Svētdiena, 5.maijs

redeem Ģederts, Ģirts

arrow_right_alt Viedokļi

Vērtības globālajā politikā

Krievijas neadekvātā agresija Gruzijā, reaģējot uz Gruzijas tikpat neadekvāto agresiju Dienvidosetijā, uzjundī jautājumus: uz kādiem principiem šobrīd balstās starptautiskās attiecības un kādas ir to perspektīvas?

Jautājums ir arī par to, kādai vajadzētu būt Latvijas nostājai.

Jautājumus vienkāršojot, es šobrīd redzu trīs attīstības scenārijus.

Jalta un aukstais karš

Līdzšinējās starptautiskās attiecības vairāk balstās nevis uz vērtībām un starptautiskām tiesībām, bet gan ir vienošanās starp lielvarām. Vairāk nekā pusgadsimtu Eiropa un pasaule būtībā dzīvoja pēc Jaltā iedibinātās vienošanās par ietekmes sfērām pēc Otrā pasaules kara.

Taču līdz ar Padomju Savienības un Austrumu bloka sabrukumu Jaltā iedibinātajā spēku samērā izzuda līdzsvars, un šo procesu pastiprināja arī Krievijas mazspēja.

Skumīgi, taču Jaltas kārtību vēlas atjaunot ne tikai Krievija, bet arī Rietumi, gan nedaudz koriģējot ietekmes zonas, to skaitā Austrumeiropā un arī Kaukāzā. Rietumos izskanējuši aicinājumi Krieviju izolēt, savukārt Krievija pati ir ieinteresēta šādā izolācijā.

Vai Latvijai Jaltas sadalījums ir aktuāls? Kurā pusē mūs iedalīs, ja notiks ietekmes zonu koriģēšana? Un vai esam ieinteresēti dzīvot pie jauna mūra, lai cik tas arī būtu augsts?

Jauns pasaules karš

Ir jauni starptautiski spēlētāji, to skaitā Austrumos, ir izveidota Eiropas Savienība un ir izzudis Varšavas bloks. Ir pamats domāt par nepieciešamību pēc jaunas vienošanās. Daudz aktuālāki nekā iepriekš ir enerģijas resursi. Kam piederēs atlikušās gāzes un naftas atradnes? Kas kontrolēs tranzīta ceļus? Piemēram, Krievija cer uz Irānas gāzi, ASV – uz tās naftu. Ir visi priekšnoteikumi jaunam pasaules karam. Starptautiskās tiesības jau degradētas, vērtību nav. Ir tikai intereses un neskaidrība par esošo ietekmi. Kuram pirmajam neizturēs nervi? To, ka nav vairs nekā svēta, pierāda arī Gruzijā notikušais.

Latvijā varam cerēt, ka NATO pasargās. Bet vai globālu kataklizmu laikā NATO spēs nosargāt pati sevi? Un vai šajā situācijā mums jābūt tiem, kas kūda?

Vērtību uzvara

Trešais scenārijs, man šķiet, būtu visvairāk piemērots Latvijai, Baltijai un citām mazākām valstīm – aicināt pakļauties vērtībām un uz tām balstītām tiesībām. Lielvaru savstarpējā cīņā tieši mazo valstu principiāla un atbildīga nostāja var nospēlēt būtisku lomu. Šobrīd, kā zināms, mazās valstis, to skaitā arī Latvija, savstarpēji sacenšas – kura izdevīgāk pārdosies.

ASV piedāvā Kosovā vienus standartus, savukārt Gruzijā – citus. To pašu var teikt par krieviem Čečenijā un Dienvidosetijā. Domāju, ka arī visas lielvaras ir nogurušas no esošās divkosības.