Iztīrīt kantori

© F64

Pagājušā gada nogalē kāds bija izvietojis interneta sociālajos tīklos ziņas par Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras darbinieku algām. Mērķis laikam bija sacelt vētru, ka algas lielas, taču sanāca tā, ka šis materiāls nekādu milzu bumu neradīja. Jo, ja apskatās tuvāk, nekādas milzīgās šīs algas nav, varētu pat teikt, ka pieticīgas. Jāsatraucas, ka tik valstij nozīmīgā aģentūrā, kur strādā skoloti speciālisti, algas nav diez cik konkurētspējīgas.

Vēl skumjāka aina būtu redzama, ja tiktu nosauktas Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ierēdņu un Finanšu policijas izmeklētāju algas. Pēc nodokļu nomaksas viņiem uz rokas mēnesī tiek izmaksāti 500, 600, 800 eiro. Lielākiem priekšniekiem – 1000, 1500. Šādas algas var apskaust vienīgi mazkvalificētu darbu veicēji un pensionāri. Taču VID loma valstī ir nepārvērtējama – VID veic nodokļu un nodevu iekasēšanu, atklāj likumpārkāpumus muitas un finanšu jomā. Finanšu policistam ir milzu vara izsekot un kriminālvajāt finanšu blēžus. Saprotams arī, ka izglītības prasības finanšu policistam ir augstas, jo finanšu noziegumu atklāšanā labi jāpārzina ekonomika un jurisprudence. No tā, kā strādā VID, ir atkarīgs, vai valsts iekasēs tai pienākošos nodokļus un vai būs ko maksāt skolotājiem, mediķiem un pensionāriem.

Bet ko var iesākt ar 500 eiro algu? Ja samaksā rēķinus par elektrību, siltumu, gāzi, telefonu, internetu, ja vēl ir kāds līzings vai kredīts, gandrīz nekas pāri nepaliek. Vēl jau vajag arī maksāt par sabiedrisko transportu vai benzīnu, vajag pirkt pārtiku, kulturāli atpūsties.

Viena daļa VID darbinieku droši vien cieš un kaut kā lēkā no kapeikas uz kapeiku. Taču algu apjoms un sistēmiska rakstura trūkumi paši pasaka priekšā, ka viena daļa finanšu policistu diezin vai vispār var būt kristāldzidri godīgi. Ar to varu, kas ir viņu rokās, var uzzināt par finanšu noziegumiem, bet apmaiņā pret kukuli tos nevirzīt uz tiesas pusi, var reketēt bagātniekus ar draudiem sodīt un, uzmācoties ar biežām, nepamatotām pārbaudēm, var iesaistīties biznesa vai politiskas konkurences karos kādā vienā pusē. Agrāk, kad notika tā saucamie mentu kari, kad KNAB un VID bija asā konfliktā, knabisti un finanšu policisti cits citu uzmanīja un centās pieķert amata noziegumos, diemžēl arī fabricēja un provocēja lietas. Bet vismaz raustījās viens no otra. Tagad jau vairākus gadus KNAB un VID zem viena jumta, nav vairs par ko būt tik niknām batālijām. Šādi «mentu kari» gan nav nekas izcili labs, uz ko vajadzētu tiekties, būtu labāk, ja būtu stipra iekšējā izmeklēšana.

LTV raidījums De facto šokē skatītājus ar stāstiem par finanšu policistu īpašumiem, skaidrās naudas uzkrājumiem, no mātes – skolotājas mantoto bagātību, dārgu cepuri. Un tas par tik sīkām algām? Protams, maza alga nav attaisnojums negodīgumam – visiem ir grūti, arī ārsti ar izcilu izglītību un milzu atbildību saņem maz, ne visai daudz saņem tiesneši, pavisam maz saņem pedagogi, ugunsdzēsēji, kas katru dienu riskē ar dzīvību un veselību, saņem neatbilstīgi maz sava darba riskam. Protams, ka negodīgumam nav attaisnojuma, taču, nemaksājot izmeklētājam, ir radīta barotne korupcijai, ideāli apstākļi, lai tā sazeltu. Mazas algas, liela vara un vāja uzraudzība – kas gan var būt korupciju veicinošāks? VID nupat jau izskatās kā kantoris, kur vai čum un mudž no draņķiem, kas, iedami strādāt uz šo iestādi, ir bijuši pārsteigti: «Te arī algu maksā?»

Problēmas ar VID un cīņa pret pelēko ekonomiku nupat ir pamanītas arī Saeimā, valdībā, tiesībsargājošās iestādēs. Finanšu ministre Dana ReiznieceOzola ir devusi VID ģenerāldirektorei Inārai Pētersonei pusgadu laika, lai viņa sakārto savu saimniecību.

Nav tā, ka Pētersone neko nevar. Piemēram, lielas skaidras naudas krāšana zeķē valsts darbiniekam nav nekas glauns – to tā kā vajadzētu izskaust. Droši vien ir iespējami uzlabojumi kādos likumdošanas aktos. Jāpagudro arī par atalgojumu, laba, godīga darba stimulēšanu, jo, pakļaujot daudzmiljonu shēmu atklājēju nabadzības riskam, tiek veicināts korupcijas risks dienestā.

Un ir arī personāži, kas strādā VID, uzrāda deklarācijās zilus brīnumus un nevar paskaidrot, no kurienes cēlusies brangā turība. No tādiem šī iestāde būtu jāiztīra. Jo iestādei, kuras darbs ir iekasēt nodokļus, atklāt noziegumus, kurai ir operatīvās darbības tiesības, jābūt ar izcilu reputāciju, tai jābūt paraugiestādei.



Viedokļi

Premjerministre Evika Siliņa atzinusi, ka viņa ar saviem ministriem un Baltijas valstu premjeriem apspriedusi RB būves izbeigšanu un visi secinājuši, ka tāds lēmums dārgi maksāšot Praktiski lēmējiem bija jāizšķiras starp dārgu un nesamaksājami dārgu lēmumu nākotnē. Latvijai dārgais- nozīmētu ES atmaksāt nedaudz vairāk par vienu miljardu EUR vai nākotnē maksāt aptuveni 5 miljardus, lai būvi pabeigtu. Pie pēdējiem vēl būtu jāpieskaita sākotnējais miljards, ja būvi nepabeidz laikā, t.i. 2030. gadā. Eksperti gan saka, ka Latvijai nekādi neesot iespējams iekļauties grafikā un tuvākais varētu būt 2035. gads.

Svarīgākais