Jaunā pētījumā atklāts, ka 2023. gadā gandrīz 1,2 miljardiem cilvēku visā pasaulē bija garīgās veselības traucējumi, kas ir par 95,5 % vairāk nekā 1990. gadā, vēsta CNN.
Vislielākais pieaugums bija trauksmes un depresijas gadījumos, kas bija arī visbiežāk sastopamie traucējumi 2023. gadā. Trešajā vietā bija personības traucējumu kategorija, kas nav saistīta ar citiem garīgās veselības vai vielu lietošanas traucējumiem.
Pētījums, kas publicēts žurnālā "The Lancet", atklāja arī to, kā 12 garīgo traucējumu tendences atšķiras atkarībā no vecuma, dzimuma, atrašanās vietas un sociodemogrāfiskajiem faktoriem 204 valstīs un teritorijās, kas liecina, ka "mēs ieejam vēl satraucošākā garīgo traucējumu sloga pasliktināšanās fāzē visā pasaulē", rakstīja pētījuma autori.
Pētījuma pirmais un vadošais autors Dr. Damians Santomauro "bija patiesi šokēts par apmēriem.
“Šeit ir daudz faktoru, un ir grūti tos visus atdalīt,” piebilda Santomaurus, asociētais profesors Sabiedrības veselības skolā Kvīnslendas Universitātē Austrālijā. “Lai risinātu šos riska faktorus, ir nepieciešama globāla kolektīva vadība.”
Citi analizētie garīgie traucējumi bija bipolāri afektīvi traucējumi, šizofrēnija, autisma spektra traucējumi, uzmanības deficīta un hiperaktivitātes traucējumi, anoreksija, bulīmija, distimija, uzvedības traucējumi un attīstības intelektuālā atpalicība nezināmu iemeslu dēļ.
Distimija ir ilgstoša, bet viegla depresijas forma, kas pazīstama arī kā patstāvīgs depresīvs traucējums. Uzvedības traucējumi skar bērnus un pusaudžus, un tie ietver pastāvīgu nepaklausīgas un agresīvas uzvedības modeli.
Pētnieki atklāja pieaugumu visos 12 traucējumos, tostarp trauksmes pieaugumu par 158% un depresijas pieaugumu par 131% salīdzinājumā ar 1990. gadu. Visretāk sastopamie traucējumi bija anoreksija, bulīmija un šizofrēnija, lai gan šie stāvokļi nav reti - 2023. gadā to gadījumu bija attiecīgi aptuveni 4 miljoni, 14 miljoni un 26 miljoni.
Lielākā daļa garīgo traucējumu biežāk bija sastopami sievietēm, bet autisms, uzvedības un uzmanības traucējumi (ADHD), personības traucējumi un neizskaidrojama intelektuālā atpalicība faktiski bija biežāk sastopama vīriešiem.
Pētījums ir 2023. gada Globālā slimību, traumu un riska faktoru pētījuma jeb GBD datu analīze. GBD pētījumu vada Vašingtonas Universitātes Veselības rādītāju un novērtēšanas institūts, un tas ir lielākais un visaptverošākais pētījums veselības mērīšanai dažādās vietās un laikā.
Pie pētījuma, kas tika uzsākts 20. gs. deviņdesmito gadu sākumā, strāda tūkstošiem pētnieku visā pasaulē, un kopš 2007. gada to galvenokārt finansē Bila Geitsa fonds.