Jānis Urbanovičs: ar traktoru pret cilvēku cieņu

Es nezinu, kurš deva rīkojumu tam traktoristam nošķūrēt ziedu klājienu pie pieminekļa, bet viņš ir nelietis. Un provokators. Viņš ir aizskāris cilvēku cieņu zemiskā veidā. Viņš ir parādījis, ka šie cilvēki viņa acīs nav nekā vērti. Tēlaini izsakoties, viņš ir nošķūrējis šos cilvēkus no sava ceļa. 

Baidos, ka šis “viņš” nav vienskaitlī, diemžēl. Šis ir varas demonstrējums pret lielu jo lielu Latvijas iedzīvotāju daļu. Vai tiešām varai ir bail no ziediem?

“Cilvēka cieņa ir iemesls, kāpēc jāpastāv demokrātiskai tiesiskai valstij.” Es pilnībā piekrītu šai bijušās Satversmes tiesas priekšsēdētājas S.Osipovas domai. Un gribu jautāt - kāpēc ar šo rīcību jūs darāt pāri mūsu valstij? Kāpēc jūs gribat izraisīt naidu? Vai jūs apzināties, ka ne jau tikai ziedus jūs samalāt, bet arī trauslo savstarpējās uzticēšanās tiltu, ko pašreizējos apstākļos vajadzētu visiem spēkiem stiprināt?

Satversmes aizsardzības birojs nupat izplatīja brīdinājumu, ka darbības ap šo pieminekli saistās zināmiem provokāciju riskiem. No Krievijas puses, norādīja SAB. Šorīt man šķiet - vai tik viņi nav kļūdījušies, provokatorus izskaitļojot?

Viedokļi

Šo rindu autors ir Greenpeace biedrs. Esmu viens no 3 miljoniem cilvēku uz zemeslodes, kas parakstījuši vēstījumu pasaules valstu valdībām, aicinot pārtraukt dziļjūras ieguvi (deep sea mining). Čakli sekodams līdz konferences norisei, ar savu parakstu protestējot pret Francijas valdības liegumu Greenpeace kuģim Arctic Sunrise iebraukt Nicas ostā, biju jau atmetis domu rakstīt Latvijas mēdijos par šīs konferences mērķiem un vājo rezultātu. Bet man par milzīgu prieku un patīkamu pārsteigumu, Latvijas Ārstu 10. kongresa atklāšanas plenārsēdē Pasaules latviešu ārstu un zobārstu asociācijas prezidents, Halifaksas (Kanāda) universitātes profesors, reimatologs Juris Lazovskis (viņš arī mana skolotāja, izcilā latviešu internista Ilmāra Lazovska dēls) savā lekcijā pieskārās gan ANO Okeāna konferencei, gan nepieciešamībai aizliegt dziļjūras ieguvi. Ārsti visā pasaulē ir ne tikai sabiedrības daļa, kas rūpējas ne tikai par cilvēka veselību, bet ir nozīmīgākā ļaužu grupa, kas cenšas saglabāt zemeslodes ekosistēmu nākamajām paaudzēm.