Veselības aprūpei 2025.gada valsts budžetā piešķirti papildu līdzekļi medikamentu pieejamībai un krīžu gatavībai

© Romāns Kokšarovs/MN

Nākamā gada valsts budžetā veselības nozarei paredzēti 1,9 miljardi eiro, tajā skaitā papildus piešķirti 30,16 miljoni eiro veselības sistēmas gatavības stiprināšanai ārkārtas situācijām, kā arī zāļu pieejamības pasākumiem, tostarp kompensējamām zālēm onkoloģijas slimību pacientiem, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijā (VM).

Lai gan budžeta apmērs nenosedz visas vajadzības veselības aprūpes jomā, finansējuma sadalījums plānots tā, lai saglabātu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un kvalitāti, kā arī efektīvu veselības nozares finansējuma pārvaldību, norāda VM. 2025.gada veselības aprūpes prioritātes ir veselības aprūpes pieejamība un kvalitātes celšana, slimību profilakse un veselības veicināšana, lētāki medikamenti, cilvēkresursu attīstība, īpaši ārstniecības personu piesaiste reģionos, kā arī veselības datu digitalizācija.

Ņemot vērā nepieciešamību stiprināt valsts drošību, papildu finansējums paredzēts valsts materiālajām rezervēm, neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta kapacitātes stiprināšanai krīzes situācijās, kompensējamiem medikamentiem onkoloģijas un citu slimību ārstēšanai, tajā skaitā 21,6 miljoni eiro onkoloģijas un citu slimību ārstēšanai, tostarp jaunu medikamentu iekļaušanai kompensējamo zāļu sarakstā, 2,64 miljoni eiro Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pamatfunkciju stiprināšanai, krīžu gatavības palielināšanai, specifisku resursu iegādei un degvielas rezervēm, bet 1,55 miljoni eiro valsts materiālo rezervju atjaunošanai.

VM informē, ka 2025.gadā tiks sākti arī jauni valsts apmaksāti pakalpojumi, tajā skaitā personām, kuras ārstējas no atkarībām nebūs jāmaksā pacienta līdzmaksājums, ārstējoties ambulatori vai slimnīcas nodaļā, diabēta pacientiem apmaksās intravitreālās injekcijas acu tīklenes saslimšanas ārstēšanai, sociālās aprūpes iestādēs sāks ieviest vienāda apjoma veselības aprūpes pakalpojumus.

Valsts apmaksātas veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai iedzīvotājiem lielākais finansējums veselības budžetā ir neatliekamās palīdzības nodrošināšanai, speciālistu konsultācijām un izmeklējumiem, kompensējamiem medikamentiem, slimnīcām, ģimenes ārstiem.

Neatliekamai medicīniskai palīdzībai stacionāros paredzēts 443,1 miljons eiro, ambulatoriem pakalpojumiem - 362,3 miljoni eiro, kompensējamiem medikamentiem - 307,8 miljoni eiro, plānveida stacionārai aprūpei - 232,9 miljoni eiro, primārajai veselības aprūpei - 225,4 miljoni eiro, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam - 122 miljoni eiro, laboratoriskajiem izmeklējumiem ambulatori - 62,7 miljoni eiro, medicīnas izglītībai, tostarp rezidentu apmācībai - 70,1 miljons eiro, asins un asins komponentu nodrošināšanai - 9,9 miljoni eiro, Slimību profilakses un kontroles centram - 4,8 miljoni eiro

VM 2025.gadā turpinās īstenot pasākumus primārās veselības aprūpes jomā un ģimenes ārstu pieejamības uzlabošanā reģionos, attīstīt slimnīcu tīklu, tajā skaitā pakalpojumu kvalitātes ziņā un efektīvas pārvaldības jomā. Lai nodrošinātu vienotu veselības aprūpes kvalitāti, visā Latvijā tiek veidoti metodiskie centri, kas būšot nozīmīgs solis veselības aprūpes pakalpojumu un kvalitātes nodrošināšanā.

Tāpat VM norāda, ka 2025.gadā ministrija sāks īstenot vairākus plānus un iniciatīvas, kas tapušas kopā ar nozari un diskutētas kopā ekspertiem domnīcās.

Onkoloģijas aprūpes uzlabošanas plāns ietvers pasākumus, kas vērsti uz skrīninga uzlabošanu, agrīnu audzēju diagnostiku, bērnu onkoloģijas attīstību, vēža reģistra ieviešanu.

Tāpat paredzēta recepšu zāļu cenu samazināšana - no 2025.gada 1.janvāra dārgākās recepšu zāles kļūšot par 15-20% lētākas.

Savukārt mātes un bērna veselības plāns ietvers pasākumus mātes un bērna aprūpes kvalitātes uzlabošanai. Plānota arī e-veselības modernizācija - 2025.gadā darbību sāks Latvijas Digitālās veselības centrs.

Kā ziņots, Saeimas deputāti piektdien vakarā pēc trīs dienas ilgām diskusijām pieņēma 2025.gada valsts budžetu un ar to saistītos likumus, paredzot, ka nākamgad valsts budžeta deficīts būs 2,9% no iekšzemes kopprodukta. Par valsts budžetu nobalsoja 52 deputāti, bet pret bija 34 parlamentārieši.

Svarīgākais