Izbeidziet sīkumtirgu!

 
©F64

Pastāv liela gribēšana nomest no amata Rīgas mēru Nilu Ušakovu un Rīgas domes koalīciju. Labi! Bet – es pagaidām neredzu, ar ko īsti tie nometēji ir pārāki par šo domes koalīciju, un arī to, ka viņu pakaļas būtu daudz tīrākas par domes pozīcijā sēdošo pakaļām. Kur ir viņu kaut cik profesionāli definētā, programmatiski sakārtotā alternatīva galvaspilsētas attīstībai?

Plašākā mērogā - valsts attīstībai! Jo pašreizējās Saeimas pozīcijas kopums man lielā mērā pagaidām šķiet, atvainojos, politisko diletantu bērnudārzs. Tas ir labi, ka Kariņa kungam izdevās sastutēt valdību, bet, manuprāt, viņam būs jārēķinās ar visai vāju likumdevējas, politiskās varas aizmuguri. Ko vērti kaut vai šie KPV LV iekšējie kašķi? Ja pieņemt KPV LV spēles noteikumus, tad es pat sliecos vairāk būt Gobzema, nevis Kaimiņa pusē. Jo viņa priekšstatu definīcijas nav tik teatrālas un ārišķīgas. Par tām vēl var kaut cik diskutēt. Saistībā ar Kaimiņa&Co ambīcijām var tik vien kā «iejusties lomā». Tā ir bezperspektīva pļurkstēšana.

Puiši, jūs taču šā vai tā esat tikuši politiķu, valstsvīru lomās. Nu tad beidziet pazemot šo valsti ar savu sīkumaino redzes apvārsni, sāciet, turpiniet to būvēt. Turklāt darāmais, ja turēt acu priekšā tautas intereses un tās nākotni, manuprāt, ir visai viegli saskatāms. Bet patlaban izskatās, ka jūs gribat nopirkt tautu par naudu. Skolotājus, ārstus, juristus... Jā, šis nacionālās inteliģences priekšpulks varas uzskatā materiāli ticis vērtēts zemāk par nemācītiem melnstrādniekiem. Taču ar naudu skolotājiem un dakteriem būs daudz par maz, lai tauta kļūtu izglītota un vesela. Kur ir jūsu programmatiskie priekšlikumi kaut vai tikai šīs Saeimas sasaukuma laikam? Ja jums, vai esat izglītības, veselības, labklājības, ekonomikas... ministrs, prātā tik vien kā budžeta lāpīšana un kaut kādas fragmentāras konvulsijas, nav kompleksa programmatiska redzējuma, ja jums nav skaidra pat 2021. gada nākotne, jūs neatbilstat savu ieņemto amatu līmenim. Vācieties prom! Katram no minētajiem krēsliem, kad darāmā aprises, cerams, tiks definētas vismaz kaut cik apjomīgāk, es pacentīšos sniegt analītisku vērtējumu jomas pārvaldes aspektā.

Patlaban es atjaunoju un padaru kaut cik laikmetīgākas šajā jomā reiz gūtās zināšanas. Jo uz vecumu mani sāk kaitināt tas, ka varu Latvijā arvien vairāk sāk gūt smurguļi (vienalga vai tiem 20 vai 80 gadu) un mietpilsoņi. Vēl pirms desmit gadiem es pieņēmu, ka ar varu var arī paspēlēties, bet nu skatos, ka šo spēlīšu (arī manējo) dēļ arī manam mazdēlam var rasties vēlēšanās nebūt vairs te un nebūt latvietim. Es to kategoriski nevēlos. Tāpēc, ja ikviena varas līmeņa kvalitāte te netaps kaut cik profesionāla un valsts situācijai atbilstoša, es centīšos, ja ne organizatoriski, tad vismaz teorētiski definēt tai alternatīvu. Starp citu, arī «dzeltenās vestes» es uzskatu tik vien kā ar spēcīgāku saturu piepildāmu, bet nebūt ne atmetamu izpausmes iespēju. Pilsoniskumu, pilsonisko pašcieņu mēs no «vecās» Eiropas varam tikai mācīties. Bet Latvijā, lai uzlabotu varu, darāmā ir bez gala. Sākot ar efektīvu pārvaldi (good govermance - skat ANO Attīstības programmu), un tad vērtējot arī tādas lietas kā - lēmumu rezultativitāte; tiesību prevalēšana (rule of law); operativitāte; dažādu starpniecības, saskaņošanas mehānismu efektivitāte utt. Visā nosauktajā Latvijas vara nav kā pienākas sakopusies. Bet valsts (vara) mūs nevis valda, bet sniedz mums pakalpojumus. Un kā pakalpojumu sniedzējai tai jāapzinās gan sava misija, gan arī jāzina sava vieta.

Jā, es gribu, lai šie simts Saeimā ievēlētie ir Latvijas paraugpilsoņi. Gan prāta, gan rīcības ziņā, gan attieksmē pret cilvēkiem un attiecībās ar tiem. Atgūtās neatkarības laiks manā uztverē ir bijis pilnīgi pietiekams, lai katrs, kurš tiecas noteikt, kā citiem dzīvot, šīs lietas apgūtu kaut vai pašmācības, autotreniņa ceļā. Ja nespējat, tad esat tikuši ne savā vietā. Vai nu saņemieties un savācieties, vai vācieties prom! Mēs gribam redzēt Saeimu, nevis no cirka arēnas aizgūtas klaunādes. Mēs gribam redzēt Ministru kabinetu, kuru atzītu vismaz puse sabiedrības. Jā, mēs jūs ievēlējām, un jūsu zemie reitingi ir arī mūsu pilsoniskuma kvalitātes vērtējums. Taču - tas jūs neattaisno ne mazākā mērā. Valsts un mūsu kā tautas liktenis nu ir jūsu rokās. Tad pacentieties, lūdzu, vismaz kaut cik būt šīs misijas cienīgi!