Garantijas maksātnespējīgiem investoriem

© F64

Valdībai nākamnedēļ būs jālemj par a/s KVV Liepājas metalurgs lūgumu atlikt obligāto maksājumu valstij. A/s KVV Liepājas metalurgs līdz pagājušā gada beigām Valsts kasē bija jāieskaita 2,7 miljoni eiro. Taču uzņēmums maksājumu nav veicis.

Maksājuma vietā uzņēmuma vadība apsolīja iesniegt jaunu biznesa plānu un lūdz atlikt obligātos maksājumus uz diviem gadiem. Finanšu ministrijā esot iesniegts biznesa plāns, kurš ir saplānots līdz pat 2030. gadam, bet tagad ir iestājusies tehniska pauze, jo biznesa plāns vēl jāizvērtē Ekonomikas ministrijai. Gada nogalē (28. decembrī) preses konferencē par a/s KVV Liepājas metalurgs nespēju veikt obligātos maksājumus savu sašutumu izteica uzņēmējs Kirovs Lipmans. Pirms viņu palūdza aiziet no līdz tam visai pompozās preses konferences, Kirovs Lipmans paziņoja, ka maksātnespējīgās a/s Liepājas metalurgs pārdošana Ukrainas uzņēmumam ir «atklāts korupcijas darījums». Pirms izraidīšanās no preses konferences Kirovs Lipmans vēl paguva izkliegt: «Viņi ir krāpnieki un blēži, un nevajag te runāt par kādu valsts atbalstu šiem krāpniekiem!»

Vispirms atzīmēsim, ka normālā un civilizētā valstī, tiklīdz uzņēmums nespēj veikt kārtējo obligāto maksājumu, tas pāriet kreditoru īpašumā. Ja maksājumus veikt nespējīgam uzņēmumam ir ārkārtas apstākļi, tad uzņēmuma vadība drīkst lūgt tiesisko aizsardzību, kas motivēta lūguma gadījumā tiek piešķirta uz noteiktu termiņu.

Otrkārt. Uzņēmējs Kirovs Lipmans nav Rīgas cirka klauns, bet gan nopietns cilvēks, kura līdzšinējās prognozes attiecībā uz Liepājas metalurgu bija apbrīnojami trāpīgas un precīzas. Galu galā viņš bija Liepājas metalurga vadītājs un šī uzņēmuma īpašnieks.

Normālā civilizētā valsti pēc šāda paziņojuma nekavējoties būtu jāsāk izmeklēšana. Ir divas iespējas. Vai nu Ukrainas investori kopā ar pieprudentētajiem ministriem ir debesšķīsti eņģeļi, kurus apmelojis Latvijas Hokeja federācijas vadītājs, vai arī Kirova Lipmana izvirzītajām apsūdzībām ir pamats.

Tomēr neatkarīgi no šādas izmeklēšanas rezultātiem nespēja veikt obligātos maksājumus liecina, ka Latvijas metalurģijas nozarē par investoriem ir uzdevušies elementi, kuriem nav naudas. Par investoriem ir paņemtas personas, kurām ir kā ubagiem ar izstieptu roku jāiet uz Valsts kasi pēc nodokļu maksātāju naudas.

Piesaistīto investoru nespēja veikt obligātos maksājumus liecina, ka Latvijas konsultanti kā investorus valdībai piedāvā pēdējos salašņas, kuriem nav naudas savu saistību izpildei.

Nespēja veikt obligātos maksājumus ir signāls nekavējoties izmeklēt valdības konsultantu darbības patiesos motīvus un noskaidrot, vai šādu investoru atlasē nav nozieguma sastāva pazīmju.

Taču vairāk par visu sajūsmina ministru kompetence smalkās biznesa niansēs! Ja finanšu ministrs un ekonomikas ministre ir tik spējīgi profesionāļi, lai izvērtētu un atzītu par reāliem biznesa plānus metalurģijas nozarē, tad Latvijas vienīgās metalurģijas rūpnīcas vadība ir jāuztic šiem kompetentajiem un viszinošajiem cilvēkiem. Tad lai arī Finanšu un Ekonomikas ministrija pārvalda šo uzņēmumu. Tad nevajag meklēt investorus pa bijušās PSRS teritorijas nomalēm.

Un galvenais. Valdība ir atkāpusies. Valdībai, kura ir atkāpusies, nav morālu tiesību steigā risināt nozīmīgas problēmas, par kurām vēl piedevām ir izteiktas aizdomas par korupciju.

Jautājums par to, ko darīt ar nespējniekiem investoriem, ir jālemj jaunās valdības pirmajās sēdēs. Tas varētu būt skaists tests jaunajai valdībai un jaunajam(ai) premjeram(ei). Vai pie varas ir ticis kārtējais pieprudentētais Ministru kabinets vai arī ir sperts solis saprātīgas un racionālas pārvaldes virzienā.



Viedokļi

Premjerministre Evika Siliņa atzinusi, ka viņa ar saviem ministriem un Baltijas valstu premjeriem apspriedusi RB būves izbeigšanu un visi secinājuši, ka tāds lēmums dārgi maksāšot Praktiski lēmējiem bija jāizšķiras starp dārgu un nesamaksājami dārgu lēmumu nākotnē. Latvijai dārgais- nozīmētu ES atmaksāt nedaudz vairāk par vienu miljardu EUR vai nākotnē maksāt aptuveni 5 miljardus, lai būvi pabeigtu. Pie pēdējiem vēl būtu jāpieskaita sākotnējais miljards, ja būvi nepabeidz laikā, t.i. 2030. gadā. Eksperti gan saka, ka Latvijai nekādi neesot iespējams iekļauties grafikā un tuvākais varētu būt 2035. gads.

Svarīgākais