Tiesas tiesāšana

Saeima ceturtdien ar ievērojamu balsu vairākumu ir apstiprinājusi Ivaru Bičkoviču par Augstākās tiesas priekšsēdētāju.

Man nav argumentu pret šo kandidatūru, bet man arī nav neviena pārliecinoša argumenta par to, kāpēc tieši Ivars Bičkovičs bija jāapstiprina šajā augstajā amatā. Jau atkārtošos, uzsvērdams, ka atbildība jāprasa ne tikai no amatpersonas, bet arī no tiem, kas viņu šajā amatā ir apstiprinājuši, nenospraužot darbības mērķus un uzdevumus.

Vai tika izvērtētas Augstākas tiesas līdzšinējās kļūdas un neizdarības? Tiesnešu negatīvā reputācija? Korupcija tiesās? Angažētība? Konsekvences no nesenā ķēķa sarunu skandāla? Nepamatoti izdāļātās sankcijas noklausīties telefona sarunas? Utt.

Izskatās, ka politiķiem bija svarīgi pēc iespējas ātrāk apstiprināt amatā sev lojālu un prognozējamu cilvēku, tādējādi līdzsvarojot spēku samēru starp dažādiem grupējumiem un Latvijas īpašajiem dienestiem, tai skaitā KNAB, prokuratūru, SAB u.c. Augstākās tiesas priekšsēdētāja vara nav pārāk liela, taču, kā minimums, koalīcijas maizes tēvu pretinieku nometne nav stiprināta ar vēl vienu nekontrolētu un principiālu cilvēku.

Amizanta bija arī līdzšinējā Augstākās tiesas priekšsēdētāja Andra Guļāna reakcija. Viņš nebija tik drosmīgs, lai pats paustu savu vēlmi turpināt vadīt Augstāko tiesu, lai gan viņa kolēģi zināja stāstīt, cik ļoti viņš to vēlas. Acīmredzot A. Guļānam pietika kauna, izvērtējot to, kādā situācijā atrodas tiesa viņa vadīšanas laikā, taču vienlaikus pietika arī nekaunības, dodot mājienus par I. Bičkoviča nepiemērotību, redzot, ka Dienas veiktie nomelnošanas centieni ir neefektīvi.

Atgriežoties pie tiesas un tās uzdevumiem, mani uztrauc ne tikai šim laika posmam aktuālā korumpētība un angažētība Latvijas tiesās, bet arī darbības sistēmiskuma un tiesnešu atbildības trūkums. Viena un tā pati tiesa tiesā tik dažādi līdzīgus noziegumus – vienā gadījumā notiesājot nosacīti, citkārt piešķirot cietumsodu un vēl arī mantas konfiskāciju.

Šobrīd gan ir bažas, ka spēcīgas un harismātiskas personas neesamība Augstākās tiesas galvgalī dos vēl lielāku rīcības brīvību katram tiesnesim atsevišķi. Ieguvēji būs ne tikai tiesneši, bet ķēķotāji, jo slikti vadītā pūlī ir vieglāk atrast un uzrunāt savējos.

Svarīgākais