Pekinā pekas nav jāpaceļ

Latvijas sieviešu basketbola izlases iekļūšana Pekinas olimpisko spēļu turnīrā bija varbūt pat vieglāka nekā daudzi gaidīja, taču tā tikai liekas, jo vispirms taču vajadzēja olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā iekļūt. Toties Pekinā mūsu izlasi gaida tikai un vienīgi grūtas spēles.

Ja divās no trim spēlēm komanda gūst graujošas uzvaras ar apmēram 50 punktu starpību, bet vēl vienā uzvar vienkārši pārliecinoši (kaut arī tikai galotnē), tad diezin vai ir pamats teikt, ka komandas ceļā bija lielas grūtības. Āfrikas labākās izlases, kā par to varējām atkal pārliecināties, tomēr nav nopietnas konkurentes Eiropas labākajām komandām. Tiesa, ar piebildi, ja Eiropas komandas pašas šīm spēlēm ir pienācīgi sagatavojušās. Latvijas izlase bija sagatavojusies perfekti visās jomās, kādas vien sporta spēļu praksē pastāv.

Šķiet, ka šajā turnīrā Latvijas izlasei būtu pa spējākam uzvarēt jebkuru pretinieci, ja vien tas būtu nepieciešams. Droši vien - un to atzīst arī treneri un pašas meitenes, ka olimpiskais kvalifikācijas turnīrs izvērtās vieglāks nekā tika paredzēts, taču vispirms vēl vajadzēja līdz šim turnīram nokļūt un to mūsu komanda izdarīja varonīgā cīņā pērn Eiropas čempionātā. Tieši tad arī izveidojās un norūdījās tā komanda, tas saliedētais kolektīvs, kas paveica to, kas nevienai citas Latvijas sporta spēļu izlasei kopš Valsts neatkarības atgūšanas nebija reāli paveicams - proti, iekļuva vasaras olimpisko spēļu turnīrā.

Veiksme visu mūžu un ik uz soļa nevar smaidīt. Ja olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā Latvijas izlasei trāpījās relatīvi vājākas pretinieces nekā varēja būt, tad Pekinā mūsu meitenes trāpīja grupā, kur nav nevienas objektīvi vājākas komandas. Ir tikai objektīvi spēcīgākas vai mums līdzvērtīgas.

Latvijas izlase Pekinā spēlēs A grupā ar Austrāliju, Krieviju, Koreju, Baltkrieviju un Brazīliju. Vismaz „uz papīra" izdevīgāk būtu bijis iekļūt otrajā jeb B grupā, kur ir ASV, Ķīna, Mali, Jaunzēlande, Spānija un Čehija. Kaut vai tāpēc, ka Mali izlase nav īpaši spēcīgāka par Senegālu vai Angolu, bet Jaunzēlande ne tuvu nav Austrālija, Krievija vai Brazīlija.

Taču arī tagad mūsu meitenēm Pekinā nav iemesla pacelt pekas - jābrauc ar domu censties uzvarēt katrā spēlē! Un tad uzvaras arī būs. Ja Latvijas izlasei būs iespējami labākajos sastāvs, ja tā būs tik pat saliedēta, ka tiks veikts tik pat pilnvērtīgs gatavošanās darbs (arī pretinieču izpētē), tad mēs varam izkļūt no grupas un iekļūt ceturtdaļfinālā, kurā tiks katras apakšgrupas pirmās četras komandas. Pieņemsim, ka Austrālija un Krievija ir ārpus konkurences (tās ir pilnīgās muļķības, ka Krievija kaut kādu iemeslu dēļ varētu nebūt labākajā sastāvā, drīzāk pat otrādi - Krievijai varētu nākt klāt viena no naturalizētajām amerikānietēm), bet toties ne Brazīlija, ne Baltkrievija, ne Koreja nav neuzvaramas. Pieļauju, ka A grupā būs liela intrigā cīņā par tikšanu četriniekā, ka būs svarīga nozīme katram punktam. Mēs nebraucam uz Pekinu kaut ko zaudēt. Mēs jau esam ieguvēji, ka turp braucam un varam vēl tikai iegūt!

[no www.delfi.lv]

Viedokļi

Demogrāfisko izmaiņu un finansējuma pārdales starp skolām rezultātā arī šogad daļai Latvijas pedagogu pie vienādas slodzes ir algu samazinājums. Šo apstākļu dēļ cieš ne vien pedagogi, bet kopumā tiek apdraudēta arī izglītības kvalitāte. Tā, kā ir šobrīd, nedrīkst turpināt – izglītības finansēšanā ir nepieciešamas izmaiņas. Lai nodrošinātu taisnīgu darba samaksu ikvienam pedagogam neatkarīgi no skolas atrašanās vietas vai skolēnu skaita tajā, Izglītības un zinātnes ministrija izstrādājusi jaunu modeli “Programma skolā”, ko plānots ieviest ar 2025. gada 1. septembri.

Svarīgākais