2025. gada 7. aprīlis – Pasaules veselības diena ar rūpi par māmiņu un bērnu veselību

© Ģirts Ozoliņš/MN

Pasaules veselības diena tiek atzīmēta 7. aprīlī. Tā ir diena, kurā visa pasaule pieklājīgi godā veselības darbiniekus, godā veselības jomu – vai tā būtu profilakse, ārstniecība, rehabilitācija, farmācija, laboratorā diagostika vai jebkāda cita veselības aprūpes sadaļa. 7. aprīlis katru gadu iezīmē būtisko virzienu globālajā veselības jomā – šogad virzība saucas "Veselīgs sākums, cerību pilna nākotne".

Viekāršoti - šogad Pasaules Veselības dienā 7. aprīlī aizsāksies gadu ilga kampaņa par māmiņu un jaundzimušo veselību. Kampaņa aicinās valdības un veselības jomas līderus pastiprināt centienus, lai izbeigtu novēršamu māmiņu un jaundzimušo nāvi un par prioritāti izvirzītu sieviešu veselību un labklājību ilgtermiņā. Māmiņu un bērnu veselība ir veselīgu ģimeņu un kopienu pamats, kas palīdz mums visiem nodrošināt cerīgu nākotni.

Īsi pieskaršos Pasaules Veselības dienas un Pasaules Veselības organizācijas vēsturei, jo tieši Pasaules Veselības organizācija (PVO) organizē Pasaules veselības dienu. Pasaules Veselības organizācija tika dibināta 1948. gada 7. aprīlī, kad pasaules valstis apvienojās lai veicinātu veselību, nodrošinātu pasaules drošību un kalpotu neaizsargātajiem - lai ikviens un visur varētu sasniegt visaugstāko veselības un labklājības līmeni.Interesanti, ka PVO dibināšanā liela nozīme bija globālo reliģiju līderiem, jo visas lielākās pasaules reliģijas uzsver veselīga ķermeņa un prāta uzturēšanas nozīmi, kas ir arī daudzu lokālo medicīnas skolu un to praktizētāju pamatprincipu pamatā.

Tātad - Pasaules Veselības diena vienlaikus ir arī PVO dzimšanas diena. PVO ir pieredzējusi, stabila un nozīmīga organizācija, bet savu dzimšanas dienu atzīmē, lai atgādinātu cilvēkiem, ka veselība un veselības aprūpes pieejamība ir cilvēktiesības. Lai atzīmētu 7. aprīli Pasaules Veselības organizācija rīko pasākumus un aktivitātes visā pasaulē un reģionālā līmenī.

Pasaules Veselības organizācijas veikums sabiedrības veselības jomā ir uzlabojis dzīves kvalitāti visas planētas iedzīvotājiem. Nedaudz ieskatoties PVO vēsturē, tā būtu aprakstāma šādi - 1945. gada decembrī Brazīlija un Ķīna (pašreizējās Taivānas valdības priekštece) ANO ierosināja izveidot globālu veselības aizsardzības organizāciju, kas būtu pilnīgi brīva no jebkādas valdības kontroles. Arī Apvienoto Nāciju organizācijai bija nepieciešama starptautiska struktūra, kas nodarbotos ar veselības jautājumiem un būtu neatkarīga no jebkuras valdības.

Jau 1946. gada jūlijā tika ratificēta Pasaules Veselības organizācijas konstitūcija, bet ar 1948. gada 7. aprīli šī PVO konstitūcija stājās spēkā, tās izstrādē bija piedalījusies 61 valsts.

PVO bija radīta un tai bija uzticcēta rūpe - risināt sabiedrības veselības un higiēnas jautājumus, kā arī sniegt medicīnisko palīdzību pasaules mērogā visām valstīm, kurām tā bija nepieciešama.

Pasaules Veselības dienu 7. aprīlī gan svin tikai kopš 1950. gada, kad bija ne tikai apjausts, bet arī saprasts, ka PVO ir dzīvotspējīgs projekts (1949. gadā veselības diena tika atzīmēta 22. jūlijā). Tēmas Pasaules Veselības dienai ir dažādas, laikmetam un gadam atbilstošas, nu piemēram - 1998. gadā tika akcentētas rūpes par mātes veselību, 2003. gadā - rūpes par bērniem draudzīgu un veselīgu vidi, 2017. gadā - depresija, 2020. gadā - atbalsts vecmātēm un medicīnas māsām, 2023. gadā - veselība visiem.

