) saraksts. Visticamāk, ka Rīgas domē neiekļūs Jaunā konservatīvā partija, “Alternative”, KPVLV, kā arī mazākas partijas.
 
24.aug
Uz Neatkarīgās jautājumiem atbild SIA “Latvijas Zinātņu akadēmijas Ekonomikas institūts” valdes priekšsēdētāja, pedagoģijas zinātņu doktore (LU, 2003) Ņina Linde.
 
23.aug
Uz Neatkarīgās jautājumiem atbild Armēnijas vēstnieks Latvijā Tigrans Mkrtčjans
 
13.aug
Uz Neatkarīgās jautājumiem atbild “Huawei Technologies” viceprezidents kiberdrošības un privātuma nodrošināšanas jautājumos Mika Laude.
 
8.aug
2020. gada 4. augusta vakarā Libānas galvaspilsētas Beirūtas ostas noliktavā eksplodēja 2,75 tūkstoši tonnu amonija nitrāta. Sprādziena laikā un tā izraisītajos ugunsgrēkos gāja bojā vismaz 135 cilvēki, bet vairāk nekā 5000 cilvēki tika ievainoti, savukārt, sagrūstot dzīvojamajām ēkām, bez pajumtes palika 300 000 Beirūtas iedzīvotāju.
 
1.jūl
Atbilstoši Finanšu izlūkošanas dienesta vadītājas Ilzes Znotiņas paziņojumam šogad jūnijā ir sasniegts absolūts rekords pēc FID iesaldēto līdzekļu apjoma. Jūnija pirmajā pusē vien banku kontos tika iesaldēti 94,25 miljoni eiro. Kopumā no 2020. gada 1. janvāra līdz jūnija vidum Finanšu izlūkošanas dienests iesaldēja 283,39 miljonus eiro, kā arī trīs seifus un 30 nekustamos īpašumus.
 
28.jun
Šajā nedēļā bija vēl viens svarīgs datums, kuru mūsdienu Latvijā vairs īpaši neizceļ. 22. jūnijs ir diena, kurā 1941. gadā Latvijas teritorijā ienāca karš. Otrais pasaules karš sākās 1939. gada 1. septembrī, bet karadarbība Latvijas teritoriju tieši neskāra.
 
9.jun
Uz Neatkarīgās jautājamiem atbild Ķīnas Tautas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Lians Dzjaņguaņs (Liang Jianquan).
 
30.mai
Globālās pandēmijas laikā tiek izteiktas dažādas versijas par Covid-19 izcelsmi. Viena no versijām vēsta par Covid-19 mākslīgo izcelsmi, proti, attiecīgais vīruss ir laboratorijās radīts bioloģisks ierocis. Bioloģisko ieroču vēsturi apskatījām Neatkarīgās 24. maija numurā, bet šoreiz par visbīstamākajiem bioloģiskajiem ieročiem un to lietošanas sekām.
 
24.mai
Globālās pandēmijas laikā tiek izteiktas dažādas versijas par Covid-19 izcelsmi. Viena no versijām ir par vīrusa mākslīgo izcelsmi, proti, attiecīgais vīruss ir laboratorijās radīts bioloģisks ierocis, kas apzināti ir izlaists (vai arī nejauši izsprucis brīvībā). Šādām bažām ir zināms vēsturisks pamats, jo pirms visaptverošā bioloģisko ieroču aizlieguma stāšanās spēkā 20. gadsimta septiņdesmito gadu sākumā notika daudzi un dažādi eksperimenti ar ļoti bīstamiem slimību izraisītajiem (tostarp arī ar gripas vīrusiem), bet efektīvākie slimību kompleksi bija iekļauti vairāku valstu bruņojumā.
 
9.apr
Pēc 19. marta uzrunas nācijai, kurā Francijas prezidentes Emanuels Makrons Francijā noteiktos ierobežojumus salīdzināja ar karu, viņš izpelnījās Eiropas Komisijas prezidentes Urzulas fon der Leienas aizrādījumu par pārāk sakāpinātas leksikas lietošanu. Patiešām, vai Francijā un daudzviet citur noteiktos ierobežojumus var salīdzināt ar tiem ierobežojumiem, kādi tiek noteikti kara laikā? Dažādās ES dalībvalstīs ierobežojumu režīmi ir visai atšķirīgi. Cik lielā mērā jau esošie noteiktie ierobežojumi – robežu slēgšana, starptautisko pasažieru pārvadājumu atcelšana, publisko pasākumu aizliegšana, mācību iestāžu darbības apturēšana utt. – ir raksturīgi tikai kara laikam?