Reitingi un pelēkā piesardzība

© F64

Aprīlis atnācis ar priecas vēsti zaļzemniekiem: viņi popularitātē apsteiguši pirmajā vietā aizsēdējušos Saskaņu. Šobrīd 20,2% respondentu Saeimas vēlēšanās būtu gatavi balsot par ZZS, savukārt par Saskaņu balsotu vien 17,9% aptaujāto. Nacionālo apvienību atbalstītu deviņi procenti, bet Vienotību – tikai 5,5% vēlētāju. Tā konstatējuši Latvijas fakti, kurus joprojām vada Aigars Freimanis, kas citastarp ir arī premjera Māra Kučinska (ZZS) ārštata padomnieks. Viņš uzskata, ka ZZS kvalitatīvais lēciens skaidrojams ar tās tapšanu par «premjera partiju», turklāt tā varētu būt «reakcija uz ilgstošāku neskaidrības periodu pēc Laimdotas Straujumas (Vienotība) valdības krišanas».

Vienvārdsakot, zaļzemniekiem tagad viens, bet svarīgs uzdevums: noturēt šo priekšrocību līdz 2018. gada Saeimas vēlēšanām. Ņemot vērā šā politiskā spēka zemniecisko prātīgumu, sīkās viltības un prasmi no visiem mēsliem izkāpt ar nenotraipītiem zābakiem (jo galvenais ir radīt iespaidu, ka mēslu nemaz nav), tas pat būtu iespējams.

Freimanis gan piebilst, ka nākammēnes Saskaņa atkal varētu kļūt par populārāko partiju, ņemot vērā «visus datumus maijā», kā svarīgāko acīmredzot uzskatot 9. maiju, kad Saskaņa tradicionāli sumina padomju okupantu armiju tās «uzvaras svētkos». Taču diez vai šis sarkanneļķotais un ordeņotais dzertiņš kaut kādā veidā iespaidos zaļzemnieku reitingu, jo viņi tradicionāli nepiedalās nevienā oficiāli politstrīdīgā pasākumā. Jo ir piesardzīgi.

Latvietis jau ir tāds piesardzīgs un nogaidošs. Kamēr akmeņi uz galvas nekrīt, tikmēr jebkura mīkstāka frakcija ir paciešama un pat nodēvējama par Dieva rasu. Tāpēc jau pacieš visu: gan Vienotības pagrimumu, noēdot pašas labi domātos mērķus, gan sīkpartiju augstmanību, gan ideālistu nespēju turēties pretim pragmatisma banālajam spiedienam. Bet jāsaprot, ka līdz Saeimas vēlēšanām ir noiets jau gandrīz pusceļš. Tāpēc jebkura partiju kustība jāvērtē nevis pēc tā, cik tā nepamanāma, bet gan – cik tā būtiska tiem, kas tiešā veidā atkarīgi no partiju (Saeimas) lēmumiem. Vienvārdsakot, jāatceras viss, ko darījuši politiskie spēki.

Tas nav viegli, jo kāpšana uz grābekļiem ir lielā mērā atsitusi smadzeņu spēju analizēt. Vēlētāji, visdrīzāk, neatcerēsies kāda ministra cinisko izturēšanos pret sociālās aprūpes iestādēm, kuras viņa valdīšanas laikā tika vēsi un neargumentēti likvidētas, vēlētāji būs aizmirsuši cita ministra neprofesionalitāti nodokļu likumdošanā, atklātu lobismu dzīvnieku pārtikas skandālā vai haotismu veselības aprūpes jomā. Nākamie vēlētāji gudri paburkšķēs virtuvēs vai bārbekjū pasākumos, un viss. Pēc tam aizies pie urnām ar tiem pašiem biļeteniem, par kuru saturu savulaik šķendējās.

Taču ir viens ieteikums ne tikai šodienas reitingu līderei, faktiski visām partijām. Lai jūs kādreiz atcerētos vismaz ar pāris labiem vārdiem, ir iespēja ne tikai birdināt stulbus un neizpildāmus solījumus, bet arī reāli palīdzēt savai tautai. Runa ir par gluži nesen sākušos pretstāvi nekustamā īpašuma nodoklim (NĪN) vienīgajam īpašumam, proti, tam, kurā īpašnieks dzīvo un ar kuru negūst ienākumus. Šobrīd portālā manabalss.lv pret šo aplamo nodokli ir parakstījušies gandrīz deviņi tūkstoši cilvēku. Nepieciešami 10 000 parakstu, lai iniciatīvu iesniegtu Saeimā. Protams, nav ilūziju, ka Saeima tūdaļ skries un atcels šo nodokli. Tomēr vientiesīgi ceru, ka beidzot pienāks laiks, kad «tautas kalpi» sāks kalpot tautai, nevis, piemēram, savai kabatai vai piedurknei, sāks ieklausīties sašutumā, lūgumos, prasībās, sāks uz to visu adekvāti reaģēt, darot to, kas viņiem gan likumīgi, gan morāli pienākas.

Minētajā portālā lasāmi arī Saeimas frakciju komentāri par NĪN jautājumu. Ir atbildējušas Nacionālās apvienības (NA), Vienotības un No sirds Latvijai (NSL) frakcijas. NA šo iniciatīvu uzskata par atbalstāmu, Vienotība atrunājas, ka NĪN «pielaikošana» ir katras pašvaldības kompetencē, NSL uzsver, ka balsos par šā jautājumu tālāku virzību Saeimā. Saskaņas, Reģionu apvienības un ZZS frakcijas vēl domā, vai tām vispār ir viedoklis.

Ir laiks formulēt šo viedokli. Reitings ir tāda smalka lieta: diez vai tā cēlumu un kritumu iespaidos pelēka piesardzība, piedalīšanās puķotos politpasākumos vai skarba uzstāšanās Saeimas tribīnē. Labāk jau lieciet uz reālu palīdzību tautai. Tas nostrādās visticamāk un visdrošāk.