Mēs pavisam bijām četri

 
©F64 Photo Agency

Pagājušās nedēļas nogalē augsto Rīgas domes priekšsēdētāja amatu ieguva Dainis Turlais (Gods kalpot Rīgai (GKR)), taču uzreiz izrādījās, ka kuģis, kam viņš kļuva par kapteini, ir ar milzīgu sūci. Partijā Saskaņa ir uzradušies četri atkritēji – Aleksejs Rosļikovs, Vadims Baraņņiks, Valērijs Petrovs un Vitālijs Dubovs, kas nepakļāvās partijas disciplīnai un nenobalsoja par Saskaņas Rīgas nodaļas vadītāja Sandra Bergmaņa kļūšanu par vicemēru. Vēl šis četrinieks balsoja arī pret Oļega Burova (GKR) virzīšanu uz Rīgas brīvostas padomi. Četrinieks no Saskaņas ir izslēgts un nodibinājis domē neatkarīgu deputātu frakciju, kas turpmāk būšot vienota savos balsojumos.

Tas nozīmē, ka Saskaņai/GKR vairs nav stabila vairākuma un līdzšinējā valdošā galvaspilsētas koalīcija var rēķināties tikai ar 28 deputātu balsīm no 60. Deputātu četriniekam nebija iemesla justies atstumtam, lai par kaut ko apvainotos - visiem četriem bija augsti, labi atalgoti amati, tādēļ jo interesanti, kāpēc tāds demaršs? Katrā ziņā tas izskatās ļoti dīvaini, liekot domāt, ka varbūt četrinieku ir pārpirkuši kādi opozīcijas sponsoru kasieri. Izskatās, ka viens no scenārijiem, kā lietas var attīstīties tālāk, ir Turlā gāšana un domes ārkārtas vēlēšanas. Deputātu četrinieks pašlaik ir fantastiski varens - tas var izvilkt asiņaino dunci un sabrucināt domi, bet var arī to nedarīt, var runāt uz abām pusēm - gan ar Saskaņu un GKR, gan arī ar opozīciju. Opozīcijai Rosļikovs jau ir piedāvājis draudzību - pat vicemēra vai mēra amatu Nacionālās apvienības deputātei Baibai Brokai un domes Drošības komitejas vadību Jaunajai konservatīvajai partijai. Taču opozīcijas Vienotības frakcija ir pret Rosļikovu noskaņota naidīgi. Skaidrs, ka nekas vēl nav skaidrs, aiz kulisēm notiek visādas sarunas un vēl var notikt arī četrinieka atkalsalabšana ar Saskaņu/GKR.

Bet nu lai vai kā - kopš Nila Ušakova un Andra Amerika atkāpšanās no Rīgas vadības amatiem agrākā betoncietā Saskaņas/GKR koalīcija vairs nav vienota, un Turlajam būs ļoti grūti strādāt. Turlais pašlaik cenšas kaut ko manevrēt un spriež, ka taisīs domē padomi, kurā aicinās deputātus no visām frakcijām, taču diezin vai domē šai idejai būs dižs atbalsts. Varbūt Turlajam pašam pienāks mirklis, kurā jāliek amats pie malas - ja kazai nav piena, tad nav. Pat ja pašlaik notiks salabšana ar dumpinieku četrinieku, neviens nezina, par ko un kurā brīdī tam atkal sagribēsies uzmest lūpu. Ja radīsies tādi apstākļi, ka dome nevarēs strādāt, būs ārkārtas vēlēšanas ar ļoti neprognozējamiem rezultātiem. Saskaņa un GKR pašlaik it kā ir novājināta, iekšējas nesaskaņas nekad nevienai partijai par labu nenāk, taču arī kapu zvanus tai zvanīt ir pāragri. Opozīcijas partijas sacenšas savā starpā, kura prot skaļāk gānīt Saskaņu/GKR, taču tām pašlaik stipri vien pietrūkst pārliecinoša pozitīvā programmatiskā piedāvājuma. Un arī ar kadriem ir trūcīgi.