Andas Čakšas lielo solījumu diena ir klāt, bet mediķi nesaņems solīto algas pielikumu

 

Pienākusi algas diena par janvāri. Medicīnas māsa, ārsta palīgs NMPD, ārsti uzņemšanas nodaļā un visi medicīnas darbinieki gaida savu 20% algu pielikumu. Šī pielikuma nebūs, taču būs mediķi, kas ieraudzīs reālu algas samazinājumu, jo būs samazinātas piemaksas, atņemtas pusslodzes.

Atgādināšu tikai trīs Andas Čakšas paziņojumus. Pirmais nāk jau no 1917. gada, kad Anda Čakša satraucas, ka mediķu algas pieaugs pārāk strauji. Informācija vēl joprojām internetā atrodama: https://jauns.lv/raksts/par-veselibu/250182-caksa-satraucas-ka-mediku-algas-pieaugs-parak-strauji. Pērnā gada 5. decembrī mēdiji ziņoja: „Čakša: mediķu algas par 20% tiks palielinātas jau no janvāra”. Internetā: https://jauns.lv/raksts/zinas/308209-caksa-mediku-algas-par-20-tiks-palielinatas-jau-no-janvara. Un vēl paziņojums 18. decembrī: „No nākamā gada 1. janvāra mediķu darba samaksa pieaugs vidēji par 20%, salīdzinot ar šo gadu, paredz otrdien - šāgada pēdējā Ministru Kabineta (MK) sēdē pieņemtais valdības lēmums apstiprināt grozījumus MK noteikumos”. Šis gan ir izraksts no preses relīzes, bet visādos locījumos ar svinīgiem ministres solījumiem, tas joprojām atrodams avīzēs un portālos.

Ja mēs palasam pērnā gada Andas Čakšas solījumus, tad rīt mediķiem kredītkartei būtu jāuzsprāgst no pārpilnības.

Solījumi savu ir sasnieguši, Anda Čakša kā lielmāte sēž Saeimā, saņem milzu algu (salīdzinājumā ar ārstiem un māsām), reizi nedēļā nospoiež balsošanas pogas, bet divas reizes nedēļā- stundu vai pusotras gudri par visiem jautājumiem izsakās komisiju sēdēs. Solījumi ir viņu atveduši uz Saeimu. Tiesa, Andas Čakšas solījumi bija krietni plašāki par algas pielikumu. Augustā pirms vēlēšanām viņa ārstiem solīja tikai algas pielikumu, bet pacientiem- turpat vai saules mūžu

Vai politiķis drīkst nesolīt? Ja paskatam, ko sasolījušas iesācēju partijas, tad šajos solījumos pensijas tiks pasniegtas zelta stieņos, bet algas piecsimteiro banknotēs. Bet uz šīm partijām visi raudzījās ar izpratni- nezin taču, ka nauda kokos neaug. Ja solītājs ir ministre ar divu gadu amatprasmi, kura piedalījusies divu budžetu pieņemšanā, viņas vārdos klausās. Ja priekšvēlēšanu solījumu došanā tiktu rīkots nacionālais čempionāts, veselības ministre Anda Čakša to būtu pārliecinoši uzvarējusi, saņēmusi kausu, medaļu un arodbiedrības priekšsēža parakstītu diplomu. Viņa solīja pārliecinoši, solīja katru dienu televīzijā, radio, avīzēs un facebook kontā, solīja milzu algas ārstiem, māsām un neatliekamās palīdzības šoferiem, zaļus koridorus pacientiem ar vēzi, insultu, infarktu, iesnām un pumpām, solīja lielas kvotas, superātru e-veselību un medicīnisko palīdzību visiem NATO karavīriem ar tādu ķirurģisku pieredzi, kādu tikai Sīrijas karā var šobrīd iegūt. Fantastisks solījums bija būtiskākā nākamā gada iecere, lai mazinātu senioru izdevumus par veselības aprūpi, atcelt pensionāriem desmit eiro pacienta līdzmaksājumu par katru slimnīcas gultā pavadīto dienu. Un kur tad vēl ikdienas solījumi, ka zāles kļūs lētākas tieši pēc vēlēšanām. Šie solījumi televīzijā, radio, laikrakstos un portālos labo darbu čempionei Andai Čakšai nebija par brīvu. Šīs priekšvēlēšanu reklāmas maksāja milzu naudu, jautājums, kas to naudu deva un vai deva par padarītiem darbiem (iepirkumiem?) vai solījumiem kaut ko darīt (iepirkt par valsts naudu?)

Problēma tāda, ka naudu veselības budžets saņēma lielu (papildus 200 miljonus), bet ministrei Čakšai to izdevās iztērēt zāļu un tehnikas iepirkumos, e-veselības un jaunās finansēšanas kārtības e-sistēmas ieviešanā, patiesībā visur, izņemot mediķu algās. Varbūt tādēļ, ka mediķu algas ir vienīgais, no kā nevar paņemt „otkatu”?

Un tomēr, es aicinu visus kolēģus, kas šajās dienās saņems algu, bet nesaņems cerētos papildus 20% (vienkāršoti- ja Jūs saņēmāt „uz rokas” 600 eiro, Jums vajadzētu šonedēļ algā „uz rokas” saņemt 720 eiro) atcerēties šos solījumus. Atcerēties- neticiet tukšiem solījumiem. Un vēl- atcerieties tos Jūsu iestāžu vadītājus, līderus un valžu locekļus, kas Jūs aicināja, pierunāja, piedraudēja balsot par Andu Čakšu. Vai Jūs ticiet šiem cilvēkiem? Padomājiet- vai Jūsu iestādes vadītājs tiešām ir Jūsu uzticamības persona pēc tam, kad kūkumā sameties bučoja lielmātes roku, bet pēc tam centās visus „pielauzt” vēlēt par šo blondīni. Vai Jūsu priekšnieka interese bija nesavtīga politiska pārliecība par ZZS?