Apmainījušies vietām

© Lauris Aizupietis, F64 Photo Agency

Pirmās ASV prezidenta kandidātu televīzijas debates Hofstra universitātes zālē (Hempsteda, Ņujorkas pavalsts) pārsita visus skatītāju rekordus. Gandrīz simts miljonu (parasti ap 60–70 miljonu) amerikāņu tvēra katru pretendenta frāzi un uzmanīgi vēroja katru kustību. Vairāk nekā pusotru stundu ekrānā bija redzami tikai viņi divi vien. Nekādas reklāmas pauzes. Moderators Lesters Holts, uzdodot jautājumus vai izsakot replikas, palika aizkadrā. Uz pusēm pārdalīts ekrāns, abi tuvplānā. Redzama katra grimase.

Pirmais pārsteigums. Demokrātu partijas kandidāte Hilarija Klintone ģērbusies koši sarkanā bikšu kostīmā, bet Republikāņu partijas kandidātam Donaldam Trampam - zila kaklasaite. Atcerēsimies, ka Demokrātu partijai tradicionālā krāsa ir zilā, bet Republikāņu - sarkanā. Līdz ar to abi apmainījušies krāsām. Taču tā nebija vienīgā lomu maiņa.

Līdz šim bijām redzējuši Trampu, kurš uz skatuves agresīvi samaļ miltos savus pretiniekus un pret viņiem izturas ar neslēptu pārākumu. Tā viņš izlēdza no spēles sākotnējo Republikāņu favorītu Džebu Bušu, pārmezdams, ka pēdējam pietrūkst enerģijas, lai būtu labs ASV prezidents; tā viņš padarīja par nekaitīgu puišeli Marko Rubio, konsekventi viņu dēvēdams par mazo Marko, un arī Teds Krūzs neko nevarēja likt pretī Trampa nemitīgi lietotajai apvainojošajai uzrunai - melis Teds! Varēja domāt, ka arī pret Klintoni Tramps būs atradis kaut kādu aizvainojošu klišeju, ar kuru, to vairākkārt atkārtojot, izsitīs pretinieci no segliem, taču šoreiz Tramps bija apbrīnojami korekts. Tiesa, pašās beigās viņš ļāva noprast, ka viņam būtu ko teikt par Hilarijas veselības stāvokli, taču to šoreiz paturēs pie sevis. Uzreiz pēc tam gan pārmezdams, ka viņai pietrūkst izturības, sīkstuma (stamina, angļu val.), toties viņam pašam piemītot uzvarētāja temparaments, kurš nepiemītot oponentei. Klintone šo Trampa pārmetumu viegli atvairīja, norādot, ka ir bijusi 112 valstīs, kurās veikusi grūtas un ilgas sarunas; 11 stundu ir atbildējusi uz Kongresa komisijas jautājumiem un šīs lietas vistiešāk runā par viņas patieso izturību.

Kopumā šajās debatēs Klintone demonstrēja lielāku agresivitāti un Trampam lielāko debašu daļu nācās atsisties, atrodoties sev neierastajās aizsardzības pozīcijās. Klintone pārmeta Trampam, ka viņš nav iesniedzis savu ienākumu deklarāciju, un labi iestudētā, teatrālā manierē sāka izteikt minējumus - varbūt Tramps nemaz nav tik bagāts, kā uzdodas; varbūt viņš labdarībai ziedojis daudz mazāk, nekā pats stāsta; varbūt viņš izvairījies no nodokļiem, naudu izlaižot caur saviem kazino? Tramps oponenti vairākkārt centās pārtraukt, šķobīja seju, kas rezultējās kopīgā ekspertu viedoklī, ka Tramps esot izskatījies mazāk prezidentisks.

Tiesa, kā liecina aptaujas, Trampa vēlētāju viņa iespējamās biznesa mahinācijas neuztrauc, jo viņš šo cilvēku acīs tiek cienīts citu īpašību dēļ, tomēr taisnošanās nekad nerada iespaidu par pārliecību. Īpaši svārstīgo vēlētāju acīs. Agrākā Trampa bravūra bija izplēnējusi. Ne velti Tramps ik pa brīdim iemalkoja ūdeni no lielas glāzes, kas debašu beigās jau bija kļuvusi nepieklājīgi tukša. Hilarija ūdens glāzei pat nepieskārās un gandrīz visu debašu gaitu uzlūkoja savu pretinieku ar līdzcietīgu pārākuma sajūtas piepildītu smīniņu. «Runā, runā, jo vairāk runāsi un vairāk uzvilksies, jo labāk es uz šā fona izskatīšos,» teica viņas skatiens.

Aptauju dati par debašu uzvarētāju ir pretrunīgi, jo, piemēram, CNN aptauja liecina, ka 62% uzvaru devuši Klintonei, bet 27% Trampam. Savukārt atvērtās aptaujas, kur katrs var ieiet internetā un nobalsot, aina ir pretēja - vairāk ir to, kuri atzīst Trampa uzvaru. Viens no precīzākajiem indikatoriem (jo balsošana notiek ar reālu naudu) - tirgus - liecina, ka uzvarējusi Klintone, jo meksikāņu peso, kurš ir ļoti jūtīgs pret iespējamo Trampa uzvaru vēlēšanās, pēc debatēm piedzīvojis kursa kāpumu.

Jebkurā gadījumā šīs ir tikai pirmās debates un priekšā vēl divi debašu raundi. Novērotāji atzīmē, ka Tramps neesot pret oponenti izmatojis vairākus trumpjus, kuri acīmredzot tiekot pietaupīti izšķirošajam brīdim. Cits jautājums, kā noteikt, kurš ir izšķirošais brīdis un vai tas jau nav palaists garām. Nākamās debates 9. oktobrī Sentluisā Misūri pavalstī.

Viedokļi

Premjerministre Evika Siliņa atzinusi, ka viņa ar saviem ministriem un Baltijas valstu premjeriem apspriedusi RB būves izbeigšanu un visi secinājuši, ka tāds lēmums dārgi maksāšot Praktiski lēmējiem bija jāizšķiras starp dārgu un nesamaksājami dārgu lēmumu nākotnē. Latvijai dārgais- nozīmētu ES atmaksāt nedaudz vairāk par vienu miljardu EUR vai nākotnē maksāt aptuveni 5 miljardus, lai būvi pabeigtu. Pie pēdējiem vēl būtu jāpieskaita sākotnējais miljards, ja būvi nepabeidz laikā, t.i. 2030. gadā. Eksperti gan saka, ka Latvijai nekādi neesot iespējams iekļauties grafikā un tuvākais varētu būt 2035. gads.

Svarīgākais