Rīt noslēgsies partiju sarakstu iesniegšana 13. Saeimas vēlēšanām, līdz ar to politiķu bēguļošana no partijas uz partiju būs apstājusies līdz pēcvēlēšanām. Lai kā sauktos partija un lai kāda tai būtu programma, vēlētājs tomēr pirmām kārtām skatīsies, kas tie par deguniem, kas viņu aicina par sevi balsot.
Reitingu līdere Saskaņa pēdējā laikā bija spraudusi kursu uz latvisku uzvārdu piesaistīšanu. Šajā ziņā prāvākais guvums ir bijušais satiksmes ministrs Anrijs Matīss, kurš agrāk bija Vienotībā. Arī atvaļinātais robežsardzes ģenerālis Ivars Zālītis nav zemē metams. Ar šīs partijas elektorātu gan ir tā, ka tas neuzticas piepeši nez no kurienes ieradušamies latviešiem un vēlēšanās svītro viņus ārā.
Vēl viens vērtīgs jauns kadrs Saskaņai ir bijušais ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis, kurš savulaik politikā ieradās caur Zatlera projektu. Viņš tagad arī Saskaņas premjera amata kandidāts. Dombrovskis kādu laiku bija aizgājis akadēmiskā darbā, bet nu politika mēdz cilvēkus vilkt sevī atpakaļ.
Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) nav kādu pārsteidzošu jaunumu kadros, ja neskaita iepriekš maz pamanīto faktu, ka partija var palielīties ar sešiem olimpiešiem. Kaut kādā mērā par pārsteigumu var saukt to, ka no ZZS kandidē Saeimas deputāts Valdis Kalnozols, kurš ar saviem ekstravagantajiem gājieniem bija radījis iespaidu, ka viņam ZZS vadības lēmumi nav saistoši. Bet laikam jau cilvēki ir salabuši, Kalnozols nomierinājies un pārējie viņam piedevuši.
Gluži pretēja veida pārsteigums ir Saeimas deputātes Lolitas Čigānes nekandidēšana. Viņa bija to piecu deputātu skaitā, kas pameta Vienotību, lai dibinātu jaunu politisko spēku. Pēc tam viņa atkal atgriezās Vienotībā, kas tagad saucas Jaunā vienotība, taču nupat nesen paziņoja, ka vēlēšanās nekandidēs. Čigāne aiziet bez histēriskas bļaušanas, kas ir visnotaļ pozitīvi. Ir labi, ja cilvēks nav tiktāl ielipis politikā, ka nespēj sev atrast citu ampluā.
Nebūtu slikti, ja līdzīgā veidā no politikas atpūstos un sabiedrību no sevis atpūtinātu vēl dažs jaunvienotībnieks vai parists, taču nekā - ar visām četrām turas un atkal grib sprausties nākamajā Saeimā iekšā.
Attīstībai/Par kadri ir ņirbējuši ne pa jokam, nākot un aizejot, līdz beidzot tai pievienojās Artis Pabriks, kurš iepriekš bija nelokāms vienotībnieks. Bet, redz, kā dzīvē gadās - Pabriks laikam izskaitļoja, ka no Jaunās vienotības viņam nebūs iespējas atkal tikt ievēlētam Eiropas Parlamentā. Tikmēr no Attīstībai/Par kaut kādas, kaut nelielas, bet cerības ir.
Attīstībai/Par nav laba ziņa, ka cienījamie zinātnieki Vjačeslavs Kaščejevs un Andris Ambainis, kuri savulaik eksponējās kā partijas atbalstītāji, vēlēšanās tomēr nestartēs.
Pagaidām tā īsti aktīvi kampaņo tikai Artusa Kaimiņa KPV LV, bet pārējie blisina acis un sacer pareizus, bet garlaicīgus lozungus. Rezultātā KPV LV ir izvirzījusies trešajā vietā, radot pamatīgu stresu jo daudziem. Nacionālā apvienība ar KPV LV tieši nekonkurē, taču var kļūt bēdīga par trešās vietas zaudēšanu. Tas, iespējams, mudinās nacionāļus uz kādiem nikniem rusofobiskiem un ksenofobiskiem izgājieniem. Saskaņa par to arī priecātos, jo tai tad būtu iemesli aģitēt pretī un mudināt krievu etnisko grupu iet pie urnām. Nacionālajai apvienībai gan nav pārāk daudz ko satraukties, jo tai ir ilggadējs, stabils vēlētājs, kuru neatturēs no balsošanas par NA kaut kādi sarežģīti skandāli ar maksātnespējas administratoriem.
Artuss Kaimiņš pēc epopejas ar Latvijas Reģionu apvienības ievilkšanu 12. Saeimā un sanīšanos ar bijušajiem cīņubiedriem bija jau šķietami zudis - no viņa, kā teiktu senie grieķi, bija palikusi pāri tikai mēle un iekšas. Taču brīnums ir noticis - re, kā tomēr var iekāpt otrreiz tajā pašā straumē! Šoreiz kopā ar hiperaktīvo advokātu Aldi Gobzemu Kaimiņš griež ārā pogas Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP), kas arī darbojas tajā pašā nišā, kur makšķerē protesta balsotājus un neizlēmušos. Liels pārsteigums ir zivsaimnieka, TV24 ētera personības Didža Šmita pievienošanās KPV LV. Līdz šim Šmita tēls bija kompetents un korekts, bet Kaimiņš ir bezkaunīgs politiskais huligāns, kas neprot uzvesties… Kā šie diametrāli pretējie kungi domā sadzīvot vienā kompānijā? Diezin vai tas ir uz ilgu laiku.
Pašreizējie partiju reitingi vēl maz ko nozīmē, un atlikušajā laikā iespējami jauni pavērsieni. Pārskaitusies, pat par KPV LV vēl destruktīvākā un populistiskākā JKP mierā neliksies, savukārt valdības partijām vēl ir iespējas likt lietā savus administratīvos resursus. Bet nu sašķelta 13. Saeima solās būt. Liela nozīme būs tam, kas tie par cilvēkiem, kurus vēlētājs būs cēlis tautas priekšstāvju godā. Kurš ar kuru spēs apsēsties pie sarunu galda? Kamēr uz priekšu tiek dzīts sprāgušais propagandas kleperis, ka ZZS plānojot koalīciju ar Saskaņu, aiz kulisēm jau slīpi vīriņi gudro, ka var pamēģināt atstāt aiz nākamās koalīcijas borta ZZS. Savukārt to diezin vai būs iespējams veikt bez Saskaņas. Bet nu nenomedītu lāču ādas ir vēl par agru dalīt.