Lielākoties Pasaules veselības dienai izvēlētā tēma ir bijusi efektīva, palielinājusi sabiedrības informētību un izglītošanu, līdzējusi novērst veselības aprūpes problēmas, mudinājusi cilvēkus saudzēt savu veselību, sportot, lietot izrakstītos medikamentus, vakcinēties etc.

2025. gada 7. aprīlī atbalstīsim veselīgu grūtniecību un dzemdības, kā arī labāku pēcdzemdību veselību

Sievietes, augļa un jaudzimušā veselība pārlieku bieži ir nevis veselības jomas, bet gan sociālās jomas problēma. Uzdevums ir palīdzēt katrai sievietei un bērnam izdzīvot un attīstīties. Šis uzdevums ir ļoti svarīgs. Joprojām uz zemeslodes gandrīz 300 000 sieviešu katru gadu zaudē dzīvību grūtniecības vai dzemdību dēļ, savukārt vairāk nekā 2 miljoni bērnu mirst pirmajā dzīves mēnesī, bet vēl aptuveni 2 miljoni piedzimst nedzīvi. Tas ir aptuveni 1 novēršams nāves gadījums ik pēc 7 sekundēm. Pasaules Veselības orgaizācija ir noteikusi mērķus, lai līdz 2030. gadam uzlabotu māmiņu izdzīvošanas rādītājus, bet 4 no 5 valstīm (diemžēl arī Latvija to skaitā) vēl nav sasniegušas nospraustos mērķus, jādomā, ka 2/3, ieskaitot Latviju, šos mērķus sasniegs.

Sievietēm un ģimenēm visā pasaulē ir nepieciešama kvalitatīva aprūpe, kas sniedz fizisku un emocionālu atbalstu pirms dzemdībām, dzemdību laikā un pēc tām.

Veselības sistēmām ir jāattīstās, lai pārvaldītu daudzās veselības problēmas, kas ietekmē māmiņu un jaundzimušo veselību. Tās ietver ne tikai tiešas dzemdību komplikācijas, bet arī garīgās veselības traucējumus, neinfekcijas slimības un ģimenes plānošanu.

Globāli sievietes un ģimenes būtu atbalstāmas ar tiesību aktiem un politiku, kas aizsargā viņu veselību un tiesības. Kādi būtu galvenie kampaņas "Veselīgs sākums, cerību pilna nākotne" mērķi?

Pirmkārt, veicināt izpratni par grūtnieču un jaundzimušo izdzīvošanas nepilnībām un nepieciešamību par prioritāti noteikt sieviešu ilgtermiņa labklājību.

Otrkārt - iestāties par efektīviem ieguldījumiem, kas uzlabo sieviešu un zīdaiņu veselību.

Treškārt - veicināt kopīgu rīcību, lai atbalstītu vecākus, kā arī veselības aprūpes speciālistus, kas sniedz kritiski svarīgu aprūpi.

Bet ceturtkārt - sniegt noderīgu informāciju par veselību saistībā ar grūtniecību, dzemdībām un pēcdzemdību periodu.

Ko darīt un virzīt un rūpēties katram Latvijas iedzīvotājam 7. aprīlī, Pasaules Veselības dienā?

Pasaules Veselības diena liek mums visiem padomāt par sievietes un bēra veselību.

Valstij - Veselības ministrijai es novēlu atcerēties un īstenot senvirzītu aktivitāti - "rozā koridoru". Tas nozīmē - grūtniecei nodrošināt bez rindas, ātru un kvalitatīvu endokriologa, zobārsta, kardiologa un jebkura cita speciālista konsultāciju vajadzības gadījumā. Jā, mums grūtieces var itin viegli tikt pie giekologa un sonoskopista, bet viņām arī jebkuru citu ārstiecības atbalstu vajadzētu saņemt bez rindas. Savulaik veselības ministre, ginekoloģe Ingrīda Circene meklēja u bruģēja šo ceļu, bet nepaguva, citu ministru aktualitātēs "rozā koridors" pazuda.

7. aprīlī mums būtu jāpateicas mūsu bērnu ārstiem, ginekologiem, dzemdību speciālistiem, mikropediatriem, arī māsām un laboratorijas speciālistiem, jāpasaka paldies Rīgas Dzemdību ama kolektīvam un visu Latvijas slimīcu giekoloģijas, dzemdību nodaļu un pediatrijas nodaļu kolektīvam, īpaši - Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas kolektīvam un - savam ģimenes ārstam vai savu bēru pediatram.

Es personiski vēlos pateikties Latvijas Giekologu un dzemdību speciālistu asociācijai par tās nenogurstošo darbu sieviešu izglītošanā un grūtiecības procesa optimizēšanā. Pateicību pelnījušas arī Latvijas Pediatru asociācija un Latvijas Neonatologu biedrība.

Bet kādas vēl ir tās lietas un jomas, ko katram vajadzētu pārdomāt un kaut vai priekš sevis aktualizēt Pasaules Veselības dienā?

7. aprīlis ir diena, kad mums vajadzētu atcerēties par savu zemeslodi, nepiesārņot to, jo - citas planētas mums nav!

Mums vajadzētu strikti pateikt sev un citiem - nesmēķē! Neļausim nevienam smēķēt savā klātbūtnē! Neļausim smēķēt bērna klātbūtnē un jebkādā veidā nodot bērnam cigareti un citus tabakas izstrādājumus! Neklausīsimies maldu reklāmās - bezdūmu izstrādājumi bērniem ir tikpat kaitīgi kā jebkuras cigaretes un tabakas produkti.

Pasaules Veselības diena katram saka u mums to būtu jāatkārto: celies, kusties, dzīvo! Katram - piecas reizes nedēļā vismaz pusstundu trenējies! Jāsporto jebkurā vecumā, jāsacenšas! Bērniem jāsporto katru dienu. Skolai un ārpusskolas iestādēm ir jāodrošina, ka katrs bērns vismaz stundu 7 dienas nedēļā nodarbojas ar sportiskām aktivitātēm. Neaizmirsīsim katram bērnam mācīt peldēt un drošību uz ūdens!

Mācīties nozīmē rūpēties par veselību. Izglītība nozīmē veselības lietpratību, ilgu mūžu un labu veselību! Atgādināsim mūsu valdībai, ka tieši valdība, atņemot veselības mācību skolas bērniem, ir nozagusi bērniem zināšanas veselības pratībā. Piespiedīsim valdību un Izglītības un zinātnes ministriju atjaunot veselības mācību skolās!

Katram cilvēkam 7. aprīlī vajadzētu pārdomāt - kā samazināt sadzīves ķīmijas izmantošanu savā apkārtnē! Nedrīkst pieļaut sadzīves ķīmijai nonākt atklātās ūdenskrātuvēs! Visvairāk tas attiecas uz pesticīdiem un herbicīdiem, kas nogalina mūsu planētu.

Vajag atcerēties, ka cilvēks ir tas, ko viņš ēd. Ēst vajadzētu gudri, izvairoties no transtaukiem. Lietosim saknes un dārzeņus, samazināsim sāls, cukura un konservantu saturu savā uzturā!

Nedzersim alkoholu tik daudz, cik spējam! Ne gramu alkohola grūtniecības laikā! Nekad nedosim alkoholu bērniem!

Cīnīsimies pret narkotiku un psihotropo vielu lietošanu! Nekad nelietosim narkotikas un nezināmas vielas smēķējot, šņaucot un tablešu veidā!

Rūpēsimies par veselīgu psihosomatisko vidi valstī, sadzīvē, darbā, skolā un ģimenē!

Mīlēsim sevi, rūpēsimies par savu veselību ar profesionāļu atbalstu!

Izvairīsimies no traumām un sargāsim citus! Sargāsim bērnus no pārkaršanas, nosalšanas, kritieniem, slīkšanas!

Ticēsim savam ārstam! Zāles palīdz tikai tad, ja tās lieto. Būsim līdzestīgi ārsta ieteiktajām dzīvesveida izmaiņām un nozīmētai ārstniecībai, ticēsim vakcinācijai! Nepakļausimies šarlatānu, nekompetentu cilvēku, uzturbagātinātāju biznesa un reklāmas mārketinga speciālistu uzspiestam viedoklim.

Noticiet - Pasaules veselības diena ir tiešām svarīga diena, pat, ja Latvijas valdība un Veselības ministrija par to nav informētas.

Viedokļi

Pasaules veselības diena tiek atzīmēta 7. aprīlī. Tā ir diena, kurā visa pasaule pieklājīgi godā veselības darbiniekus, godā veselības jomu – vai tā būtu profilakse, ārstniecība, rehabilitācija, farmācija, laboratorā diagostika vai jebkāda cita veselības aprūpes sadaļa. 7. aprīlis katru gadu iezīmē būtisko virzienu globālajā veselības jomā – šogad virzība saucas "Veselīgs sākums, cerību pilna nākotne".

Svarīgākais