Par iesniegumiem KNAB, NEPLP saistībā ar iespējamo slēpto aģitāciju sabiedriskajos medijos

Ar iesniegumiem esmu vērsies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā un Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē, kurām lūdzu pārbaudīt valsts SIA „Latvijas Radio” un valsts SIA „Latvijas Televīzija” iespējamo slēpto aģitāciju un atsevišķu politisko partiju, NVO interešu lobēšanu sabiedrisko mediju – LR1 un LTV1 – ēterā.

Šādas rīcības pamatojumu noteica ilgtermiņā veikts sabiedrisko mediju satura monitorings, tajā skaitā raidījumos atspoguļoto tēmu un uzaicināto personu piekritības analīze, kas bija par pamatu statistisko rādītāju noteikšanai.

Izvērtējot LR1 un LTV1 ziņu raidījumus laika periodā no š.g. 28.maija līdz 30.jūnijam, izteikti dominē tolaik vēl politisko partiju apvienības „Vienotība” viedokļu atspoguļošana: LR1 – 29,2% un LTV1 – 19,2% no kopējā ziņu klāsta. Koalīcijas partneres – partiju apvienības „Zaļo un Zemnieku savienība” pārstāvju viedokļu atspoguļojums ziņu raidījumos sastāda LR1 – 13%, LTV1 – 14,6%. Savukārt 10.Saeimā pārstāvētās partiju apvienības „Saskaņas centrs” pārstāvju viedokļi ziņu raidījumos atspoguļoti LR1 – 10,6%, LTV1 – 5,6%.

Minētajā laika periodā sabiedriskajos medijos izteikti tiek lobēti starptautiskā spekulanta un uz kriminālapsūdzību pamata notiesātā Džordža Sorosa finansēto, atbalstīto fondu un to subsidēto organizāciju/biedrību pārstāvju viedokļi. To pamato daži piemēri. Šo organizāciju viedokļu dominance LR1 ziņu raidījumos, salīdzinājumā ar citu nevalstisko organizāciju viedokļiem, ir turpat 4 reizes lielāka. Savukārt šo satelītorganizāciju viedoklis LTV1 diskusiju raidījumos (īpaši raidījumā „Skats no malas”) sastāda 12,2% no visu diskusiju raidījumu dalībnieku kopskaita.

Bijušā valsts prezidenta Valda Zatlera viedoklis LR1 un LTV1 ēterā galvenokārt atspoguļoja „Valsts prezidenta rīkojuma Nr.2” rīcības motīvus, kritizējot citu politisko amatpersonu darbību. Tā, piemēram, Zatleram bija iespēja izteikties/citēts LTV1 – 109 reizes, LR1 – 26 reizes. Bet kritizētajām amatpersonām iespēja atbildēt līdzvērtīgā apjomā netika dota. Savukārt jaunievēlētā Valsts prezidenta Andra Bērziņa viedoklis LTV1 ziņu un diskusiju raidījumos tika atspoguļots tikai 44 reizes no visu 1311 viedokļu kopapjoma, bet LR1 – 16 reizes no 683.

Šāda veida rīcība, piemēram, vienveidīga satura veidošana, personīgā viedokļa uzspiešana, tostarp neslēpjot politiskās simpātijas un nesimpātijas, izraisa pamatotas aizdomas par žurnālistu neobjektivitāti. Vēl vairāk – atsevišķu žurnālistu viedokļi ēterā ir izteikti tendenciozi, ko pamatoti var uzskatīt par politisko propagandu. Šāda žurnālistu darbība ir klajā pretrunā ar pašu akceptēto Latvijas Žurnālistu Asociācijas Ētikas kodeksu, kā arī pārkāpj LR un LTV Rīcības kodeksa reglamentāciju.

Šāds sabiedrisko mediju satura monitorings tiek veikts arī par priekšvēlēšanu aģitācijas laika periodu.

Viedokļi

Pēcpusdienās mašīnā pie stūres sēžos tad, kad Latvijas radio 1 ir "starpbrīdis", un es vairākas reizes nedēļā sastrēgumā vai mājupceļā klausos Tomu Grēviņu vai Elvi Jansonu. Elvi es itin labi pazīstu, mēs mēdzam runāties "Tu" formā, un šis pastāsts ir veltīts tieši viņa izteikumam "starpbrīdī". Brīdī, kad viņš savu repliku pauda, es jau gribēju ķerties pie telefona, lai radio skaļi iebilstu par Elvja izteikumu; Elvja personīgais telefona numurs man ir, bet diezin vai viņš ētera laikā telefona klausuli celtu. Nolēmu uzrakstīt šo pastātu; pirmdienas rītā publicēt, zinot, ka Elvim pirmdien nāksies meklēt interesantas ziņas interneta dzīlēs, tad nu es viņam un radioklausītājiem uzreiz varu piedāvāt lasāmvielu.