Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) ir publicējis savus jaunākos gada epidemioloģiskos ziņojumus par seksuāli transmisīvajām infekcijām (STI), atklājot nepārtrauktu pieaugumu visā Eiropas Savienībā/Eiropas Ekonomikas zonā (ES/EEZ) 2023. gadā. Rezultāti liecina, ka ir steidzami jāpalielina sabiedrības informētība, profilakse, testēšana un ārstēšana, lai risinātu šīs pieaugošās sabiedrības veselības problēmas.
2023. gadā, salīdzinot ar 2022. gadu, tika novērots ievērojams reģistrēto sifilisa un gonorejas gadījumu skaita pieaugums, un tas turpina pieaugt. Tendences attiecībā uz visām STI, par kurām ECDC sniedz uzraudzības datus, uzsver nepieciešamību nekavējoties rīkoties, lai novērstu turpmāku STI izplatību un mazinātu ietekmi uz sabiedrības veselību.
2023. gadā ES/EEZ valstīs tika ziņots par gandrīz 100 000 apstiprinātiem gonorejas gadījumiem, kas liecina par 31% pieaugumu salīdzinājumā ar 2022. gadu un pārsteidzošu pieaugumu par vairāk nekā 300% salīdzinājumā ar 2014. gadu. Šis pieaugums tika novērots dažādās vecuma grupās un demogrāfiskajos rādītājos, tostarp vīriešiem, kuriem ir sekss ar vīriešiem (MSM), vīriešiem un sievietēm.
Sieviešu vidū augstākie rādītāji bija vecuma grupā no 20 līdz 24 gadiem, un šī ir arī grupa ar straujāko pieaugumu 2023. gadā (46%). Vīriešiem visaugstākie rādītāji tika novēroti vecuma grupā no 25 līdz 34 gadiem.
Ja gonoreju neārstē, tā var izraisīt nopietnas veselības problēmas, piemēram, iegurņa iekaisuma slimību un neauglību gan vīriešiem, gan sievietēm.
Arī sifilisa gadījumi turpina pieaugt. 2023. gadā tika ziņots par vairāk nekā 40 000 apstiprinātiem saslimšanas gadījumiem 29 ES/EEZ valstīs, kas ir par 13% vairāk nekā 2022. gadā, un dubultojies salīdzinājumā ar 2014. gadu. Sifiliss ir biežāk sastopams vīriešu vidū. Visaugstākie rādītāji bija vīriešiem vecumā no 25 līdz 34 gadiem. Tomēr, salīdzinot ar 2022. gadu, sifilisa gadījumu skaits pieauga arī visu vecuma grupu sieviešu vidū. Neārstēts sifiliss var izraisīt ilgstošas komplikācijas sirdī un nervu sistēmā, un, ja grūtniecei ir neārstēts sifiliss, bērnam var rasties smagas komplikācijas.
Neskatoties uz to, ka 2023. gadā palēninājās paziņojumu skaits par hlamīdijām, tā joprojām ir visbiežāk ziņotā bakteriālā STI Eiropā. 2023. gadā ES/EEZ valstīs tika ziņots par vairāk nekā 230 000 saslimšanas gadījumiem, kas ir par 13% vairāk nekā 2014. gada. Infekcija joprojām nesamērīgi skar jauniešus, un visaugstākais rādītājs ir sieviešu vecumā no 20 līdz 24 gadiem.
Papildus ziņoto STI gadījumu skaita pieaugumam īpašas bažas rada pieaugošie antimikrobiālās rezistences (AMR) draudi gonorejas gadījumā. Pret zālēm rezistentu celmu parādīšanās apdraud pašreizējās ārstēšanas efektivitāti, tāpēc ir ļoti svarīgi uzsvērt profilaksi un veicināt atbildīgu antibiotiku lietošanu. ECDC aktīvi uzrauga AMR tendences Neisseria gonorrhea un sadarbojas ar valstīm, lai stiprinātu uzraudzību un īstenotu stratēģijas cīņai pret rezistenci.
Pastāv vairākas hipotēzes, kāpēc STI gadījumu skaits ir palielinājies. Iespējams, ka dažās populācijās tiek veiktas biežākas STI pārbaudes. Citi iespējamie skaidrojumi, kuriem nepieciešama turpmāka izpēte, ietver izmaiņas seksuālā riska uzvedībā, piemēram, mazāku prezervatīvu lietošanu un lielāku seksuālo partneru skaitu.
ECDC uzsver proaktīvu pasākumu nozīmi, lai risinātu pieaugošo STI gadījumu skaitu. Prezervatīvu konsekventa lietošana vaginālajam, anālajam un orālajam seksam ir ļoti svarīga profilaksei. Atklāta un godīga saziņa par seksuālo veselību ar partneriem var arī palīdzēt samazināt STI transmisijas risku.
Cilvēkiem, kuriem ir seksuāli transmisīvo infekciju simptomi, tostarp sāpes urinējot, izdalījumi no dzimumlocekļa, maksts vai tūpļa vai sāpes vēdera lejasdaļā, ir ļoti ieteicams meklēt. Citi simptomi ir čūla vai izsitumi ap dzimumorgānu apvidu, muti vai tūpļa. Tā kā ir iespējama STI un nav nekādu simptomu, seksuāli aktīvi cilvēki tiek aicināti pārbaudīties uz STI, īpaši tiem, kuriem ir jauni, gadījuma vai vairāki seksuālie partneri. Agrīna atklāšana un ārstēšana ir būtiska, lai novērstu turpmāku pārnešanu un iespējamās komplikācijas. Ja jums ir aizdomas, ka esat saslimis ar STI, nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību.