Vasara ir sezona, kad tiek cepts, fritēts un grilēts. Raidījuma “360TV ZIŅneši” skatītāji no Apšuciema arī to dara visai bieži - nekad nekādu problēmu ar eļļu neesot bijis, taču gatavojoties fritēt grauzdiņus saulespuķu eļļā, ar eļļu noticis kas negaidīts. Tas iemūžināts video un nosūtīts “360TV ZIŅneši”.
Saimnieks ielējis saulespuķu eļļu aukstā čuguna katlā. Katlu karsējot, eļļa negaidīti uzliesmojusi. Lai liesmu apdzēstu, uzlicis vāku. Kad to noņēmis, bijis pārsteigums gan pašam, gan viesiem. Eļļa kļuvusi melna un bieza.
Kā varēja gadīties, ka eļļa zaudē krāsu un konsistenci, Ziņneši vaicā tirgotājam.
Atbilde sekojoša. “Pārtikas produktu fritēšanai optimālā eļļas temperatūra parasti svārstās no 170 līdz 190 grādiem. Konkrētajā gadījumā eļļas karsēšana traukā notikusi tieši uz liesmojošām pagalēm. Nekādu temperatūras kontroli šādi nav iespējams nodrošināt. Fritēšanai vienmēr aicinātu izmantot tam piemērotus friterus, kas ļauj kontrolēt eļļas temperatūru, kā arī izmantot nerūsējoša tērauda cepešpannu,” komentē Ingars Rudzītis, SIA LIDL Latvija sabiedrisko attiecību speciālists.
Eļļa, kas, visticamāk, pārkarsēšanas rezultātā mainījusi krāsu un konsistenci, esot kaitīga veselībai un to nedrīkst lietot uzturā. To apstiprina ari Pārtikas un veterinārais dienests: “Jebkura pārtikas produkta marķējumā ražotājs norāda nosacījumus, kas jāievēro, lietojot konkrēto produktu. Video redzamajai eļļai produkta ražotājs norādījis, ka tā jākarsē līdz 175 grādiem. Ja karsē augstākā temperatūrā, eļļai mainās organiskās īpašības, tostarp krāsa, smarža un garša.”
Ja rafinētās pārtikas eļļas karsēšanas temperatūra pārsniedz 232 grādus, eļļa var sākt kūpēt un aizdegties. Virs 200 grādiem sāk veidoties kancerogēnās vielas, kuras ir kaitīgas cilvēkam.