Obama nav nēģeris

Arī man nepatīk amerikāņu augstprātība, seklums un ārišķības, taču vienlaikus mani uzrunā Baraka Obamas vēlme mainīt Ameriku un pasauli. Es viņam ticu, iespējams, arī tāpēc, ka vismaz ar kādu šajā grūtajā brīdī ir jāsaista savas cerības.

Es ticu arī tam, ka pārmaiņas ASV var ietekmēt arī Latvijas un Eiropas politiku. Līdzšinējais Baltais nams ar savu darbību popularizēja varas tehnoloģiju nekontrolētu izmantošanu, morāles trūkumu un divkosību, tādējādi iedrošinot arī citu valstu vadītājus nerēķināties ar savu tautu.

Par ASV jauno prezidentu ir ievēlēts gados jauns demokrāts ar savu redzējumu par ASV un pasaules nākotni. Un tas, manuprāt, ir daudz svarīgāk par viņa ādas krāsu, ko sākotnēji mediji visā pasaulē atzīmēja kā galveno jaunumu ASV politikā, iespējams, nevēlēdamies vai negribēdami saskatīt galveno. Iespējams, tas ir arī baltā cilvēka augstprātības beigu laiks, ja izrādīsies, ka otrās šķiras nēģeris var labāk pārmainīt valsti.

Līdz šim politikā, arī Latvijā, jau ir bijuši harismātiskie līderi, kas uz pārmaiņu piesaukšanas rēķina nokļuvuši pie varas, taču pārmaiņas nenodrošināja. Iespējams, nemācēja, negribēja vai arī nespēja pretoties pārāk spēcīgajai pretdarbībai.

Uzrunādams Klintona prezidenta centra (Arkanzasā) interneta mājaslapas apmeklētājus, prezidents Bils Klintons raksta, ka Amerikas prezidentūra ir unikāla institūcija. "Daudziem no mums prezidents ir gandrīz tikpat tuvs kā ģimenes loceklis. Ik pēc četriem gadiem vēlot prezidentu, visa Amerika it kā sanāk kopā ar savu ģimenes bildi. Un šī bilde mums rāda daudz par to, kā mēs redzam sevi tagad un kā mēs gribētu sevi redzēt rīt," saka Bils Klintons.

Latvijas pārmaiņas līdz šim nav notikušas ne tikai tāpēc, ka politiķi to nevēlējās, bet galvenokārt tāpēc, ka Latvijas tauta patiesībā šīs pārmaiņas nemaz nevēlas. Pārmaiņas iespējamas tikai tad, ja vairākums cilvēku ir gatavi ne tikai pieprasīt pārmaiņas, bet arī paši mainīties.

Jau 2007. gada 22. decembra replikā rakstīju, ka mums ir sabiedrība, kuru interesē nevis "dzimtbūšanas atcelšana, bet gan tikai esošā muižkunga nomaiņa". Iekārta lai paliek vecā, pie visa jau pierasts. Latviešus varot iedalīt divas grupās – pirmie, kas jau bijuši pie siles, otrie, kas vēl cer tur nokļūt. Un tāpēc tā sile ir jāsaglabā. Savukārt amerikāņi vēlēšanās pauduši gatavību no savām silēm atteikties.